İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Forum Sitesi Açmak İstiyorum

AngeL Of Death

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Yeni ve oLdukça güzeL bir domain+hosting satın aLdım.Forum sitesi kurmak istiyorum fakat şu anda Lisansa verecek param yok =) maLum 195 doLardan başLıyo.Demek istediğim uygun fiyata 2.EL vbuLLetin buLabiLirmiyim?Ne kadar tutar?GüveniLir midir?
VbuLLetin in lisanssız versiyonu varmış sanırım.O nasıL bişey?YasaL mı?Ne kadar kuLLanabiLirim,nasıL yükLeyebiLirim?

VbuLLetin haricinde vbuLLetin tarzı forum sistemLeri varmıdır?

Bu konuLarda oLdukça acemiyim =) Yardımcı oLursanız çok minnettar kaLırım.

Şimdiden tşklerr

CSManager.NET

0
İyinet Üyesi
Reaction score
6
smf nin indexlenmesi daha kolay oluyor diyorlar. Ama ben mybb kullanıyorum öneririm kullanışı çok kolay.

hitmans58

0
İyinet Üyesi
Reaction score
17
Sana Ücretsiz Forum Scriplerinden MyBB yi Öneririm, Çok Mükemmel Temaları ve Güzel Eklentileri Var, Kullanımı Çok Kolay, Destek Siteleride Çok İlgili

ByLacoste

1
İyinet Üyesi
Reaction score
70
Param yok diyorsan mybb phpbb gibi sistemleri tercih edebilirsin.Eklenti yönünden ve tasarım çeşitliliği açısından mybb tavsiye edebilirim.
lisanssız vb kurman senin için iyi olmaz.Her an bir kapanma korkusuyla site yönetmek ayrı birşey parasını verip güzel bir şekilde gönül rahatlığıyla kullanmak ayrı birşey.lisanssız vb kullanan pek çok site var bunun belli bir şekilde öğrenilebileceğini söylüyorlar.Fakat şöyle bişey var lisanssız olan ve olmayan sitelerde aynı yöntemle bakıyoruz ve aynı sonucu alıyoruz.Ama lisanssız kesinlikle tavsiye etmiyorum.
İkinci el vb bulabileceğin kişiler var.Forum içinde vb bölümünde bir konu açarak 2.el bir lisans aradığını belirtip güvenilir kişilerden alışveriş yapabilirsin.Veya kendi türkçe destek sitesinden ticaret yapabilirsin.

samanpan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
48
vbulletinden vazgeçme. lisanssız de de sorun olmaz. kapanan site yok piyasada hep söylerler yasal değil kapatırlar siteni falan falan...
bulunduğumuz platform da gördüğün gibi vbulletin. eklentileri ile fark yaratır.
zamunda üyeliğin varsa orada olacak 3.7.4 falan. indir kur direk aynı şekilde.

ByLacoste

1
İyinet Üyesi
Reaction score
70
vbulletinden vazgeçme. lisanssız de de sorun olmaz. kapanan site yok piyasada hep söylerler yasal değil kapatırlar siteni falan falan...
bulunduğumuz platform da gördüğün gibi vbulletin. eklentileri ile fark yaratır.
zamunda üyeliğin varsa orada olacak 3.7.4 falan. indir kur direk aynı şekilde.

Merhaba,
Samanpan arkadaşı yanlış yönlendirmezsek sevinirim.Sonuçta bu işe yeni başlayacak birisi.lisanssız forum açtığında yine bu forumda tanıtımını yaptığında veyahu başka bir platformda bu nickle bir tanıtım yaptığında şikayet edilmeyeceği sitesinin kapatılmayacağı garantisini veriyor musun ?
lisanssız forumlarda anlaşılmasının kolay olduğunu söylüyorum.
vbulletin lisanssız kuran birisi vbseo yuda lisanssız kuracaktır büyük ihtimalle çünkü lisanssız'un ücretsiz keyfini almış olacakki diğer eklentilere de lisanssız olarak devam edecektir.lisanssız bir vbseo kurduğunda şikayet edilmeceğininde garantisi bulunmamakta.Vb şirketi sonuçta lisanslı bir ürünü satıyor.Sen bunu lisanssız kullanıyorsan belli yaptırımları gözardı edemezsin.Destek sitesinde bu konu hakkında hukuki bir süreç olacağı için detaylı bilgi vermiyorlar ama host şirketinle görüşüp mevcut lisanssız sitenin kapatıldığını söylüyorlar.

