İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Google 17,5 Saatte Bir Algoritma Çıkarıyor

BarışBey

1
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
51
Google'ın başımıza hep yeni algoritmaları çıkarmasıyla webamaster kardeşlerimizin başını ağrıttığını biliyorum.Bu yazıyı okuduğunuzda daha çok başınız ağrıyabilir benden söylemesi :ıslık:

Google'dan 17,5 saatte bir yeni algoritma!

Siz belki farkında değilsiniz ama Google, her 17,5 saatte bir birşeyler karıştırıyor...

20110831040120_google.jpg

Google çalışanları firmalarını arama motoru piyasasının en üstünde tutabilmek için oldukça çok çalışıyorlar. Kullanıcıların aradıklarını bulabilmeleri için Google çalışanları algoritmalar için çok fazla zaman, para ve emek ayırıyorlar.

Google'dan Amit Singhal'ın açıklamaları, algoritmaların kullanıcıların isteklerine uyması için nasıl değiştiğini anlatır nitelikte; "Yalnızca geçen yıl algoritmamızı 500 defa değiştirmişiz. Bu da günde neredeyse iki değişikliğe denk geliyor."

Tabii bu değişikliklerin çoğu belirsiz zamanlarda yapıldığı için Google'ın her gün algoritma değiştirdiğini söylemek doğru olmaz. Ancak Google'ın istatistiklerine her 17,5 saatte bir algoritma değiştirdiği görülebilir.

Mühendislik yöneticisi Scot Huffman algoritmaların değişmesini şu şekilde özetliyor; "Bazen aramalar istediğimiz sonuçları vermiyor. Daha yüksek rütbeli mühendisler de gelip hangi sinyalleri ve verileri algoritmamıza ekleyebileceğimize dair hipotezler üretiyor."

sehrialem

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Bu da algoritmalara göre site yapmaktansa içeriği kaliteleştirme ve genel seo kurallarına uymanın yeterli olduğunun bir göstergesi. Sitelerinin birden düştüğünü söyleyenler genelde algoritmalara göre çalışma yapanlar oluyor :)

BarışBey

1
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
51
@sehrialem hocam sitenizi algoritmalara göre yapmaktansa genel seo kurallarına göre yapın demişsiniz.Olaya bir de şu açıdan bakın.Seo'nun açılımı "arama motoru optimizasyonu"dur.Bu yüzden Google'ın değişen algoritmaları genel seo kurallarını da etkiliyor.

Php Master

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
ulen google mesleği bırakdırıyosun bana tüm domainlerim sitelerim satışta tek tek konu açıyorum maliyetinin altına satıyorum varya googleden cok yahoodan hit gelio bana deli olacam ya

BarışBey

1
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
51
ulen google mesleği bırakdırıyosun bana tüm domainlerim sitelerim satışta tek tek konu açıyorum maliyetinin altına satıyorum varya googleden cok yahoodan hit gelio bana deli olacam ya
Google arama yapanlara destek verirken webmasterlara bir yandan da köstek oluyor.Yakında Google Algoritmaları Takip Danışmanlığı diye bir meslek çıkar.

Php Master

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Vallaha Hocam Ya Bıkdık Artık Yok Sosyal Paylaşım Sitelerine Yoğunlaş Yok Backlink Çalış Yok Şu Yok Bu Tamam Bazı Konularda Haklı Ama Ne Bilim Çok Sıkdı Beni Webden Soğuttu Açıkcası

cagri169

0
İyinet Üyesi
Reaction score
19
Son 3 günde İngilizce sağlık sitemin hitleri 3 e katlandı.

sehrialem

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
@sehrialem hocam sitenizi algoritmalara göre yapmaktansa genel seo kurallarına göre yapın demişsiniz.Olaya bir de şu açıdan bakın.Seo'nun açılımı "arama motoru optimizasyonu"dur.Bu yüzden Google'ın değişen algoritmaları genel seo kurallarını da etkiliyor.

algoritmalar genellikle site dışı seoyu ilgilendirir. Site içi seo değişmezdir.

-içerik 500 kelime uzunluğunda olacak
-her içerik en fazla 5 link ile diğer sayfaları linkleyecek.
-sayfa boyutu 200 kb yi geçmeyecek
-önemli kelimeler kalın gösterilecek
-site içi anahtar kelime oranı %3 olacak
-başlıklarda h1 tagı kullanılacak
-etiketlerde h2 tagı kullanılacak
-dışarıya link vermeye özen gösterilecek.

bu site içi seo kuralları hiçbir zaman değişmedi.

Ancak site dışı seo hep algoritmalar yüzünden değişti. Backlink alırken mesela pagerankı yüksek olanlardan alınan linkler önem kazandı, daha sonra alt etiketiyle link kalitesi arttırıldı, otorite linkler çıktı, dofollow nofollow çıktı, sosyal ağ linkleri ile tavsiye linkler çıktı vb. sitede kalma süresi çıktı. ziyaretçi sitede kaç sayfa gezdiğine bakıldı, bunun gibi algoritmalar genellikle site dışı seoyu etkiler.

