sohbet odaları

Google gibi Getir kapanıyor

YelizTurkmen

İyinet Üyesi
Bilgiler
Katılım
13 Aralık 2018
Mesajlar
160
Reaksiyon
17
Puanları
0
Yaş
35
Şube
Meram
58 Aydır Üye
Google Webmaster Tool manuel indeksleme aracı Google gibi Getir 28 Mart 2019 tarihinden itibaren kapanıyor. Webmaster Tool araçlarının tamamının kademeli olarak yeni sisteme geçecek olmasından dolayı Google gibi Getir'in de yeni URL İnceleme aracı adıyla yeni Search Console sayfasında kullanıma açılması bekleniyor.

Google webmaster tool sayfasından Google gibi getir aracını kullanmak isteyenlere şu uyarı ile yeni sistem hakkında bilgi veriliyor.

Önemli: Bu araç 28 Mart 2019 tarihinden sonra kullanılamayacaktır. Lütfen onun yerine yeni URL İnceleme aracını kullanın.

Google-yeni-url-indeksleme-araci.jpg


Google URL inceleme aracına ulaşmak için tıklayın.
https://search.google.com/search-console?resource_id=https://siteadresi.com
 

furkansayers

Profesyonel
Bilgiler
Katılım
2 Ocak 2019
Mesajlar
165
Reaksiyon
44
Puanları
0
58 Aydır Üye
Konu ile ilgili açıklama yapılmış. Yenilik var.

Geçen yıl boyunca, yeni Arama Konsolu , site sahiplerinin önemli görevlere odaklanmasını kolaylaştırmak amacıyla büyümekte ve büyümektedir . Bizim için odaklanma, tüm çalışmalarımızı yeni Arama Konsoluna koyabilme, kullanıcılara bağlı olma ve bununla birlikte eski Arama Konsolunun daha eski, belki de zaten iyileştirilmiş yönlerinden bazılarını kapatabilme anlamına gelir. . Bu bize zaman içinde yeni özellikler ekleyip geliştirerek yeni Arama Konsolu'nu daha da geliştirmemiz için alan sağlar.

Arama Konsolu’ndaki Mart 2019’un sonuna doğru yapmayı planladığımız değişikliklerden bazıları :

Yeni Dizin Kapsamı raporundaki tarama hataları
Aldığımız en yaygın geri bildirimlerden biri, Arama Konsolu'ndaki tarama hataları listesinin öncelik belirleme konusunda eyleme geçilememesiydi (Google’ın mevcut olmayan URL’leri taraması normal, düzeltilmesi gereken bir şey değil) internet sitesinde). Site dizine ekleme için kullanılan sorunlara ve kalıplara odaklanmayı değiştirerek, site sahiplerinin sorunları daha hızlı bulup çözebileceğine inanıyoruz (ve sorunlar çözüldüğünde hızlıca yeniden işleme talep edebilirsiniz). Bununla, masaüstü, akıllı telefon ve site genelindeki hatalar için eski Tarama Hataları raporunu kaldıracağız. Sorunların tanınması ve işaretlenme şeklini geliştirmeye devam edeceğiz, bu nedenle size yardımcı olacak bir şey varsa, lütfen araçlara geri bildirim gönderin.

Tarama Hataları raporuyla birlikte, aynı dahili sistemlere dayanan tarama hataları API'sini de kullanımdan kaldırıyoruz. Şu anda, bu API için bir yedeğimiz yok. Bu değişikliği API kullanıcılarına doğrudan bildiririz.

Dizin Kapsamındaki Site Haritaları verileri
Yeni Arama Konsolu ile ilerlerken, eski site haritaları raporunu kapatıyoruz. Yeni site haritaları raporu eski raporun işlevselliğinin çoğuna sahiptir ve zamanla bilginin geri kalanını - özellikle görüntüler ve videolar için - yeni raporlara getirmeyi hedefliyoruz. Ayrıca, site haritası dosyalarına gönderilen URL’leri izlemek için, Dizin Kapsamı raporunda site haritası dosyalarınızı kullanarak seçebilir ve filtreleyebilirsiniz. Bu, ilgilendiğiniz URL’lere odaklanmayı kolaylaştırır.

