İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Glasshole' lar Türedi

cerezlerim

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Geçenlerde Giyilebilir Teknoloji Dar mı Geldi Ne başlıklı yazımda, Google Glass kullanıcılarından ziyade Glass'a maruz kalan mağdurların durumundan bahsetmiştim. Teknoloji günden güne gelişiyor arkadaşlar evet doğru, ancak gelişen cihazlar ve teknolojik oyuncaklarla çevremizdekileri rahatsız etmememiz gerektiğini her birimizin kabullenmesi gerektiğini düşünmüyor değilim.

Ortaya Çıkan Yeni Bir Kavram: Glasshole

Her ne kadar sanırım bir on yıl daha felan kullanamayacak olsam da Google Glass'ı merakla bekliyorum nihayetinde ben de sizler gibi. Belki de beklediğim şey bu teknolojik alet değil de, çevremde insanların Glass'larını takmış dolaştıklarını görmek herhalde :)

Google Glass gözlüklerinin piyasaya sürülmesinden sonra ortaya yeni bir kavram türedi arkadaşlar; Glasshole. Ne demek peki bu 'Glasshole' denen kavram? Glasshole, insanların özellerine, mahrem hususlarına saygı ve nezaket göstermeksizin kullanan insanları anlatıyor ve Google da bu insanları ve bununla birlikte hepimizi kibar bir dille uyarıyor.

Google, Neden Böyle Bir Rehber Hazırlamaya İhtiyaç Duydu

Glasshole niteliği taşıyan insanların arttığını düşünmesi üzerine böyle bir kılavuzu hazırlama gereği duymuş olabilir. Zira spor salonundan tutun da barlara, kafelere, restoranlara kadar birçok işletme, bu Google Glass gözlüklerinden rahatsızlıklarını dile getirerek, işletmelerinde bu cihazları yasaklama yoluna kadar gittiler. Ee bu da demek oluyor ki, Google Glass'ların daha başlamadan sonlanması anlamına geliyor.

Google da bunun bilincinde elbette ve bir şeyler yapması gerektiğini hissederek, Glass'ın insanların gözündeki imajını yükseltmek ve zirvede tutmak adına çalışmalara başlamış bile. Heyecan dolu videolar çekiyor, neredeyse internette 'Google Glass' yazdığımızda karşımıza çıkan ve Glass kullanan güzel kadınların güzel fotoğraflarını yayıyor internet alemine, kısacası cihazın imajını yükseltmek adına elinden gelen her şeyi yapmaya çalışıyor.

Google'ın "Do&Don't" Kılavuzu

Şimdilerdeki imaj yükseltme girişimi ise yapabileceklerimizi ve yapmamamız gerekenleri ifade eden bir rehber arkadaşlar. Rehberde geçen ifadeleri kendime uyarlayarak sizlere arz etmeye çalışacağım.

Yapabileceklerim:

1. Arkadaşlarımla hoş bir dünya turuna çıkabilir, çeşitli keşiflerde bulunabilirmişim. Gözlüğümü takarak gezdiğim tüm tarihi, doğal mekanların fotoğraflarını, videolarını çekebilir, sosyal medyada ve internette paylaşabilirmişim. 80 günde balonla dünyayı turlayabilirim, daha net tanık olurum her şeye :)

2. Glass'ın ses kontrol özelliklerini doyasıya kullanabilirmişim ve bu sayede cihaza sesle komut verirken, elim bana kalabilirmiş, bu çok iyi bir şey :) Yemek yapabilir, plaj voleybolu dahi oynayabilirmişim.

3. Bu husus gerçekten önemli, espri kaldırmaz. İnsanların fotoğraflarını ve videolarını çekerken kesinlikle izin istemeliyim. Zaten bu diğer tüm cihazlar için de geçerli değil midir arkadaşlar, nezaket icabı uyulması gereken bir kuraldır diyebiliriz.

Yapmamamız Gerekenler:

1. Google Glass'ı günün 24 saati kullanmamalıyım. Normal olarak gözlerime inanılmaz zararlar verebilir, bundan da öte insanlar arasında tuhaf görünebilirmişim Google'a göre. Biz buna bizim oralarda, görmemişin bir cihazı olmuş, tutmuş camını kırmış diyoruz en insancıl ifadeyle :)

2. Kesinlikle bir 'Glasshole' olmamalıyım. İnsanların mahremiyetine ve özeline saygı göstermeliyim, nazik ve nezaket sahibi olmalıyım cihazın kullanımı esnasında. Telefon, kayıt edici özelliğe sahip vs cihazların kullanımının yasak olduğu mekanlarda, cihazı da kullanmamalıyım. Telefonların kapatılmasının istendiği sinema salonları gibi yerlerde, Glass'ımı da kapatmalıyım.

Kısaca arkadaşlar, Google bize 'terbiyesizleşmeyin' diyor, ikazlarda bulunuyor. İnsanoğlu çiğ süt emmiş diyorum ve yapacağı varsa yine her türlü yapar diyorum ve saygılarımı sunarak iyi çalışmalar diyorum. Sabırla okuduğunuz için teşekkür ederim.

Kaynak: http://www.cerezlerim.com/2014/03/google-glass-ile-birlikte-turetilen.html

İyi Çalışmalar..

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5