İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Google, 2 futbol sahası büyüklüğünde BİLGİSAYAR İNŞA ediyor

AkrepList

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Google, ezeli rakipleri Yahoo ve Microsoft’a üstünlüğünü artırmak ve online dünyanın tartışmasız birincisi olmak için dünyanın en güçlü bilgisayarını yapıyor.
(15 Haziran 2006 Perşembe)

2 futbol sahası büyüklüğünde olacağı belirtilen süperbilgisayarın soğutma sistemlerinin bile 2 adet 4 katlı bina büyüklüğünde olduğu söyleniyor.

İnternet devi, ABD’nin Oregon eyaletinin küçük bir bölgesi olan The Dalles’da yürüttüğü bu çalışmaları son derece gizli tutuyor. 2 futbol sahası büyüklüğündeki sitenin etrafına kimse yaklaştırılmıyor. Binaların hiçbir yerinde Google logosu bulunmuyor ve bölgede adı ’Proje 02’ olarak geçiyor.

Bölgede bu konuyla ilgisi olan hemen herkes Google ile gizlilik anlaşması imzaladıkları için konu hakkında hiç bilgi vermiyor. Teknoloji uzmanlarına göre, Google bu süperbilgisayar ile mevcut olan en hızlı ve en kapsamlı bilgi arama sistemi oluşturarak, kendisine koyduğu küresel hedefe ulaşmak istiyor.

http://www.nethaber.com/?h=58533

ben OHA diyorum kisaca bu habere

SeVeRaL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Adamlar büyük işler peşinde her zaman ki gibi. Dünya internetinin en yüksek bandwidth'ini kullanan şirketler yukarda bahsi geçen şirketler. Her şeyi beklerim..

alorak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Monitörü de cep telefonu büyüklüğünde oluyormuş.Millet kopar :)

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
bu haber bana ilk bilgisayarları hatırlattı. şu anki bilgisayar hızlarının 100lerce kat düşükleri eskiden bir odayı kaplıyordu fakat şu anda bir laptop o eski oda büyüklüğündeki bilgisayardan çok daha hızlı ve çok daha küçük.

şahsen beni işin şurası ilgilendiriyor, google'ın 2 futbol sahası büyüklüğünde kuracağı bilgisayarı birgün 2kg ağırlıkta bir laptop olarak kullanmak istiyorum. ki eminim kullanacağız.

captainzap

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bir binada hardisk bir binada islemci filan olur heralde :) 2 futbol sahasi pehh , bu bana şeyi hatırlattı dijital kale kitabını :)

Mask

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
o kadar gizli bi projeki
herkes her detayını öğrenmiş bile :)

iyimi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
En güçlü bilgisayar demek boyutu en büyük olmasını gerektirmez bence çok saçma bi haber, olsa olsa büyük bir datacenter kuruyolardır, yoksa bugün hangi bilgisayar parçasının boyutu o derece büyük ki ayrıca büyük olmasını gerektiren teknik bir gerekçe yok, harddiskin motorunu dizel motorla mı çevirecekler yoksa PC içi kablolamayı çelik halatlarla mı yapacaklar, elektronik cihazlarda nano teknoloji kullanarak boyutlar her geçen gün küçülürken, daha yüksek performansı daha küçük alana sığdırmak tek amaç olmuşken bu haber olsa olsa en hafif tanımıyla asparagas olur. Ha en hızlı bilgisayarı geliştirmek için bir laboratuar kurarsın onun üretimi için böyle bi komplex kurarsın okey derim ama saçma bi haber. kedidir o kedii :)

murdock

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
şuan kullandığım bilgisayarları nasıl 20 sene önce hayal edilmiyorsa.. google ın bu yapacağıda hayal edilemez.. adamlar 1 günde karar vermemiştir böyle bişeye zaten.. yapıcaz diyorlarsa yaparlar.. benim tahminim binlerce bilgisayarı birleştirerek o alanda kurucaklar

tolgahat

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bence de saçma bir haber. bikere iki futbol sahası kadar buyuklukte bir bilgisayarın en az bir bina kadar buyuk bir islemcisi olması lazım. suan evinizde kullandıgınız bir işlemcinin içinde kac adet chip var ? milyarlarca. bir bina kadar buyuk bir islemcinin icine kac adet chip koyacaklar ? herhalde sayısını telafuz edemeyiz. ayrıca eger iki futbol sahası kadar bir bilgisayar yapacaklarsa bu futbol sahalarından birini sogutma amaclı kullanmaları lazım. buna da ek olarak google ne amacla yapacak ki bu bilgisayarı ? yapsa yapsa datacenter yapar okadar buyuk. ev1servers te bille yoktur be okadar buyugu oha falan oldum yani

gel pisi pisi aaa

mydeli025

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
yalan haber olmadığını kimse kanıtlayamaz..

bana google sitesinin linkni verinki inanıyım her habere inanırsak

murdock

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
aslında düşününcede 2 tane 4 katlı bina kadar soğutma sistemi olsa buzul çağ başlar gibi geliyo :)

AkrepList

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ya adamların yaptigi bir mega datacenter aslinda, ibm gibi firmalarin zaten buna benzer briaz daha ufak capta datacenterlari var, yani sogutma sisteminin de o kadar olmasi normal olabilir asiri bir sogutmaya ihtiyaclari vardir belki, binalarin bilgisayar oldugu da haberin biraz bilgisiz insanlar tarafindan yazilmis olmasi olabilir, heralde ki bina kadar bilgisayar yapcak halleri yok, ama bir bina icersinde pek ala parallel processing mantığında super bilgisayarları çalıştırcaklar tahminen, yani 100 super bilgisayarın aynı anda işlem yaptığını düşünün.

iyimi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
yehhucom' Alıntı:
aslında düşününcede 2 tane 4 katlı bina kadar soğutma sistemi olsa buzul çağ başlar gibi geliyo :)
Termodinamik açıdan mümkün olmayan bir önerme.. enerjinin korunumu ilkesine aykırı :)

worshiphim

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Sun'ın 45-50 cpu destekli bilgisayarları var bu mantıkla hareket ederse sanırım olabilir ama bu sadece bir dc olur 1 tek pc bencede zor

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
yok canım daha neler...Net haberde magazin haberlerine özendi sanırım, yakında Kaya, Hülyaya dc aldı diyede bi haber çıkartırlarsa kimse şaşırmasın:D

cınaroğlu

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ne olacak:Dgoogleden bişey aradığımızda düşüncelerimizimi arayacak.Saçma birşey

AkrepList

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
'İki üniversiteli genç' klişesiyle başlayan bir öykü, şimdi kendilerinin bile hayal edemeyeceği bir noktaya gelmiş durumda. Google bu günlerde Project2 adı altında en sessiz operasyonlarını yürütüyor. Düşük elektrik maliyeti sebebiyle anavatanı ABD Oregon'da dünyanın en büyük bilgisayar merkezini kuruyor. 12 bin kişiye iş sağlayacak, yüz binlerce bilgisayarı barındıran, futbol sahası büyüklüğündeki bu tesis günümüzün en sıkı korunan ticari yapısı olma özelliğine de sahip. Dünyanın internete bağlı her noktasından itinayla toplayıp disklerine aktardığı devasa bilgi ve hizmetlerin ortaya çıkartacaklarını da (umarım) zamanla hep birlikte göreceğiz.

http://www.radikal.com.tr/ek_haber.php?ek=sa&haberno=2993

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5