Site dışı seo yaparken sitenin kalitesini ön plana çıkarıcı çalışmalar yapmalıyız. Bizi başkaları önermeli biz kendimizi başkalarına önermemeliyiz.

Google bizzat kendisi söylüyor siteyi sadece kalite bazlı yönetin algoritmalara göre yönetmeyin diye. Ha diceksiniz ki google tabiki kaliteli siteler istiyor algoritmalarının ortaya çıkmasını istemiyor. Böyle düşünenler hala neden sıralamada düştüklerinden şikayet ediyorlar ki o zaman. Google sadece sizin yaptığınız seo uygulamalarına göre sıralama verseydi şu anda aramalarda hep kaliteli siteler ön planda olmazdı. Biraz arama yaptığımda eskiye rağmen ne kadar kaliteli arama sonucu verdiğini görüyorum. Sadece geçen yıl algoritmayı 500 defa değiştirmişiz diyorlar peki biz kaç algoritma biliyoruz da seo yapıyoruz:) İçerik kalitesi bence her zaman en iyi seodur :)

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
Google Bizi Uğraştırmaktan Başka Bişey Yapmıyor....

BarışBey

1
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
51
sehrialem hocam haklısınız da sadece içeriğin kalitesi önemli olsaydı seo olmazdı diye düşünüyorum.Bir konuya hakim uzman kişilerin sitesi normal bir para verip de uzman seocular tarafından sitelerini seolattıranlardan hep ön planda çıkması gerekirdi uzman kişinin içerikleri.İçerik kalitesi önemli ama seo olmayınca içerik kalitesi kalitesizmiş gibi oluyor.

sehrialem

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
sehrialem hocam haklısınız da sadece içeriğin kalitesi önemli olsaydı seo olmazdı diye düşünüyorum.Bir konuya hakim uzman kişilerin sitesi normal bir para verip de uzman seocular tarafından sitelerini seolattıranlardan hep ön planda çıkması gerekirdi uzman kişinin içerikleri.İçerik kalitesi önemli ama seo olmayınca içerik kalitesi kalitesizmiş gibi oluyor.

Evet hit konusunda başarılı olduklarına sonuna kadar katılıyorum. Ama birde işin şu tarafından bakalım. Siz wordpress kullanıyorsunuz ve ihtiyacınızı giderecek bir eklenti arıyorsunuz. Bunu googleda arar bulur ihtiyacınızı giderir ve o siteye bir daha uğramazsınız.Ancak wordpress hakkında uzman bir site varsa sürekli ihtiyacınız olmasa da yeni bir şey var mı diye bu siteyi takip edersiniz. Aynı zamanda bu siteleri googleda aramaz direk site adlarıyla arar bulursunuz. Google bu durumda chrome dan faydalanır ve direk gidilen siteleri ödüllendirir bu sitelerden link alan siteler ise 2. kaliteli olur. Eğer bu dikkatinizi çekmediyse sitelerin trustrank değerlerini ve google sıralamalarını göz önünde bulundurun. Zaten trustank ve panda algoritmalarının temel mantığı budur. Arama sonuçları ile değil direk girilen siteler. Ayrıca sosyal medyada insanların birbirlerine paylaşarak tavsiye ettikleri sayfalar çok önemli google tavsiye link değerlidir mantığı ile sayfalara değer koyuyor. Ve diğer dikkat ettiğim şey ise google bütün ürünlerini algoritmalarına göre çıkarıyor. Chrome olsun google plus olsun hep bu görüşleri destekler nitelikte arama sonuçlarında da bunu gözlemliyorum.Artık siteleri google için değil insanlar için yapmak gerekecek ileride search engine optimization değil human brain optimization" insan beyni optimizasyonu gerekecek. Çünkü google algoritmaları insanlar gibi düşünen bir sisteme doğru ilerliyor.

Tamamen kendi incelemelerim gerçeklik ile payı googleda yazılarımın 3 saniyede indexlenmesi ile doğru orantılıdır. :)

akahaita

0
İyinet Üyesi
Reaction score
38
İstediği kadar değiştirsin, temel algoritma hep sabittir. Ziyaretçileri tatmin edecek kaliteli, düzenli içeriği olan ve kaliteli backlinki olan her zaman kazanır..
İnsanların sevdiği bir siteyi Google'da sevecektir, 50 yıl sonra bile bu hiç değişmez. Bu yüzden Google'dan çok, ziyaretçilerinizi memnun etmeye çalışın..

caliente

Domain Avcısı
İyinet Üyesi
Reaction score
10
Yeni bir yapılanmaya girecek 2012'de Google..

Onun için son rütuşlar bunlar, google destek forumunda 2012'de yeni bir sistemin geleceği tartışlılmaya hala devam ediyor.

EmiR34

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
68
Öğlen beta ssh bişeyler vardı google'de bakalım hayırlısı olur inşallah.

RuyaDizayn

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Mükemmel bir seo uzmanı bile algoritmadan etkilenip kötü sonuçlar alıyorsa, burdaki yazanların hepsinin kötü sonuçlar alması çok normal ben de dahil. Çünkü artık google'da aslında işin içinden çıkamaz oldu : ))

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5