İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Google adsense bilinmesi gerekenler, yerleşim sırasında nelere dikkat edilmelidir?

berkuras

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Google AdSense bizim için mükemmel bir gelir kaynağıdır. Ben bilgim yettiğince Adsense hakkında sorularınızı yanıtlamaya çalışacağım.

Evet hazırsak başlıyoruz arkadaşlar ;

1-AdSense Kuralları

AdSense için yapılmaması gerekenler:
-Pop-up ekranında reklamlarımızı göstermiyoruz.
-AdSense'ye yonelik zorunlu tıklatmıyoruz.(her ne şekilde olursa olsun)
-Bir sayfa içine 'çok kazandıran kelime' dediğimiz kelimeleri kesinlikle girmiyoruz.

Bunlar Google AdSense için en önemli etkenlerdir. Bunlara uymadığınız zaman kısa süre içinde ban yersiniz benden söylemesi.

2-Keyword Seçimi
Bu olay,mutlaka problem olmuştur. Bir webmaster AdSenseye yönelik site kurmaya kalktığında çok düşünür. Çünkü bu seçim çok önemlidir, bu seçimi yaparken sitenin içeriğine uygun, ve en etkili kelimeleri seçmelisiniz.

Benim kendimde düşündüğüm en iyi sözcük 'engineer' dır. Neden diye soracak olursanız, mühendislik sitesi işletiyorum ve siteme en uygun kelime mühendis kelimesinin ingilizce eş anlamlısıdır.

Keyword'lar sizin için çok önemlidir. Çünkü sitenize gelen ziyaretçiler sizi aradıkları keyword ile bulurlar. Keyword konusunda her zaman yaratıcı olun derim.

Keyword konusunda size en iyi kaynak, https://adwords.google.com/select/KeywordToolExternal

3-Hosting

Belkide Google için en can alıcı noktalardan birindeyiz arkadaşlar, "Neden?" diye sorucak olursanız, Googleın bu konudaki hassaslığını bizzat ben biliyorum. yine "Nereden biliyosun kardeşim?" diyecekseniz. Amerikadan sitemi barındırmak için host kiraladım. Evet yaptım bunu. Neden mi yaptım? Şimdi geliyoruz.
En kötüsünden şöyle düşünün, Google hangi ülkede? = Amerika. Sitemiz nerede barınıyor? = Amerika. Sizce getirisi daha mı yüksek olur,yoksa daha mı düşük olur. Ben daha yüksek olur kanaatindeyim. Çünkü kendim bizzat kazandım oradan biliyorum. Hostunuz kesintiye uğramamalı arkadaşlar,Google botu sitenize geldiği zaman mutlaka valid olarak geçmeli. Bunun için size kendi kullandığım firmayı vermekten çekinmiyorum. HostGator. 7/24 Destekleri var. Telefonla veya İnternetten.

4-Meta Taglar
Keywordede bahsettiğimiz gibi, Meta taglar arama motorları için en önemli kaynaklardır. Aynı zamanda internet kullanıcısı için yönlendiricidir. Meta taglarda AdSense için önerdiğim tek şey, Keywords ile Description bölümünün birbirine uyumudur.
Örnek vericek olursak:
Keywords: Balık,Balıkçı,Balıkçılar,Erzincan
Description:Erzincandaki balıkçıların hayatını konu alan websitesi.
Bu kadar

5-DMOZ'a kayıt.
İnternet denilen şu sanal alemde,DMOZ'u bilmeyen webmaster yoktur. Ha DMOZ'u bilmiyorsa zaten webmaster değildir.
DMOZ dışında İnternette bir dünya dizin sitesi görmüşsünüzdür. Bunların hiç biri ne yazıkki DMOZ kadar kaliteli değildir.Çünkü editörleri ciddi anlamla kalitelidir. Eklenme talebi gelen siteleri çok mükemmel bir şekilde inceler,ve dizine kayıt eder.
Evet ilk olarak DMOZ'a nasıl kayıt olacağımızı anlatalım:

Browserımıza : http://www.dmoz.org/ yazıyoruz ve Enterliyoruz

DMOZ'a kayıt olmadan önce bilinmesi gerekenler var:
-Websiteniz kullanılailinir olucak,boş içerik olmayacak.
-Yönlendirme olmayacak.
-İllegal içerik olmayacak(P-o-r-n-o gibi)
-Yapım aşamasında gibi sayfalar DMOZ'a kaydınızı gerçekleştirmeyebilir.

Buna eklenmesi gerekenleri veya DMOZ'la ilgili bilinmesi gerekenleri,nette bulabilirsiniz.

