İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Google indeks ve php bot

bomonti

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Merak ettiğim bir çok iyi sitenin bot larla birbirinden veri çekip yayınlanması mantık olarak benzeri içeriklerin Google ve optimizasyon açısıdan hitinizi düşürmez mi?

emekli

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
dublicated content dedikleri, kopya içerik oluşumunun 1 nolu sebebidir.
bu tür sitelerin ömrü çok uzun olmaz,
nadiren bazıları ilk başlarda çok hit alabilir ama kısa sürede düşerler.

bence zaman kaybından başka birşey değildir.
botla motla uüraşılacağına oturulup özgün içerik ve özgün yazılım yapmak daha mantıklıdır.

şahsen, 7 yıldır her türlü sitemi kendim yazıyorum, wordpress bile kullanmıyorum.
kesinlikle daha iyi bir yöntem.

demek istediğim, içerik haricinde yazılımın da özgün olması seo açısından artı puan.

bir de şöyle bir örnek vermek istiyorum.

mesela bir haberi ilk olarak a ajansında okuduk. (ilk olduğu için değerli oldu)
sonra, b ajansında gördük çok önemsemedik.
sonra, c ajansında tekrar gördük, iyice önemini yitirdi.

arama motorları da buna benzer şekilde değerlendiriyor,
bir içerik ilk bulunduğu sitede daha kıymetli oluyor.

bomonti

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Bu botlari satan ve alanlarin oldugunu uzun suredir biliyorum sadece talip ettigim bir sitenin bu yolla hit sayisini 2 ye katladigini gorunce merak ettim tesekkurler emekli :)

emekli

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
bomonti hocam,

şimdi bazı içerik sağlayan sitelerin seo'ları gerçekten kötü, siz onların içeriğini alıp çok daha iyi bir seo çalışması ile az bir ihtimal hitinizi artırırsınız, ama inanın bu geçici olacaktır.

etik olarak;
- ben kimsenin evinden eşyasını çalmam, siz ?
insanların çoğu zaman emek harcayarak yaptığı içeriği, hatta bazen para ödeyerek hazırlattığı içeriği botla almak bence çok yanlış.

efsane sloganımızla bitiriyim; "Content is the king..." :)

iyi çalışmalar.

serkantkar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Google bir makalenin orijinal sahibini belirlemek icin cesitli yontemler kullanir ancak bu kesin cozum degildir. Makalenin orijinal sahibininin belirlenmesi Google'un oldugu kadar gercek sahibinin de sorumlulugundadir. Bu ne demektir. Eger bir makale yayinliyorsaniz Google'u ping edin ki sizin yeni bir iceriginiz oldugunu bilsinler ve botla gezip indekslesinler. Eger bu noktada uzerinize dusen gorevi yapmazsaniz sitenizi her 10 saniyede bir kontrol eden rakibiniz makalenizi Google'a sizden once indeksletebilir. Bu durumda kopyaci durumuna siz dusersiniz.

Google'a yeni URL nasil anlatilir: http://support.google.com/webmasters/bin/answer.py?hl=tr&hlrm=en&answer=1352276

emekli

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Google bir makalenin orijinal sahibini belirlemek icin cesitli yontemler kullanir ancak bu kesin cozum degildir. Makalenin orijinal sahibininin belirlenmesi Google'un oldugu kadar gercek sahibinin de sorumlulugundadir. Bu ne demektir. Eger bir makale yayinliyorsaniz Google'u ping edin ki sizin yeni bir iceriginiz oldugunu bilsinler ve botla gezip indekslesinler. Eger bu noktada uzerinize dusen gorevi yapmazsaniz sitenizi her 10 saniyede bir kontrol eden rakibiniz makalenizi Google'a sizden once indeksletebilir. Bu durumda kopyaci durumuna siz dusersiniz.

Google'a yeni URL nasil anlatilir: http://support.google.com/webmasters/bin/answer.py?hl=tr&hlrm=en&answer=1352276

Serkan Bey,

verdiğiniz webmaster tool url gönderme 10 linkle sınırlı, gerçi sorun o değil
düşünün ki, günde yüzlerce içerik eklenen bir site,
bu durumda;
- cronjob ile otomatik sitemap oluşturulup, sitemap index in webmaster tooldan tazelenmesi (ki google bunu otomatik yapıyor) daha kullanışlı olacaktır.

ama bu içerik asıl sahibi konusu tabi ki halen çözülebilmiş bir şey değil.

serkantkar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Serkan Bey,

verdiğiniz webmaster tool url gönderme 10 linkle sınırlı, gerçi sorun o değil
düşünün ki, günde yüzlerce içerik eklenen bir site,
bu durumda;
- cronjob ile otomatik sitemap oluşturulup, sitemap index in webmaster tooldan tazelenmesi (ki google bunu otomatik yapıyor) daha kullanışlı olacaktır.

ama bu içerik asıl sahibi konusu tabi ki halen çözülebilmiş bir şey değil.

Verdigim link hatali olmus. Asil link su sekilde olacak:
www.google.com/webmasters/tools/ping?sitemap=sitemap_url

Bu sekilde sitemap icinde yuzlerce sayfayi Google'a bildirebilirsiniz. Ben gunde bin kadar yeni URL'i bu sekilde Google'a gonderiyorum ve ise de yariyor.

sader

0
Yasakli Uye
İyinet Üyesi
Reaction score
1
herşey özgünlük değildir. başkasından yazı çalmnın etikliğini bir yana bırakaak olursak her makaleyi olduğu gibi aynı başlıkla alır sitene koyarsan bi işine yaramaz ama aynı makaleyi biraz değiştirirsen ve özgün bir başlıkla sitene eklersen makalenin aranma hacmi doğrultusunda hit alırsın.

herhangi bir sağlık konusunda herkes özgün yazamaz. kaldıki sağlık sitelerine bakacak olursanız aynı içerik yüzlerce sitede emvcut ve bu sitelerin çoğu ilk sayfada sıralamayı paylaşıyorlar. kopya içerik işe yaramıyor olsaydı sadece bi tek site çıkardı diğerleri olmamalıydı google aramasında.

kısaca botla olduğu gibi çekersen az işe yarar ama biraz editlersen işe yarar.

kısaca site içindeki şeyler tek başına asla yeterli değil. bir site düşün özgün içeriği var ama teması, berbat geç açılıyor , arka planı göz yoruyor + hiç link almamış sitesini güncel tutmuyor vs vs bir başka site de bundaki yazıları almış ama olumsuz faktörleri en aza indirmiş üstelik ücret ödeyip seo çalışması yaptırmış link satın almış bu site özgün yazan siteye 10 basar onu geçer.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5