İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Google +1′e SEO Endüstrisi’nin Tepkileri

MustafaYildiz

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Google‘ın +1 özelliği İnternet reklam, online marketing ve SEO endüstrisini derinlemesine etkileyecek mi?

Reklam uzmanları, Google’ın yeni öneri sisteminin ne kadar popüler olacağı konusunda henüz ortak bir görüşe sahip değiller, ancak eğer bu özellik tutarsa, +1′in İnternet reklamcılığının daha şeffaf olmasına yönelik atılmış önemli bir adım olacağına inanıyorlar.

Mashable!‘a göre +1 hakkında en kötümser açıklamayı yapan eMarketer Kıdemli Analisti David Hallerman, “arama”nın sosyal bir aktivite yerine daha çok bir “araç” olduğuna inandığını ve bu araç üzerinde öneri yapmanın arama terimine uygun olmadığını belirtiyor.

Hallerman, insanların arama motorlarını zaman geçirmek için faydalanılabilecek bir uygulama olarak değil, insanların kullandıkları bir araç olarak gördüklerine dikkat çekiyor.

Ancak DeepFocus CEO’su Ian Schafer, +1′in arama olgusunu daha sosyal bir hale getirebileceğine inandığını belirtiyor. “Bir kişi bir ürün hakkında bilgi, bir inceleme yazısı ya da yorum aradığında, bu aktivite genellikle oldukça dar görüşlüdür. Ancak bir arama sonucunun yanına onay damgası vurabilmek, bu dar görüşlü aktivitenin daha katılımcı hale gelmesine ve bu sayede arkadaşlarınızın kalitesi ile doğru orantılı olarak algoritmanın daha da iyileştirilmesine neden olabilir.”

iCrossing Strateji ve Planlama Direktörü Alisa Leonard ise, Google Kişiler (Google Contacts) üzerinde yer alan kişilerin, sizin vereceğiniz kararlarda Facebook üzerindeki arkadaşlarınız kadar etkisinin olduğundan şüphe duyduğuna dikkat çekiyor. “Facebook’ta, benim sosyal grafiğim oldukça kaliteli ve bana çok daha yakın kişierdir. Google’da ise, tanıdığım kişiler bana daha az yakın ve daha az kaliteli kişilerdir.”

Eğer +1 özelliği tutarsa, pazarlamacılar tıpkı Facebook beğenilerini toplamak için yaptıkları girişimleri Google +1lerini toplamak için de yapacaklardır. Deutsch LA reklam ajansı Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Dijital Direktör Josh Rose, Google’ın +1 düğmesinin bu tip girişimleri teşvik ettiğine inandığını belirtiyor. Öte yandan Rose, +1 verilerinin yeni bir reklam ölçüm verisi sunacağını ve bu verinin değerli olabileceğini belirtiyor. Rose, daha fazla +1 almış reklamların diğerlerine oranla daha iyi performans gösterip göstermeyeceğini görmenin ilginç olacağını da sözlerine ekliyor.

Eğer +1ler üzerinde çok fazla oyun oynanmazsa, Rose ve diğerleri aramanın “öneri” açısının olumlu bir güç olacağına, markaların ve onların reklamlarını yöneten kişi ve kurumların yaptıklarından daha da “sorumlu” tutulabileceğine inanıyorlar. Leonard’a göre eğer +1ler bir pazarlamacının “Kalite Skoru”na etki ederse, müşteriler daha düşük skora sahip reklamcılara daha az ödeme yapacaklardır. Bu sayede müşteriler, özünde, bir markayı “oylama” şansına sahip olacaktır. Leonard’a göre çok sayıda +1 almış bir ürün, o ürün hakkındaki beklentileri de arttıracaktır.

Bana göre Google’ın +1 düğmesi Facebook Beğenileri ile kıyaslanmamalı, zira Facebook üzerindeki arkadaşlarınız, Google Contacts üzerinde yer alan kişilerden çok farklıdır. Google Contacts kişi listeniz, pek çok farklı uygulama tarafından güncellenebilir, ki buna akıllı cep telefonları üzerindeki rehberler ile eşitleme de dahil. Köşe başındaki tüpçünün ya da temizlikçinin İnternet tercihleri, sizin tercihleriniz ile birebir olmayabilir.

Sanırım hepimizin yapması gereken şimdilik beklemek ve +1′in popülerliğinin ne derece olacağını gördükten sonra strateji belirlemek.

Arama motoru algoritmalarında herhangi bir değişiklik olduğu an, SEO endüstrisinin karamsar kesimi (ve SEO’nun gerçek anlamının ne olduğunu anlamayan kesim) SEO’nun artık öldüğünü söylemekte bir dakika bile gecikmezler. Son zamanlarda algoritmalarda gerçekleşen bazı değişiklikler de bu tip “yanlış alarmların” verilmesinin önüne geçemedi.

SEO’nun neden daha önce hiç olmadığı kadar gerekli olduğunu yazmaya başlamadan önce SEO’nun halen son derece canlı olduğunu ve hatta gün geçtikçe daha fazla yaşam enerjisi kazanmaya devam ettiğini ve insanların arama motorlarını kullanmaya devam ettikleri sürece SEO’nun da varolmaya devam edeceğini söylememe izin verin.

Google son zamanlarda düşük kaliteli ve spam içeriğe sahip ve şu ya da bu şekilde link satın almış ya da Google’ın kurallarına karşı gelen eylemlerde bulunarak kaliteli arama sonuçlarının belirmesine engel olan web sitelerini cezalandırıyor. İnternet üzerinde Google Panda Güncellemesi sonucu sitelerinin ne derecede etkilendiğini anlatan bloglarla dolu.

Bazı insanlar bu güncellemenin SEO’nun artık işe yaramayacağını belirtti. Ancak bana soracak olursanız eğer arama motorlarındaki sıralamarın değişmesi web sitesi sahiplerini bu denli etkiliyorsa, bu durum oganik aramanun tüm çevrimiçi pazarlama (online marketing) senaryoları üzerindeki son derece önemli etkisini kanıtlamaktadır. Organik aramadaki sıralamanızın iyi olmasını istiyorsanız, sitenizin optimize edilmiş olması gerekmektedir. Bu sebepten ötürü de SEO oldukça gereklidir.
Alıntı

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5