İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Google bot sitenize erişemiyor hatası

erc1932

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba arkadaşlar sitemin google sıralamasında bir anda inanılmaz bir gerileme oldu ve Google Webmaster'dan kontrol ettiğimde şu hata ile karşılaştım;

http://www.erciyessporum.com/: Googlebot, sitenize erişemiyor
Googlebot, son 24 saat içinde sitenizin DNS bilgilerini almaya çalışırken 103 hata ile karşılaştı. Sitenizin DNS sorgularıyla ilgili toplam hata oranı: %49.3.

robots.txt dosyasını kontrol ettim hatta yeniledim sorun yok o konuda. Host sağlayıcım ile görüştüm onlardan kaynaklanan bir sorun olmadığını söylediler. Ne yapmam gerek lütfen yardımcı olun

serkantkar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Sorun robots.txt ile ilgili degil, nameserverlarla ilgili. Google domaini IPye cozerken nameserver'a DNS sorgusu gonderir bu domainin IP adresi nedir bana soyle seklinde. Iste bu noktada Google nameservera baglanirken sorun yasamis. Sanirim 103 hatasi yogunluktan kaynaklaniyor. Bir ihtimal DNS saldirisi yapilmis olabilir.

Bu arada ben kontrol ettim, nameserverlarda su anda baglanti sorunu yok, sitenizin IP adresini duzgun sekilde gonderiyorlar.

C:\Users\serkar>nslookup erciyessporum.com ns40.kebirhost.com
Server: UnKnown
Address: 188.138.106.107

Name: erciyessporum.com
Address: 188.138.106.107

erc1932

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Peki ne yapmam gerekir sorunun çözümü için bir öneriniz varmı?
İlginiz için teşşekür ederim ayrıca

Yeniçeri

Ne Mutlu Türküm Diyene
İyinet Üyesi
Reaction score
306
Bende de bu tip birkaç uyarı oldu. Muhtemelen host kesintisiyle alakalıdır. Eğer ara ara geliyorsa bu uyarı, sorun hostinginizdedir bence. Ne kadar sıklıkla alıyorsunuz bu uyarıyı?

erc1932

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Yaklaşık 2 hafta önce farkettim bu sorunu.Yani en az 2 haftadır bu sorun var. 6 yıldır ilk defa karşılaştım bu sorunla.

Ve şimdi siz söyleyince kontrol panelinden hit istatistiklerine baktım, bu hata ortaya çıkmadan önce 7 gün boyunca hiç hit almamış görünüyor site. Halbuki sitede hit görünmeyen günlerde de açıktı.
Son 2 haftadır da hit ortalaması normal düzeye dönmüş.

serkantkar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Yazabiliyorsaniz bir tane uygulama yazin her dakika nameservera sorgu atsin. Hata orani ve suresi hakkinda bilginiz olmus olur. Yok eger yazamiyorsaniz bu tur hizmetleri saglayan ucretli ping servisleri var, onlardan yararlanabilirsiniz. Bu sure sonunda hata oraninin yuksek oldugununa kanaat getirirseniz hosting firmasi ile iletisime gecmek ve topladiginiz istatistikleri paylasmak yerinde olur. Eger hosting firmasi duzeltme konusunda gonulsuzse baska bir hosting firmasina gecersiniz.

erc1932

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Çok teşekkür ediyorum ilginiz için dediklerinizi uygulayacağım

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5