İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

google arama motorunun domain ismi ile ilgili

aslanbey34

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhabalar

google arama motoru neye göre arama yapıyor.

mesala öncelik domain ismimi
ve sonra uzantısı .com .net .org mu

mesala uzantısı .name yada .ws olan bir domainin
isim.com/aranankelime.asp (burda aranankelime) googlenin aradığıdır.

böyle bir uzantıya göre şansı nedir.

mesala php lerde bu sıkıntı oluyor. kolay kolay siteyi ön plana çıkarmadığını gördüm.

Arayan Adam

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
google arama motoru neye göre arama yapıyor.
Bu soruyu cevaplayabilenler zaten SEO ile ayda yüzbinlerce dolar kazanıyor..

Uzantı konusuna gelince, .com, .net, org arasında fazla fark oldugunu zannetmiyorum ama .biz, .name, .ws gibi domainlerin şansı biraz daha az.
Tabii ki doğru backlinkler ve yüksek bir PR ile herhangi bir uzantıya sahip domain de cok iyi yerlere gelebilir...

com.tr gibi yerel domainler ise Türkiye içi aramalarda daha iyi sonuçlar verebilir tabii bütün bu soylediklerimin hepsi varsayım...

PHP'lerdeki sıkıntıyı biraz daha açıklayabilirsen sevinirim. Tam olarak neden bahsettiğini anlamadım. Eğer index.php?u=3838&q=bla yapısına sahip php sitelerden bahsediyorsan bunlar dinamik içerik oldugundan düzgün indexlenememektedir.. Mod rewrite ile siteyi statik hale getirebilrisiniz...

DJY

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
domain önemli bir etkendir. domain ismide ilk sıralarda çıkmanı sağlar. fakat öncelikle meta taglar ve pr daha büyük etken. tabikide uzatılarda dikkate alınıyor.
örneğin: aratılan kelime: britney spears
domain.com/001.htm
domain.com/britney_spears.htm > daha önlerde çıkma şansı

+ meta taglar çok önemli. bir kaç önemli noktayı bilirsen
+ PR (tabikide en büyük etken)

HighVoltage

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Evet domainler bu konuda büyük etken. Ama asıl domain konusunda önemli olanlar aranan kelimenin domain içinde bulunması. Örneğin googledan "ara" kelimesi aratılıyorsa:

sıralama şöyle olabilir:

1. arabul.com
2. bulara.com

Tabi bununla birlikte pagerankta önemli. com-net-org sanırım pek farketmiyor ama .info, .ws, .cc daha sonra geliyor.

Ekshi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
O zaman her kelime için bir domain almak gerekir. Domain çok fazla önemli deyil fakat mesela sizin kendinize ait bir sohbet siteniz varsa domain adresinizin içerisinde sohbet kelimesi geçiyorsa bu arama sonuçlari için oldukça önemli. Fakat domain adresiniz www.ekshi.net gibiyse arama sonuclari icin anlamli web sayfalari olusturmalisiniz. Saglikli arama sonuclari icin Subdomain uygulamasini kullanabilirsiniz.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5