Google Analiytics Tanımı

syonetmen

0
İyinet Üyesi
Katılım
24 Haziran 2013
Mesajlar
166
Reaction score
0
Google Analytics, sitenizi gelen ziyaretçilerini sitenize nasıl giriş yaptıklarını ne tür faaliyetlerde bulundukları hakkında bilmek istediğiniz her şeyi size aktarır.

Siteniz hangi sıklıkta ziyaret giriş yapılmış, hangi anahtar kelimeye ait arama sonucuna tıklandığında sitenize ulaşılmış, sitenizin hangi sayfaları daha çok takip ediliyor, hangi sayfada daha uzun duruluyor, bu tür sorulara Analytics sayesinde yanıt bulabilirsiniz, kazandığınız bilgiler dahilinde başarılarınızı ölçebilir, sitenizi nasıl daha ileriye nasıl taşıyabilirsiniz konusunda fikir sahibi olursunuz.

www.google.com/analytics/tr-TR/ adresinde varolan google hesabınız ile ya da yeni google hesabı açabilirsiniz.

Google Analyticsi Nasıl Kurabilirim ?

Google Analyticse kayıt işleminizi yaptıktan sonra izlemeniz gereken yol, izleme kodunu yüklemektir. Her bir Google Analytics kullanıcısının, sahip olduğu web sitesinin bütün sayfalara yerleştirmesi için gerekli olan kişisel bir JavaScript kodu bulunmaktadır.

İzleme Kodunu Nasıl Sahip Olabilirim?

İzleme kodunuzu Google Analyticsin içerisine giriş işleminizi yaptıktan sonra rahatça bulabilirsiniz. UA-#####-# numarası size ait bir numaradır. Bu kodu web sitenizin sahip olduğu bütün sayfalarına eklemeniz gerekmektedir. Bunun tam tersi bir durumda ise, Google Analytics web sitenizde gerçekleşen olayları tam olarak yansıtamayabilir. Kodu şu anda yüklemeye hazır değilseniz, koda daha sonra yeniden ulaşabilirsiniz.Sahip olduğunuz web sitesinizin kapsamına ve etiketlemeniz gereken sayfa sayısına bağlı olarak Analytics kurulumu ile ilgili site yöneticinizle görüşebilirsiniz.

Raporlarımı Nasıl Görüntüleyebilirm?

Kayıt işleminizi bitirdikten sonra Analytics Ayarlarının bağlı olduğu sayfaya yönlendirileceksiniz. Bu sayfanın sağ kısmında bulunan Durum kutusunu seçeneğini kullanarak izleme kodunuzu düzgün bir şekilde ekleyip eklemediğinizi görebilirsiniz. Ancak şunu unutmayın ki, raporlarınızın veri toplama işlemi ve topladığı verileri görüntüleme işleminin başlaması 24 saati bulabilir. Analytics Ayarlarının bulunduğu sayfasındaki Durum kutusu Veri Alınıyor ibaresini gösterdikten sonra, web sitenizin yoğunluğu ile ilgili raporlara Raporları Görüntüle bağlantısından işlemin sonucunu görebilirsiniz.
Sayfanın ortasında bulunan gri başlıklı kısım Web sitenizin sahip olduğu profili yada profillerinizi göstermektedir. Profil, Analytics raporlarında ne tür verilerin gösterileceğine belirleyen kuralların tamamını belirler. Herhangi bir profile ait kurallar, kullanıcı erişim seviyelerini, gelişmiş yapılandırmaları ve en önemlisi olan, izlenmekte olan web sitesini içermektedir. İstediğiniz kadar profil ortaya koyabilirsiniz. Tek bir profil genellikle tek bir etki alanına karşılık gelmesinin yanı sıra, tek bir etki alanını izlemek için birden fazla profilin kullanıldığı durumlar da vardır. Bir Google Analytics hesabı için kesinlikle her zaman min. 1 profiliniz olması gerekmektedir.

