• TC Kimlik Numaranızı onaylayarak iyinet.com'dan tam olarak yararlanabilirsiniz. Konu açabilmek ve açılan konulara yazabilmek için lütfen Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numaranızı doğrulayın. Doğrulama ile ilgili hata alıyorsanız, kimlik ön yüzündeki Ad Soyad, Doğum yılı ve TC Kimlik numarası görünecek şekilde kimlik resmini bize gönderebilirsiniz.

sohbet odaları

Google Komutları

RevivaL

İyinet Üyesi
Bilgiler
Katılım
6 Şubat 2011
Mesajlar
286
Reaksiyon
17
Puanları
21
Şube
Kocaeli/Gebze
150 Aydır Üye
Google’ı günlük hayatımızda sıkça kullanıyoruz. Google’da arama yapmayı herkes biliyor, fakatarama ipuçları bu kadar yaygın bir şekilde bilinmiyor.
Aramalarınızı hızlandırmak ve daha geniş sonuçlara ulaşabilmek için küçük detaylar bulunuyor. Biz de Google’daki arama deneyiminizi güçlendirecek bu ipuçlarını sizlerle paylaşıyoruz.

1. Arama Operatörleri

Google’da ne kadar ayrıntılı arama yaparsanız, hedef sonuca o kadar kolay ulaşabilirsiniz. Arama operatörlerini kullanmak size oldukça fayda sağlayacaktır.
Tırnak işareti (“ ”) kulladığınızda Google, tırnak işaretlerinin arasındaki tam kelime grubunu aramaktadır. Bir kelimenin önüne eksi işareti (-) koyduğunuzda, arama sonuçlarından o kelime çıkartılırken, artı işareti (+) koyarsanız, o kelimenin aramanızda önemli olduğunu belirtmiş olursunuz.
2. Belirli Bir Sitede Arama Yapmak

İsterseniz aramalarınızı tek bir internet sitesi için sınırlayabilirsiniz. Bu sınırlama için “aranacak kelime site: internet sitesi” formülüyle arama yapmanız gerekiyor. Örneğin, Tamindir üzerinde Galaxy Note 4 ile ilgili bir arama yapmak istediğinizde, “galaxy note 4 site:tamindir.com” şeklinde arama yapmanız gerekiyor.
3. Matematiksel İşlemler ve Birim Çevirme

Google’da Matematik işlemlerini aradığınız zaman size sonuçlarını veriyor. Örneğin arama sayfasına 25*4 yazdığınızda 100, 2*3*4/3 yazdığınızda 8 gibi sonuçlar bir hesap makinesiylebirlikte arama sonuçlarında çıkıyor. Ayrıca Google, birimleri de çevirebiliyor. Mesela 125 mil to km yazdığınızda, 3.17500 × 10-6 kilometers sonucu karşınıza çıkıyor. Tüm birimler için bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
4. Hava Durumu, Saat ve Gündoğumu gibi Bilgiler

Bulunduğunuz şehirdeki hava durumu ve yedi günlük hava tahminini görebilmek için “hava durumu şehir adı” yazmanız yeterli olacaktır. Bir şehirdeki yerel saati öğrenmek için “time şehir adı”, bir şehirdeki güneşin doğduğu saati öğrenmek için “gündoğumu şehir adı” yazarak arayabilirsiniz.
5. Bölgeye Göre Arama

Google’da “Çin Restoranı” gibi bir arama yaparsanız, öncelikli olarak bulunduğunuz bölgedeki restoranlar gösterilecek ve harita sunulacaktır. Aramayı özelleştirmek için, anahtar kelimenin sonuna bölgenin posta kodunu girebilirsiniz.
6. Cache Komutu ile Online Olmayan Sitelere Ulaşın
Google’ın önbelleğinde, Google’ın daha önce gezdiği sitelerin bir kopyası bulunuyor. Bir web sitesine herhangi bir nedenden dolayı ulaşamasanız bile, cache:internet sitesi komutu ile bu web sitesinin geçmişteki görüntülerine ulaşabilirsiniz.
9. Vizyondaki Filmler

