İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Gazete Tirajları???

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
zman satmıyoki zaten adamlar aparmanın önüne günde 30 a yakın gazete bırakıyo türkiyede heryere bukadar gazete bıraksa zaten drek birinci olur bende gazete çıkarıp bıraksam bende birinci olurum

siirvehikaye

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
70 milyon vatandaştan günlük traj 6 milyon belki. bu diğer ülkelere göre hiç bir şey bence. En basitinden japonya da günlük traj gazetelerin 60 milyon...60 milyon nere 6 milyon nere:)

pigeon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
Japonya ile kıyaslanmaz tabii ama öyle düşünmek de doğru olmaz. Türkiye'nin demografik yapısı biraz farklı. Japonyanın yaşlı nüfusu var. ve nüfusu 130 milyon civarlarında.
Türkiye nüfusunun %30 u 0-15 yaş arası. yani 70 milyon desek, 20 milyonu zaten çıkmamız gerekir, onlara gazete okutturmayacaksak tabii.
bunun dışında Türkiye kalabalık aile yapısına sahip bir ülke. bir aile ortalama 4,4kişiden oluşuyor. bu da yaklaşık 11 milyon kişi yapar. 7 milyon satışta bu yine de büyük bir rakam.

(rakamlarda ufak değişiklikler olabilir. araştırma yapamadım aklımda kalanlar.)

siirvehikaye

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Okumayan bir toplum olduğumuz açık. Sadece kitap okunma sayısına ve kütüphane ile kahvehane sayısını karşılaştırmak yeterli. Gazetelerden alınanlardan kaç tanesi okunuyor ya da okunmak için alınıyor o da ayrı bir nokta.

pigeon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
evet ona şüphe yok. aslında benim burda gelmek istediğim olay, verilerin yanlışlığı idi. bu kadar gazete okunduğunu düşünmüyorum. bunlar reklam politikalarıdır olsa olsa. bir ara da moda olmuştu; herkesin kitabı 1 milyon satıyordu :)

siirvehikaye

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Evet belki abartma vardır bilemiyorum. Ama bildiğim bir şey var ki? gazetelerden kadın resimleri ve gazete ile birlikte verilen hediyeler verilmesintirajlar yarı yarıya inecektir...

visitistanbul

0
İyinet Üyesi
Reaction score
9
Evet belki abartma vardır bilemiyorum. Ama bildiğim bir şey var ki? gazetelerden kadın resimleri ve gazete ile birlikte verilen hediyeler verilmesintirajlar yarı yarıya inecektir...

Söylediğin şeyleri vermeyen ve gerçekten hakkıyla tirajını yukarda tutan gazeteler var. Gerçekten gerçek gazetecilik anlayışına uygun gazetecilik yapan firmalar var.

siirvehikaye

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Zaman gazetesini kastediyorsan, cemaatten arkadaşı olan herkes bilir ki bir eve 3-5 gazete girer. Bizim arkadaşların evinin üstünde iki daireleri vardı. 5 gazete gelirdi. ve bir çok gün gördüm ki gazeteyi içeri almaya bile gerek duymayıp merdivende bırakıyorlardı. Gazetenin iyi veya kötü olması söz konusu değil burada. Burada gazetenin trajı söz konusu...

winsock

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Zaman gazetesini kastediyorsan, cemaatten arkadaşı olan herkes bilir ki bir eve 3-5 gazete girer. Bizim arkadaşların evinin üstünde iki daireleri vardı. 5 gazete gelirdi. ve bir çok gün gördüm ki gazeteyi içeri almaya bile gerek duymayıp merdivende bırakıyorlardı. Gazetenin iyi veya kötü olması söz konusu değil burada. Burada gazetenin trajı söz konusu...

benimde evime ve ofisime zaman gazetesi geliyor . Ailemle rahatca okuyabilecegim bir gazete olmasi yeterli . ayrica taraf tutmadan yazi yaziliyor . Ayrıca tasarım olarakta gercekten bir gazete tasarımı var

Y

yaBgu

Misafir
bir yerel gazete sahibinin oğlu olarak :) ilgili olduğum bir konu ve bu konuyla ilgili görüşlerimi paylaşmak isterim

zaman gazetesi en çok satılan gazetedir verilen tiraj raporlarında herhangi bir yanıltmaca yoktur fakat zaman gazetesi bazı arkadaşların söylediği gibi cemaat öğrencileri ve esnafları tarafından fazla fazla alınıyor fakat içerik olan gerçekten haber veriyor ve haberlerinin hiç birisinde yorum cümlelerine yer vermiyor ve yorum kısmını gazetenin orta sayfalarında yer alan yorum sayfalarında gazete yazarları yapıyor ve bu yazarların hepsinin görüşü hemen hemen birbirinden farklı, gazete genel olarak muhafazakar diye tabir edilen kesime hitap etse bile gazete yazarları arasında muhafazakar insanlarla ters görüşlere sahip insanlarda yazıyor(direk kitle göstermek istemedim siyaset olmasın diye)

Posta isimli gazete ise şu an için 2. olmasına rağmen genelde 1. sırada olurdu, posta gazetesi gerçekten içerik olarak çok adi bir gazete o kadar çok satılmasının ana sebeplerinden arkadaşlar bahsetmiş haydar dümen, bulmaca vs. gibi ayrıca bütün kahvehaneler (taşralarda) mutlaka ama mutlaka posta gazetesi alır ki posta gazetesinin kalitesiz bir gazete olduğunu hâla bir internet sitesine sahip olmamasından anlayabilirsiniz.