Lisanssız vb nasıl anlaşılır ?
Vbulletin kurulu sitenin sonuna ''clientscript/vbulletin_important.css?v=374'' eklenir.Sonra üst kısımda şöyle bir ekran belirir.
/*======================================================================*\
|| #################################################################### ||
|| # vBulletin 3.8.7
|| # ---------------------------------------------------------------- # ||
|| # Copyright ©2000-2011 vBulletin Solutions, Inc. All Rights Reserved. ||
|| # This file may not be redistributed in whole or significant part. # ||
|| # ---------------- VBULLETIN IS NOT FREE SOFTWARE ---------------- # ||
|| # http://www.vbulletin.com | http://www.vbulletin.com/license.html # ||
\*======================================================================*
Lisanssız bir site ise genelde üst kısımda indirildiği yer yazıyor.
/*======================================================================*\
|| # vBulletin 3.8.4 - lisanssızed by VietVBB-Team # ||
|| # VietVBB Team - http://www.vietvbb.vn # ||
|| # ---------------------------------------------------------------- # ||
|| # Copyright ©2000-2009 Jelsoft Enterprises Ltd. All Rights Reserved. ||
|| # This file may not be redistributed in whole or significant part. # ||
|| # ---------------- VBULLETIN IS NOT FREE SOFTWARE ---------------- # ||
|| # http://www.vbulletin.com | http://www.vbulletin.com/license.html # ||
\*======================================================================*/

bazıları bunları editlemek mümkün değilmi diye soruyor.
Ben tam olarak bilmiyorum fakat clientscript/vbulletin_important.css?v=374 sonundaki 374 rakamını 54545 diye sallasanız bile aynı ekran geliyor.Kaç yazarsanız yazın aynı şeyler yer alıyor.

Arkadaş sen en iyisi mybb,smf falan kur boşver lisanssız sürümü

UnknowSouL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
bence forum işine hiç girme 5k ve 2,5k sitem var faydası yok zararı var uzak dur blok aç daha karlı olur :)

ByLacoste

1
İyinet Üyesi
Reaction score
70
Tabiki Blog'da bir seçenek.Şu sıralar forumlardan ziyade bloglar daha moda denebilir.

hitmans58

0
İyinet Üyesi
Reaction score
17
Bencede Forum İşine Hiç Girme Derim Bende 1 Ay Önce Bıraktım Forum İşini, Forum İşi ekip İşi ekibin yoksa forum işi yatar ben geçtim wordpress e ohhh mis gibi tek basıma bile yetiyorum wordpresse fazla bile geliyorum :D

AngeL Of Death

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Domain isminde forum geçtiği için forum sitesi oLarak açmam daha doğru oLur.Dediğim gibi vbuLLetin sistemini çok beğeniyorum fakat kalkıp bir Lisansa 300-400 tL para vermek mantıkLı geLmiyor.ÜsteLik bu kadar iLLegaL kuLLanım varken..

Lisanssız vbuLLetin kuLLanan birkaç site biLiyorum.SahipLeri anLatmıştı.Lisanssız oLduğunu GörürLerse MaiL geLiyomuş Lisans aLın diye.Bi de sadece iyi hit aLan,alexa da iyi olan siteLere maiL gidiyomuş.Mail geLen vbuLLetine de bi şekiLde donduruLup vs yeniden vbuLLetin yükLemesi yapıLıyomuş.
BeLLi oLmasın diye de tema değişikLikLeri vs..

Yani iLLegaL bir kuLLanım furyasının oLduğu açık.

Açık konuşmak gerekirse ben de forumu oLuşturduktan 2 ay sonra faLan askere gideceğim.Bu sırada forumLa iLgiLenen pek oLmayacak.Şimdiden açayım,geLişsin, indexi artsın faLan diyorum.

ugrboz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Forum açmayı kafanıza koyduysanız kesinlikle genel forum açmayın özellikle bir konuya odaklı forum açın mesela otomobil forumu, ekonomi forumu gibi...

buark9

0
İyinet Üyesi
Reaction score
8
phpbb öneriyorum biraz zorlanabilirsin ama uğraştığına değer benm kendi sitem phpbb3

Fbbasket

0
İyinet Üyesi
Reaction score
45
Sana Ücretsiz Forum Scriplerinden MyBB yi Öneririm, Çok Mükemmel Temaları ve Güzel Eklentileri Var, Kullanımı Çok Kolay, Destek Siteleride Çok İlgili

Kardeşime kesinlikle katılıyorum,

MyBB, hem kullanılması çok kolay, hem de göze çok hoş gelen bir forum scripti.

MSBlog

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
Forum açacaksan mybb tavsiye ederim. çok kullanışlı. en azından smf'den çok daha iyi :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5