İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Firefox neden IE gibi tüm siteleri görüntüleyemiyor?

Unyesil

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Sayın arkadaşlar benim anlamadığım husus, Mozilla ürünü olan Firefox son zamanlarda baya tutuldu ama bilmiyorum webmasterlara bir desteği olduğunu sanmıyorum. Birçok internet sitesi W3 standartlarına uymuyor diye Firefox'ta görüntülenmiyor.

Acaba W3 standartları bizlerin yeni oluşumların önünde bir engel mi yoksa zorunlu bir yol mu?

Neden Firefox, Microsoft ürünü olan İnternet Explorer gibi değil. Yani tüm siteleri ayırt etmeksizin açmıyor. Ayırt derken yanlış anlamayın W3 gibi standartlar demek istedim.

Bileniniz var mı? Ayrıca kendi sitemde açılmıyor. Microsoft FrontPage'de yapıyorum ama sanırım resim olarak görüyor ''Metin Kutusu'' denilen çerçeveleri.

Hiç ilgilenen arkadaş oldu mu bu konu ile. Bilen arkadaşlardan yardım istiyorum. Çok teşekkürler.

Saygılarımızla,
Oğuzhan FELEK

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
yok canım daha neler neden metin kutusunu neden resim olarak görsün...
Ama evet genelde ff ile ie arasında fark var özelliklede css kodlarken. Nedenini bilmiyorum ama çözüm üretiliyor sonuçta

gokhans19

0
İyinet Üyesi
Reaction score
29
Aslında ben firefoxu hiç sevmiyorum şuandada zaten vista üzerindeki ie7yi kullanıyorum ve hiç sayfa görüntüleme sorunum yok.Firefoxu sadece adsensede tavsiyesi olarak seviyorum çünkü 2 ayda 735 kişiye yüklettim hergünde rahat 30-40 kişi yüklüyo :D :D :D

Firefox opera ie gibi web tarayıcılar birbirlerinden farklı tasarlanırlar ve birinin a olarak gördüğü kodu diğeri b olarak görebilir.Sitelerin kodlarını en iyi ie tanıdığı için ie tüm siteleri dümdüz gösterirken firefoxla bi siteye girersen sitenin ağzının burnunun kaydığını görebilirsin.Opera konusunda ise operayı çok eskiden beri takip ediyorum ve her yeni sürümünü test ediyorum ama hiç pratik bi tarayıcı değil.İede herşey elinin altında ama operada öyle değil opera karışık.Hemde opera siteleri büyük oranda bozuk açıyor.Girdiğin sitenin menü bölümü iede düzgün görünürken operada menü rengi menüdeki konulara kaymış olabiliyor veya opera bazı siteleri doğru görüntülemek yerine sana o sitenin kodlarını açıyor sayfasında(Eskiden operayla shiftdelete.net e girince aynen öyle oluyodu)

Yani ie gibi tarayıcı her zaman her yerde lazım..Ve gördüğüm kadarıylada firefoxun son zamanlarda 2 günde 3 sürüm çıkarması nedeniyle ve güvenlik sorunlarıyla oluşan hataları 2 sekme açınca ram kullanımının birden uçması falan filan yüzünden çoğu kişi operaya geçti operaya alışamayanlarsa şuan ie7 kullanıyor.Firefoxun 1.5 sürümü gerçekten güzeldi ama son zamanlarda çıkan sürümler gerçekten çok aşırı hatalı ve güvenliği çok düşük.Artık millet firefox üzerinden bilgisayarlara girmeey başladı.Opera ise başka bi mevzu zaten.Opera ile site çerezlerinden forum hekleyenler bile var..

Bu kod sorununu nasıl çözeriz diyosanız sitenizi w3 standardına göre tasarlayın tüm tarayıcılarda siteniz aynı görünür..

Unyesil

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Tamam da asıl sorun bu W3 standartları. Bu kuru kurallarla yeniliklerin önü kesiliyor. Onlara göre yapsam bile yine sorun çıkıyor. Bu sefer hiç uzatmayacağım. Demek istediğim Firefox gibi sonradan çıkan ve insanlara ücretsiz olduğu için gözlerine sürülen bu tarayıcılarda adam gibi bir site görünmesi zaten sorun. Yani mutlaka sorunlar oluyor. İnsanlar neden hala bunları kullanıyor anlamıyorum.

Linux kullanıcılarını anlıyorum ama yani Windows içinde LÜX. Tabiki kişilere saygımız var. Kimseye kullanma diyemeyiz. Hakkımız yok. Bu konuda denilecek birşey yok ama bu küçük sorun halledilemez mi? illada biz site yöneticileri mi uğraşmalı. Neden tarayıcılar birazda bize destek olmuyorlar.

Yani çözüme yakın cevabı olan var mı? Bilgili olanlar yazarsa sevinirim.

Unyesil

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ayrıca sayın venom kusura bakma. Bu konuyu ilk önce başka yerde yazdım ama cevap alamayacağımı anlayınca, silemeyeceğim için, buraya tekrar yazdım. Kusuruma bakmazsınız inaşallah.

Eglence-Siteleri

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bu benzeri konuya 3. mesajim olacak.
Microsoft Frontpage'de yaptigin sayfa Microsoft Browserinde görünmüyor diyorsun,
Firefox'u elestirirken önce yukarda anlattigin olaydaki terslige bakar misin ?