diğer milliyet hürriyet sabah gibi gazetelerin okuyucuları biraz daha bilinçli oluyor bilinçliden kastım gazeteleri okumak için alıyorlar

cumhuriyet, vakit, yeni şafak, yeniçağ gibi gazetelerin alıcıları ise aldıkları gazetenin fikirlerini benimsemiş insanlardır ve okumak için gazete alırlar ama yine de bu gazeteleri sadece savundukları görüşe maddi anlamda destek vermek için alan insanlarda vardır

bu işten az çok anlayan biri olarak
posta, güneş, gözcü, takvim, vatan, star vb. gazeteler kolpa gazetelerdir hepsi birbirine benzer, bazılarında takip edilesi(bazı insanlar tarafından) yazarlar vardır.

pigeon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
rakamlarda madem yanıltma yok, iyi-kötü, 'neredeyse' her eve gazete giriyor o zaman. giren her evde gazete okunduğunu varsayarsak hepimiz hergün gazete okuyoruz. okuma- yazma oranımız %85 lerde. geri kalanı da okuma-yazma bilmeyenler saysak, çok iyi..
yine başa döndük :)

ploop

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
rakamlarda madem yanıltma yok, iyi-kötü, 'neredeyse' her eve gazete giriyor o zaman. giren her evde gazete okunduğunu varsayarsak hepimiz hergün gazete okuyoruz. okuma- yazma oranımız %85 lerde. geri kalanı da okuma-yazma bilmeyenler saysak, çok iyi..
yine başa döndük :)
biz her gün eve sabah ve hürriyet gazetesini alırız. senelerdir böyle. her gün de aynı zevkle gazeteyi okurum. bu bir alıskanlık bence. insallah bu tirajlar doğrudur senin de dediğin gibi.

Cyberay

0
Yasakli Uye
İyinet Üyesi
Reaction score
0
herkesin belirttiği gibi zaman gazetesinin abonesi çok fazla

postayı ise herkes bulmaca ve haydar hoca için alıyor :)

ama bu sitatiskler her hafta büyük ölçüde değişiyor emin olun

Y

yaBgu

Misafir
gazete okumak çok şey ifade etmiyor mesela ben yıllardır gazete okurum ortaokuldan beri ama 3 sene öncesine kadar sadece spor sayfalarına bakardım :) 3 gazete abonesiyiz (genelde spor habeleri arka sayfalarda olur) ve ben bu gazetelerin hepsinin arka sayfalarına bakardım ön sayfalara hiç bakmazdım fakat :) şimdi belki gazete okuyorum diyebilirim, çünkü hemen hemen çoğu sayfayı gözden geçiririm ve ilgimi çeken yerleri okurum aslında ben bile gazete okuyor sayılmam çünkü gerçekten bazı insanlar gazeteleri baştan sona okurlar mesela amcam sabah saat 9.00'dan 14.00'e kadar durmadan gazete okur (3 gazete) yani bu adama göre ben gazete okuyor sayılmam onun için bu tip şeyleri iyi gözlemleyerek yorum yapmak gerekir yani ülkemizde gazete okuma oranı iyi demek bence mümkün değil, hem aldığımız gazeteler hem de o gazetelerde okuduğumuz yerler tartışmaya açık...

visitistanbul

0
İyinet Üyesi
Reaction score
9

Söylediğin konuyu yanlış biliyorsunuz. Çünkü söylediğiniz gazete bu konuyla çok yakından ilgileniyor halkı yanıltmak gibi bir derdi yok eğer böyle olsa zaten Gazete bile denemiyecek gazetelerin kat ve kat üzerine çıkarlardı..

pigeon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
gazeteci olsak yarın başlık şöyle olurdu: Türkiye'de 600 bin kişi cinsel sorunlarla boğuşuyor :)

siirvehikaye

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Söylediğin konuyu yanlış biliyorsunuz. Çünkü söylediğiniz gazete bu konuyla çok yakından ilgileniyor halkı yanıltmak gibi bir derdi yok eğer böyle olsa zaten Gazete bile denemiyecek gazetelerin kat ve kat üzerine çıkarlardı..

Hocam bunu tartışmak yersiz. Gözlerim, gözlükler olsa da iyi görüyor, ayrıca arkadaşlarımızda var, oradan da biliyoruz.

Bu durum aslında sadece zaman için geçerli değil. Cemaatin diğer bazı yayınları için de geçerli. Mesela Sızıntı. Sırf arkadaş hatrına bir çok arkadaş abone idi(ben de abone olacaktım, arkadaşım abone yapacaktı ama arkadaşlık bitti:)) ama bir çok kişi açıp okumazdı maalesef:(

Y

yaBgu

Misafir
zaman gazetesi konusunda eklemek istediğim bir kaç şey daha :

zaman gazetesinin normal gazete satış noktalarından satış oranı gerçekten çok ama çok düşük tam rakam aklımda değil ama 60.000 civarında gazete bayiilerine dağıtıyorlar, geri kalan kısmı gazete abone dağıtım sayıları ve bu işin içinde olan bir insan olarak gerçektende bir eve 3-5 gazete girdiği oluyor fakat burada asıl amaç bu gazetelerin "alınmış veya satılmış" olması değil o gazetenin birilerin tarafından okunulmasıdır ki abone sistemlerinde mesela benim gazete alacak durumum yoksa bir cemaat öğrencisi veya esnafı kendi gazetesini bana verir ve zaman gazetesinin okunması sağlar yani asıl amaç budur ve onun için gazetenin tirajı bu kadar yüksektir lakin şu an için bu bahsettiğim amaç doğrultusunda hareket eden bilinçli cemaatçi arkadaşlarımız çok az...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5