Vizyonda hangi filmler var merak ediyorsanız Google’ı kullanarak, filmlerin gösterim saatlerini görebilirsiniz. Örneğin, movie times İzmir yazarak, İzmir’de vizyonda olan filmler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
10. Sesli Arama Yapın
Chrome, Android
veya Google iOS uygulamasını kullanıyorsanız, aramalarınızı ses ile gerçekleştirebilirsiniz. Yapmanız gereken, Google’ın sayfasındaki mikrofon simgesine basmak ve aradığınız kelimeyi söylemek. Bilgisayarınızdan da mikrofonunuzu kullanarak aynı işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
11. Aramalarınızı Filtreleyin

Arama sonuçları sayfasındaki “Arama Araçları” butonuna tıklarsanız; ülke, tarih veya yayınlanma tarihi, okunma seviyesi ve Google’ın şu anki konumunuzu kullanıp kullanmayacağı şeklinde dört farklı seçenekle karşılaşırsınız.
12. Birbirine Bağlantı Veren İnternet Siteler

Google’da kendi sitenize ya da bir başka siteye, hangi sitelerin bağlantı verdiğini kolayca öğrenebilirsiniz. Örnek olarak “link:tamindir.com” şeklinde bir arama yapmanız yeterli olacaktır.
13. Benzer Siteler

related:” komutuyla, aradığınız siteye benzeyen diğer web sitelerini bulabilirsiniz. Bunun için “related:tamindir.com” şeklindeki aramayla Tamindir’e benzeyen diğer siteleri görebilirsiniz.
14. İki Sayı Arasında Arama

Google’da iki nokta ile belirli iki sayı arasında aramalarınızı sınırlayabilirsiniz. Örneğin “savaşlar 1900..1923” yazabilir ya da $100..$300 yazarak finansal aramalar yapabilirsiniz.
15. Dosya Türü Aramak

Aradığınız bir dosya türü varsa, aramanızı bu şekilde sınırlandırabilirsiniz. Bunun için “filetype:xml” , ”filetype:pdf” gibi fonksiyonları, aradığınız dosya türüne göre düzenleyip arama yapabilirsiniz.
16. Uygulama Arayın

Google’da bir uygulama aramak istediğinizde, o uygulamanın isminin geçtiği alakalı/alakasız birçok sayfayla karşılaşırsınız. Sadece uygulama aramak istediğinizde, uygulama ismini girip ara dedikten sonra sonuç sayfasında, Uygulamalar butonuna tıklarsanız sadece uygulama içeriklerini görebilirsiniz.
17. Çeviri Yapın

Bir kelimeyi hızlı bir şekilde başka bir dile çevirmeniz gerektiğinde “translate Türkçe İngilizce” gibi arama yaparsanız, Google’ın dil çeviri servisine kolayca ulaşabilirsiniz.
18. Diğer Kullanıcılar Neleri Aratmış?

Google Trends
servisiyle, bulunduğunuz ülkede hangi aramaların yapıldığını görebilirsiniz. Ülke genelinde yapılan popüler aramaları da gerçek zamanlı olarak takip de edebiliyorsunuz.
19. Google’ın Yapmış Olduğu Doodle’ları Görün

Arama sayfasına herhangi bir şey yazmadan “Kendimi Şanslı Hissediyorum” butonuna basarsanız, Google’ın bugüne kadar kullandığı özel logoları görebilirsiniz.
20. Pek Çok Özelliği Tek Ekrandan Gerçekleştirin

Google’ın Gelişmiş Arama sayfasıyla, bu yazıda anlatılan özelliklerin çoğunu ve hatta daha fazlasını gerçekleştirebilmenize olanak sağlıyor. İster komutları yazarak kullanın, isterseniz de bu sayfayı kullanın. Bu konudaki karar size kalmış.
 
Tüm sayfalar yüklendi.
  • Yararlı
Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır.
Üst