İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Google Adsense’de BIC ayarı

Raqe

1
İyinet Üyesi
Reaction score
8
IBAN‘ın 2010 yılında mevzuat gereği zorunlu hale gelmesiyle Google Adsense‘de yeni ödeme modeline geçme kararı almış. Yeni dönemde Google Adsense hesaplarında EFT ödemeleri tamamıyla durmuş olacak ve ödemeler 01.01.2010 itibariyle tamamıyla IBAN ve BIC numaraları üzerine yapılacakmış.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası – IBAN hakkında bilgi

Bu gün ben de şu Adsense ayarlarımı güncelleyeyim dedim ve sisteme giriş yaptım. IBAN numarasının ne olduğunu biliyordum ve sorun olmadı, internet şubesinden baktım ve hemen öğrendik… lakin BIC dedikleri şey’in ne olduğunu bir an çıkartamadım ve küçük bir aramayla ne olduğunu öğrendim.

İlgili bilgiyi ihtiyaç sahipleri için aşağıda paylaşıyorum.

Öncelikle;

BIC nedir? BIC nasıl öğrenilir?

Uluslarası ticaret için genel olarak SWIFT veya BIC ifadeleri kullanılır.

Swift bu standardı sağlayan “Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication“ kurumunun adının baş harflerinden gelmektedir.

BIC ise “Bank Identifier Codes” (Banka tanımlama kodları) ifadesinin kısaltılmasıdır.

Swift, söz konusu bankayı belirten 8 veya 11 haneli bir koddan ibarettir. Tüm dünya bankacılık sisteminde SWIFT kodları standarttır.

* İlk 4 karakter – banka kodu
* Sonraki 2 karakter – ISO ülke kodu (Ülkemiz için TR)
* Sonraki 2 karakter – yerel kod (bazı ülkelerde 3 karakter olabilir)
* (Eğer verilmişse) Son 3 karakter ise – şube kodunu belirtir. (Merkez Şube için XXX kullanılır, bizde böyle bir şey yok)

Örnek: Türkiye İş Bankası A.Ş. : ISBKTRIS (SWIFT / BIC kodu)

Aşağıda Google Adsense BIC için Türkiye genelinde yaygın olarak faaliyet gösteren bazı bankaların Swift BIC kodlarını aktarıyorum. Siz de kendi hesabınız için aşağıdaki BIC kodlarını kullanarak Google Adsense EFT tanımlarınızı IBAN‘a dönüştürebilir BIC ayarını doğru yaparak Google Adsense ödemelerinizi sorunsuz almaya devam edebilirsiniz.

Not: Swift / BIC Kodu; Uluslararası para transferlerinde kullanılan her bankaya özel bir kod sistemidir. Kodlar mutlaka büyük harflerle kullanılmalıdır.

Akbank Google Adsense BIC: AKBKTRIS

Albaraka Türk Google Adsense BIC: BTFHTRIS

Alternatif Bank Google Adsense BIC: ALFBTRIS

Anadolubank Google Adsense BIC: ANDLTRIS

Bank Asya Google Adsense BIC: ASYATRIS

Citibank Google Adsense BIC: CITITRIX

DenizBank Google Adsense BIC: DENITRIS

Finansbank Google Adsense BIC: FNNBTRIS

Fortis Bank Google Adsense BIC: DISTRIS

Garanti Bankası Google Adsense BIC: TGBATRIS

Halkbank Google Adsense BIC: TRHBTR2A

HSBC Bank Google Adsense BIC: MIDLTRIX

Türkiye İş Bankası Google Adsense BIC: ISBKTRIS

Kuveyt Türk Google Adsense BIC: KTEFTRİS

Millennium Bank Google Adsense BIC: SITETRIS

ING Bank Google Adsense BIC: OYAKTRIS

Şekerbank Google Adsense BIC: SEKETR2A

Tekstilbank Google Adsense BIC: TEKBTRIS

TEB Google Adsense BIC: TEBUTRIS

Turkish Bank Google Adsense BIC: TUBATRIS

Türkiye Finans Google Adsense BIC: TAFKBTRIS

VakıfBank Google Adsense BIC: TVBATR2A

Yapı Kredi Google Adsense BIC: YAPITRISFEX

Ziraat Bankası Google Adsense BIC: TCZBTR2A

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5