Verileri Takip Etme

Google Analytics dizinin bu kısmında kolaylıkla kullanabileceğiniz bazı istatiksel bilgiler hakkında bilgi vereceğiz. Şimdiki işleme gelene kadar web sitenize izleme kodunu girdiğinizi ve elinizde inceleyebileceğiniz bir trafik olduğunuzu varsayıyoruz.

Google Analytics hesabınıza giriş yaparak Raporları Görüntüle bağlantısını tıkladığınızda otomatik olarak Gösterge Tablosunun bulunduğu kısma yönlendirileceksiniz. Gösterge Tablosu size, İlk olarak web sitenizin performansı hakkında genel bir veri özetleyerek size bilgi aktarımı sağlar.
Aşağıda bulunan diğer üç kısımda bulunan istatistik sitenizin yoğunluğu ile ilgili, site sahibi olarak size yardımcı olabilecek bilgiler sağlamaktadır.
Hemen Çıkma Oranının Yüksek yada Az Olmasının Zararı ve Yararı
Henüz giriş sayfasındayken sitenize gelen ve hemen ayrılan kullanıcıların tek sayfalık ziyaretlerinin yüzdesine denir.Herhangi bir site için hemen çıkma oranı yüksek ise o site için olumsuz bir durumdur , çünkü siteye gelen ziyaretçilerin siteden çok çabuk bir şekilde ayrıldığını göstermektedir.Bunun sebebi ise ya sitenin ilgi çekici olmamasıdır ya da siteyi kötü bulmalarıdır. Hızlı çıkma oranınızı zaman içinde görüntüleyerek giriş sayfa kısmınızı optimize edebilir ve yaptığınız değişikliklerin yararlı olup olmadığını anlayabilirsiniz. Oranın düşmesi, sitenize gelen ziyaretçilerin yaptığınız değişiklikleri beğendikleri anlamına gelmektedir. Hemen Çıkma Oranı birbirinden farklı veri kümelerini karşılaştırmak için çok kullanışlı bir olaydır. Web sitelerinin ve endüstrilerin farklı olması sağlıklı bir Hemen Çıkma Oranı vermemizi engellemektedir. Örnek, Blogları takip eden ziyaretçilerin Hemen Çıkma Oranları oldukça yüksektir çünkü yeni haberi okuduktan sonra siteyi terk ederler.

Sitede Geçirilen Ortalama Süre Miktarı

Bir ziyaretçinin site içersinde geçirdiği ortalama süreyi göstermesidir. Rakamın yüksek olması ziyaretçilerin sitenize çok ilgi gösterdiği anlamına gelir. Eğer sitenizde, örnek vermek gerekirse eğlence servisi bulunuyorsa yüksek bir rakam çok iyi bir göstergeye işarettir. Ancak siz bu istatistik oranının yüksek olmasını benimsemeyebilirsiniz. Eğer bir e-ticaret siteniz varsa ve ziyaretçiler sitenizde uzun bir vakit geçiriyorsa, bu, sitenizdeki satın alma işlemlerinin uzun ve karmaşık olduğunu gösterir. Sizin için hangi durumun yararlı olduğuna karar verdikten sonra, Sitede Geçirilen Ortalama Süreyi hedeflediğiniz yönde değişiklik yapmalısınız.

Yeni Gelen Ziyaretçi Yüzdesi Oranları

Sitenize daha önce hiç giriş yapmamış ziyaretçilerin oranını gösterir. Eğer geniş kapsamlı bir reklam kampanyası düzenliyorsanız siteye yeni ziyaretçiler kazandırabilir ve siteniz için olumlu bir sonuç doğacağının göstergesi olacaktır. Fakat sitenize geri dönüşlerin çok olmasını ve ziyaretçilerinizin sitenizi sıklıkla ziyaret etmesini, bağlılık göstermesini de seçebilirsiniz. Yeni Ziyaret Yüzdesi istatistiğinin faydalı olabilmesi için çok daha fazla içeriğin bulunması ve kesin rakamlar belirlenmesi gerekir. Bu durumda belirtilen bağlantıya tıklayarak daha olanaklı bir rapor görüntülenebilir. Bu işlemi yukarıda anlatmış olduğumuz tüm istatikler için gerçekleştirebileceğiniz ortamı sağlar.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Üst