İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Geocities'e veda: İnternette bir dönemin sonu

selim61

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
11
Milyonlarca internet kullanıcısının kendilerine özel sayfa açmasına imkan veren ilk hizmetlerden biri olan GeoCities kapanıyor.
Geocities

Şirket 1995'ten bu yana hizmet vermekteydi

İnternette arama motoru Yahoo'ya bağlı GeoCities, bir zamanlar en popüler üçüncü internet sitesiydi.

Ancak ücretsiz kullanıma açık olan bu site, son yıllarda internet kullanıcılarının Facebook ya da MySpace gibi sosyal paylaşım ağlarını tercih etmeye başlamalarıyla gözden düştü.

İnternet arşivleri

Yahoo, şirketi 1999 yılında "dotcom patlaması" diye de anılan internet sektörünün zirve yaptığı günlerde üç buçuk milyar ABD dolarından daha fazla harcayarak satın almıştı.

Yahoo'nun açıklamasına göre, siteye 26 Ekim'den itibaren erişilemeyecek.

Bununla beraber, bir çok sayfası arşivlenen siteye kar amacı gütmeyen Internet Archive - internet arşiv projesi üzerinden ulaşılabilecek.

İnternette kamuya açık sayfaları 1996'dan bu yana arşivleyen bu dev dijital kütüphane, tamamen ortadan kalkmadan GeoCities sayfalarını koruma amaçlı özel bir proje başlatmıştı.

Internet Archive, Yahoo, sistemi kapatmadan önce, GeoCities'in kullanıcılarından kendi sayfalarının arşivlenip arşivlenmediğini kontrol etmelerini istedi.
http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2009/10/091026_geocities.shtml

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
geocities.com/sunset_valley/310_avenue/467 gibi muhteşem adresler veriyordu bedava. zamanın geocities'i. :)

MilliFantazi

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
3
Ben olsam bende facebook tercih ederim tabii :) Kolay kullanım, kolay ulaşım, %100 yönetim, profilimi istediğim gibi yönetebiliyorum filan. Facebook kullanmıyorum, üyeliğim yok. Ama kim olsa facebook vb. tercih eder..

O

Orion

Misafir
eskileri hatırladım şimdi de hüzünlendim. eskiler geldi gözümün önüne :eek:

Zafer84

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
4
8m.com uzantısınıda burdan alıyorduk değilmi, kendimi webmaster saymıyorum cok bilgili değilim ama kendi çapımda ilk sitemi cjb.net ten acmıstım

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
yok hayır 8m, 8k vs. olanlar başka yerdendi ama aklımda değil şu an ismi...

selim61

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
11
Geocities diğer eski servislere göre biraz daha kaliteli içeriğe sahipti gibime geliyor, diğerlerinde spam çok kasılıyordu

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
Türkiye'de de kolayweb.com vardı 1999 civarında, orasıda malesef hazin sona kavuşmuş aklıma gelince kontrol edeyim dedim, hatta baya bir olmuş galba :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5