İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Google ani sıralama düşüşü yaşayanlar buna dikkat etmeli

SebastiHan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
85
12 Mart 2019 güncellemesinin ardından Google sıralamalarında son bir hafta içinde çok büyük düşüşler oldu. Burada sadece medikal sektörünün etkileneceği ifade ediliyordu ancak şu ana kadar birçok kategorideki sitelerin sıralama kaybı yaşadığını öğrendik. Peki Google sıralamaları neden düştü?

Bir Google yetkilisinin uyarılarına dikkat ettim. Burada sıralama düşüşlerinin nedeni olarak yazılan makalelerin intihal yazılar olmaması gerektiğini ifade ediyor. Özgün olmasının yeterli olmadığını, yetkinlik gerektiren konularda ya yazar olarak o kişinin isminin olmasını ya da alıntılanan içerik için kaynak gösterilmesinin gerekli olduğunu ifade ediyor. Kaynak linkinin gittiği kişinin de makaleyi yazabilecek potansiyelinin olması ve yetkinliği Google tarafından kanıtlanmış olmalı.

Eğer sitenizdeki içerik uzmanlık gerektirecek konulardan oluşuyorsa

● Ana İçeriğin ve web sitesinin yaratıcısının yetkinliği.
● Ana İçeriğin ve web sitesinin yaratıcısının güvenilirliği.
+ İnternet sayfası / hakkında, META BİLGİ gibi bazı organizasyonlar hakkında bilgi sahibidir. Bu markanın Google Bilgi Grafiği kimliği olmalı ve Google arama sonuçlarında da yetkinliği kanıtlanmış olmalı. Eğer sıralamanız düşüyorsa muhtemelen Google bu markayı geçersiz sayıyor. Bu nedenle, web sitenizin, web sitesinin tamamının ve her web sayfasının içeriğinden sorumlu olan yayıncının organizasyonu hakkında bilgisi yoktur.

Web sitenizin yayıncı hakkında resmi bir bilgi olmalıdır. Tavsiyemi kontrol edin ve Google Dokümanda marka güvenilirliği oluşturun. Web sitenizdeki yetkin kaynağınızın da işini Google My Business'a kaydedin.

Yani artık makale yazdırarak köşeyi dönme devri de bitti. İçerik özgün olduğu kadar, güvenilir kaynaklar tarafından oluşturulmalı.

ADM_iyi

0
Onaylı Üye
Reaction score
39
Bana mantıklı geldi bu durum. Çünkü işi bilmeyen insanlar site açarak bilgi kirliğine neden oluyor. İnsanların sağlığı ile ilgili birinin kanser yapr dediği şeye, diğeri kansere engel oluyor diyor. Webmaster bloglarında da öyle. Birinin ban sebebi dediği şeye diğeri SEO için gerekli diyor. Yani işi bilmeyenler sırf yazı olsun, kese dolsun diyerek makale yazıyor. Bu da bilgi kirliliği demek. Diğer yabancı sitelerde her iddianın ya da bilginin kaynağını ekliyorlar. Bizde en kıytırık siteler bile sanki prof olmuşlar, kaynak yok, belge yok, sadece kesin bilgi diye yazılan boş yazılar var.

cuhadar

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
2
Bana da mantıklı geldi gelmesine ama bu kadar web sitesi içerisinde onu kontrol etmek çok zor. Google bunu nasıl anlayabilecek. Siteden çıkan kaynak linklerine bakarak mı?

Ben son güncelleme ile kötünün yanında iyilerinde maalesef güme gittiğini belirtmek istiyorum. Benim çok iyi bildiğim bir konu ise neden doğrulanmış kaynak linki ekleyeyim ki. Belki, benim içeriğim daha kaliteli. Bunu nasıl ayırt ediyor google.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5