Fransa'da devrim gibi buluş

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
R

RSS

Misafir
20100415101919_yaya.jpg
Şehri yayalar aydınlatacak...

Yayalar yürürken çevrelerini aydınlatmaya yetecek kadar enerji üretiyor: Şehir sokaklarının aydınlatılması konusunda devrim yaratabilecek bir deneye Fransa'nın Toulouse kentinde imza atılıyor.

Yaya özel olarak hazırlanmış kaldırımda yürürken 50 vat kadar enerji üreterek, yerdeki minik lambaları ve sokak lambalarını yakabiliyor. Üstelik bunu yaparken en ufak çevre kirliliğine dahi yol açmıyor.

Yayalar, kaldırıma döşenen 65x65 boyutlarındaki pleksiglas tabakalarına bastıklarında plakalar 1 cm kayıyor. Bu kayma hareketi ve adım atılırken ortaya çıkan minik sarsıntılar, jeneratör tarafından elektrik enerjisine çevriliyor, bu enerji de aydınlatmada kullanılıyor.

Projeye öncülük eden Belediye Başkan Yardımcısı Alexandre Marciel, "Birkaç hafta sürecek deney sırasında kaldırımlar temiz enerji kaynakları olacak" dedi.

Kaldırımdaki özel düzeneği bir Hollanda firması hazırladı. Aynı şirket, Rotterdam'da da daha önce pistte dans eden insanların enerjisiyle üretilen elektrikle kısmen aydınlatılan gece kulübü projesine imza atmıştı. Firma yetkilisi Jaap van den Braak, AFP muhabirine, "Toulouse projesi, insan hareketlerinin sokakları aydınlatabileceğini gösteriyor" dedi.

Şirket; bu sistemi havalimanları, garlar ve ticaret merkezleri gibi kalabalık yerlerde öncelikle kurmayı tasarlıyor.Kaynak: Veteknoloji
 

axl

0
İyinet Üyesi
Katılım
4 Şubat 2008
Mesajlar
706
Reaction score
17
yüyrüdüğüm yoldaki 1 cm kayma başımıza döndürmesin
 

bilgi

0
İyinet Üyesi
Katılım
23 Eylül 2004
Mesajlar
6,835
Reaction score
171
Konum
►∞
Fazla hareket olursa, çarpılır millet...
 
T

trgy

Misafir
Sokaklarda olmaz ama denildiği gibi alışveirş merkezlerinde güzellik olması açısından kullanılabilir. Bizim ülkede ise böyle birşey imkansız utanmasak tuvalete bile arabayla gideceğiz.
 

peep

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Katılım
20 Mayıs 2007
Mesajlar
6,382
Reaction score
86
bence kadınlar etek giymez :)
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Üst