W3 standartlari senin de anlattigin durumun önüne gecmek yani her browserde farkli görünmesini engellemek amaciyla var, ama ie buna uymuyor o da ie'nin sorunu.

Unyesil

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Microsoft ürünü olan İnternet Explorer'da görünmüyor demedim. Firefox'ta görünmüyor dedim. Ayrıca İnternet Explorer tüm siteleri kapsamak için önüne engel koymamak istediği için bu W3 standartlarını kullanmıyor. Zaten W3 standartlarını da bir bakıma içeriyor.

Sizin anlamak istediğiniz hangi konuyu savunduğunuza bağlı bence. Siz webmasterlara destek vermeye Firefox'umu savunuyorsunuz yoksa :)

Eglence-Siteleri

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ben Firefox'u savunurken webmasterlerin ortak bir html dili kullanmak icin kullanilan W3'ü ve ie'nin de ona uymasini savunuyorum.

Firefox'ta görüntülenmeyip veya operada görüntülenmeyip ie de görüntülenen cogu sey ie'nin kendi ürettigi kodlardir daha dogrusu microsoftun.

Hepsi W3 standartlarina uysa zaten sorun olmazdi, ama ie diyor ki standartlari ben koyarim w3 de diyor bunlar da bizim standartlarimiz.

Bazi css özellikleri ie de farkli iken firefox da farkli.

Eglence-Siteleri

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ha ie'nin standartlari daha iyiyse o zaman ona gecilsin ama tek standart olsun artik.
Eskiden amaaan ie %99 deyip gerisini es gecebiliyordunuz ama simdi öyle degil ne yazik ki.
Bazi ülkelerde firefox kullanimi %40 lara dayanmakta. Dünya genelinde %15 lerde (Ortalama olarak).

Hedef aldiginiz kitleye bagli hersey

Unyesil

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Şimdi hiçbir kullanıcımı madur etmek istemem ama Windows için gereksiz. Yanlışmıyım. Yani IE idare etmiyor mu?

Şimdi konunun diğer tarafıysa Linux kullanıcıları. Tamam onlarada erişimi açayım ama bir yandan da IE'de sorun olacak. Allah aşkına bu zamana kadar herkez orta yolu bulduda biz mi bulamadık. Çoğu arkadaş artık Firefox'tan nefret etmeye başladı. Bu bir modaydı ve sonunda malesef üzücü ama sona erecek. Biz şahsen istemeyiz. Neden ücretsiz, özgür bir yazılım ama webmasterları seçimlerinde çok zorluyor. Ben çok kişi gördüm kod kullanırken kedini seçime adamış insanlar.

Bu sorun mutlaka halledilir birşey bence. Yani ne kadar zor olabilir ki. Ne yazık ki biz yine madur duruma düşüyoruz.

Yani kimseyi takmamazlık gibi ukalaca bir yöntem, yol izlemeyiz. Ve kararlıyız. Yakın zamanda bir değişim olmaz ise, yani webmasterlara yönelik destek olmaz ise bu sorun çok büyüyeceğe benziyor.

Cümlelerimi yanlış anlamayın. Karşı çıkma değil sadece bir büyük engel ortadan kalksın istiyoruz. Savunduğumuz tarafta ziyaretcilere sözde bizim haksızlığımız. Ayrımcılık gibi birşey.

Unyesil

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Birde, kusura bakmada Microsoft'un ürettiği kodlar falan deme. Yani Firefox'ta da pek çok kod yer alıyor. Bu düşüncede olmayın. İnsanlarda ayrıca kendileri kod üretiyorlar ve bu W3 saçmalığı yüzünden malefes hedeflerinde vazgeçiyorlar.

Eglence-Siteleri

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ben sizi yanlis anlamiyorum, bir webmaster olarak herkesin dilegi yaptigi sayfa her yerde ayni görünmesi. Ama müsteriye daha 800x600 ile 1024x768 cözünürlük farkini anlatamamisken isler zor.

Ha Microsoft kod üretmiyor tabi sadece, o sadece her koda acik ama Firefox da bu isin standarti olsun diyenlerden, sorun orda.
Firefox Türkiyede degerini yitiriyor olabilir belki size göre ama Google'da Browser War diye arattiginizda :

http://marketshare.hitslink.com/report.aspx?qprid=1&qpcustom=Firefox
Firefox'un bir grafigini .
Bundan baska
Burda Dünyada kullanilan farkli sayac, yazilimlarin istatistikleri farkli farkli verilmis durumda.

http://en.wikipedia.org/wiki/Usage_share_of_web_browsers

http://www.w3schools.com/browsers/browsers_stats.asp Burda da kendi ziyaretcilerinin bir istatistigini. Tabi bunlar tüm interneti kapsar mi hayir ama bir bakis acisi veriyor.
%15 bile yüksek bir kisim.
Iste ister istemez hedef kitlenizi su an secmek ona göre kod yazmak zorundasiniz. Eger bir gün hepsi ayni kod'da ortak bir karara varirsa ne mutlu bize.

Unyesil

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bilmiyorum ama bu sorun halledilir sanırsam. İstediğimiz gibi çözülmesi çok yararlı olacak. Burdaki standartlar çok düşük ve kalite seviyesini indirmekten başka birşey değil. İnsanlar her zaman para veripte site teması satın almıyorlar. Kendileride tasarlıyorlar demek istedim. o zamanda bizler zor durumda kalıyoruz.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5