Doğru kategoriyi bulduğumuzdan emin oluyoruz. Ve sitemizi Submit etmek için harekete geçiyoruz.
Unutmayın başka bir kategoriye eklemeniz halinde siteniz DMOZ editörleri tarafından kabul görmeyecektir.
Son olarak bilgilerimiz isteniyor. ve suggest URL diyoruz. Arkasına kabul görmek için duaya başlıyoruz

6-Backlink
Directory(Dizin),sitelerini Google'da arıyoruz. Pagerank değeri yüksek,düşük fark etmez. Olabildiğince hızlı link eklemeliyiz. Yalnız alacağımız linkler karşılıksız olmalı,dizinlere yüklenmeliyiz.
Oda mı olmadı, zone.org'u ziyaret ediyorsunuz. Gerekli bilgileri oradan yine alıyorsunuz.

7-Site Optimizasyonu
Optimizasyon derken öyle abartısına kadar girmeyeceğim,sadece bilinmesi gerekenler şunlardır bence:

-Pagerank değerinizi bilin.?
-Aylık sayfa gösteriminiz.?
-Google sitemi ne kadar indexledi?

ciwan_24

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
çok güzel bir anlatım yüreğine sağlık hocam allah sizin gibi bilgin ve paylaşimci kardeşlerimizi başımızdan eksik etmesin saol:)
birde bu anlatıklarını kafada kalsa:) uyguluyabilsem ne ne güzel olurdu:(

erdjan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Berkuras sana cogu konuda katiliyorum. Ama bir konu uzerinde seninle ayni fikirde degilim. Onu neye dayandirdigini bir türlüde cözemedim.

Hem fikir olmadigim nokta DMOZ!

Yazin;

Çünkü editörleri ciddi anlamla kalitelidir. Eklenme talebi gelen siteleri çok mükemmel bir şekilde inceler,ve dizine kayıt eder.

Burasinda seninle kesinlikle hem fikir degilim. Editörleri kaliteli degildir. Nedeni ise, kendi kafalarina göre siteleri onayliyorlar veya kendi sitelerini koyuyorlar.
Mükemmel sekilde inceler vs... kesinlikle bu DMOZ kayit ve inceleme hakkinda bir kac konu okumustum. Ben sahsen belki 20 veya 30 sefer denemisimdir. Kayit etmek icin.. Ama malasef hic birinde basarili olmamisimdir. Nedeni ise basit, bostan sebep..

Yazin güzeldi ellerine ve beynine saglik.!!

Selamlarimla

berkuras

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Berkuras sana cogu konuda katiliyorum. Ama bir konu uzerinde seninle ayni fikirde degilim. Onu neye dayandirdigini bir türlüde cözemedim.

Hem fikir olmadigim nokta DMOZ!

Yazin;

Çünkü editörleri ciddi anlamla kalitelidir. Eklenme talebi gelen siteleri çok mükemmel bir şekilde inceler,ve dizine kayıt eder.

Burasinda seninle kesinlikle hem fikir degilim. Editörleri kaliteli degildir. Nedeni ise, kendi kafalarina göre siteleri onayliyorlar veya kendi sitelerini koyuyorlar.
Mükemmel sekilde inceler vs... kesinlikle bu DMOZ kayit ve inceleme hakkinda bir kac konu okumustum. Ben sahsen belki 20 veya 30 sefer denemisimdir. Kayit etmek icin.. Ama malasef hic birinde basarili olmamisimdir. Nedeni ise basit, bostan sebep..

Yazin güzeldi ellerine ve beynine saglik.!!

Selamlarimla

Öncelikle yorumun için teşekkür ederim.

Yüzlerce site var DMOZ ' da , hepsi boşuna mı onaylı diyosun yani şimdi ?

Siten için kategoriyi çok iyi seçmelisin , senin kategorinde daha önce onaylanan sitelerin tanıtımlarını okuyarak sende onlara benzer, kabul edilme oranı yüksek tanıtımlar yazmalısın, siten kopya olmamalı, basit,anlaşılır ve mümkün olduğunca özgün olmalı , herşeyi inceliyor onlar . DMOZ ' da editör 2 arkadaşım var ve bu işi son derece ciddi yapıyorlar benim gördüğüm kadarıyla . DMOZ ' a kayıt olduktan sonra ' da siteye "Yürü Ya Kulum" denir zaten :D

Ek Bilgi : Ve bu arada , aldığım bilgilere göre , bir kaç ay içinde DMOZ'da değişiklikler olacak ve DMOZ'a kayıt olan siteler tavan bi yükseliş yapacak o zaman .

teknoali

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
teşekkürler , çok güzel bi yazı olmuş .elinize sağlık

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5