Google olarak almak için URL inceleme aracını kullanma
Yeni URL inceleme aracı , web sitenizdeki URL’leri kontrol etmek ve incelemek için birçok yol sunar. Hem mevcut endekslemeye hem de yakın zamanda değiştirdiğiniz URL’lerin canlı kontrolüne bir bakış sağlar. Bu arada, bu araç, HTTP başlıkları, sayfa kaynağı, JavaScript konsol günlüğü ve sayfanın ekran görüntüsü gibi URL'ler hakkında daha fazla bilgi gösterir. Oradan, arama sonuçlarımıza olabildiğince çabuk eklemelerini veya güncellemelerini sağlamak için yeniden işleme için sayfaları da gönderebilirsiniz.

Kullanıcı yönetimi ayarlarda
Kullanıcı yönetimi arayüzünü geliştirdik ve yeni Arama Konsolunun Ayarlar bölümüyle birleştirerek araçtaki karmaşayı azalttık. Bu , eski Arama Konsolundaki kullanıcı yönetimi özelliklerinin yerini alır .

Her dikey için ayrı raporlar için yapısal veri paneli
Siteniz için Zengin Sonuçları uygulamanıza yardımcı olmak için, geçen yıl yeni Arama Konsoluna birkaç rapor ekledik. Bunlar arasında İşler, Yemek Tarifleri, Olaylar ve Soru-Cevap. Yeni Arama Konsoluna bunun gibi raporlar eklemeye devam edeceğiz. Google, bir sayfada Yapısal Verileri ayrıştırırken bir sözdizimi hatasıyla karşılaştığında, kritik bir şeyi kaçırmadığınızdan emin olmak için toplu olarak da bildirilir.

Zengin Sonuçlar özellikleriyle desteklenmeyen diğer Yapılandırılmış Veri türleri artık Arama Konsolunda rapor edilmeyecek. Bunun kritik olmayan sorunların dikkatini dağıtacağını ve Arama'da görünebilecek sorunları çözmeye odaklanmanıza yardımcı olacağını umuyoruz.

Bazı eski özellikler kaldırılıyor
Site sahipleri için kritik öneme sahip olduğunu düşündüğümüz özelliklere odaklanarak, Arama Konsolu'ndaki bazı özellikleri bırakmak için zor bir karar vermemiz gerekti. Özellikle:

HTML önerileri - Kısa ve çoğaltılmış başlıklar bulmak, site sahipleri için yararlı olabilir, ancak Google’ın algoritmaları , yıllar boyunca başlıkları göstermek ve geliştirmek konusunda daha iyi hale gelmiştir . Bunun sitelerin araştırması için yararlı bir şey olduğuna hala inanıyoruz ve aynı zamanda başlık ve açıklamalar çıkarmak için web sitenizi taramanıza yardımcı olacak gerçekten iyi araçlar var .

Özellik Kümeleri - bazı site sahipleri tarafından sevilirken, az sayıda kullanıcı bu özelliği korumayı haklı kılar. Bununla birlikte, kullanıcıların web sitelerinin daha kapsamlı bir görünümüne ihtiyaç duyduklarını öğrendik ve yakında bir etki alanı üzerinde (şema türü ve alt alanlardan bağımsız olarak) bir arama konsolu hesabını yönetme seçeneğini ekleyeceğiz. Bizi izlemeye devam edin!

Android Uygulamaları - ilgili işlevselliklerin çoğu yıllar boyunca Firebase konsoluna taşınmıştır .

Engellenen kaynaklar - bu işlevi, birkaç yıl önce mobil kullanım kolaylığı için CSS ve JavaScript dosyalarının engellemesini kaldırmayan sitelere yardımcı olmak için ekledik. Bu arada, bu sorunlar daha da azaldı, bu aracın kullanımı önemli ölçüde azaldı ve engellenen kaynakları doğrudan URL inceleme aracında bulabilirsiniz .

Lütfen bize geri bildirim gönderin!
Bu değişikliklerin bazılarının iş akışlarınızı etkileyeceğini biliyoruz, bu yüzden bunlar hakkında mümkün olduğunca erken bilgi vermek istiyoruz. Lütfen net olmayan ya da kullanım durumunuz için ideal olan farklı yönleri varsa, görüşlerinizi doğrudan yeni Arama Konsolunda bize gönderin. Daha ayrıntılı geri bildirim için, lütfen yardım forumlarımızı kullanın, ekran görüntüleri ve fikirler eklemekten çekinmeyin. Uzun vadede, yeni Arama Konsolunun işleri daha kolay hale getireceğine, sitenizi etkileyen konulara ve siteniz için mevcut fırsatlara odaklanmanıza yardımcı olacağına inanıyoruz.

Heyecan verici bir yıl geçirmeyi dört gözle bekliyoruz!
 
  • Yararlı
Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır.
Üst