İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Google, ‘dijital foto’ları arayacak

S

Senbul

Misafir
Google, bilgisayarın sabit diskindeki dijital fotoğrafları tarayan ücretsiz Picasa 2 adlı bir yazılım çıkardı.

ASSOCIATED PRESS

18 Ocak 2005 — İnternetin en büyük arama motoru Google, kullanıcının bilgisayarındaki fotoğrafları tarayan bir yazılım çıkardı. Yazılımı Google’ın geçen yıl satın aldığı Picasa şirketi geliştirmişti. Google’a geçmesinin ardından ücretsiz olan yazılım, fotoğraf albümü oluşturulması ve dosyalanmasında da kullanılıyor.

TARİHSEL SIRADA ARIYOR

Pisaca patentli Google fotoğraf arama yazılımı, her yeni bir fotoğraf eklendiğinde bunu otomatik olarak tasnifliyor. Yazılım fotoğrafların hangi yolla, e-posta ya da dijital kamera, bilgisayara yüklendiğini kaydediyor. Picasa 2, fotoğrafları dosya adlarına göre tasniflemiyor; önce üm fotoğraflar tek bir havuzda toplanıyor ve tarihlerine göre sıralanıyor. Yazılım fotoğraf aramasını tarihsel düzlemde yapıyor. Yazılımın bir üst versiyonunda, kullanıcı bazı fotoğraflarını kaydederken işaretleyecek ve ayrı bir havuzda toplayabilecek. Arama motoru da böylece daha nitelikli tarama yapabilecek.

FOTOĞRAFTA DEĞİŞİKLİK YAPILABİLİYOR

Google’ın Picasa’yı satın almasıyla, eskiden ücretli olan yazılım şimdi bedava. Yazılımın ayrıca renk kalibrasyonu ve kırmızı göz temizleme ayarları da bulunuyor. Google kullanıcıları, Picasa 2 yazılımı sayesinde renklere ayar veya fotoğraftaki tek bir nesneye zoom yapabilecek; yapılan değişikler bilgisayara her seferinde ‘save as’ komutuna gerek olmadan kaydedilecek.

Picasa 2 yazılımı, Internet Explorer 5.01 ve üstü veya Mozilla Firefox uyumlu.

byfobi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
korkulur abi bundan google isletim sistemi calismalirina baslamasin ben adam degilim.

darkman

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
peki bu şey benim izin verdiğim klasörlerimi tarayacak yoksa tüm klasörlerimi tarayacak? eğer benim bütün makinamı tarayacaksa bu hiç iyi bir şey değil.
google arama konusunda çok uzman zaman zaman başı ağrısada google hakkında birçok dava açılmış şifreli özel admin sayfaları gibi sayfalarıda gösterdiğini tesbit etmişler bunda da böyle sorun çıkarsa bir ton dava açılır diye düşünüyorum.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5