İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Google mülakat soruları

World-Wide-Web

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Google gençlerin en çok çalışmak istediği firmaların başında. Ama içeri adım atmanın zorluğunu ön sınavdan seçtiğimiz birkaç mantık sorusuyla siz de görebilirsiniz.

Firma işe alım öncesi yaptığı zorlu görüşmelerle meşhur. İşe alınabilmek içinse mülakatlarda bir kişinin bile hakkınızda olumsuz görüş bildirmemesi gerekiyor. Başta ABD olmak üzere birçok ülkede araştırmalarda gençlerin ilk çalışmak istediği şirket olarak çıkan Google'ın mülakat öncesi testleri bile yeteri kadar zorlu.

İşte sizin için seçtiğimiz birkaç örnek:

- Bir otobüse kaç golf topu sığar?

- Bozuk para boyutuna ininceye kadar sıkıştırıldınız ve kütleniz orantısal yoğunluğunuzu koruyacağınız kadar ufaldı. Ardından bir kıyıcı (blender) içine atıldınız ve 60 saniye içinde çalışmaya başlayacak. Ne yapardınız?

- Veritabanının ne anlama geldiğini sekiz yaşındaki kuzeninizin anlayacağı bir şekilde açıklayın.

- Saatin akrep ve yelkovanı günde kaç kere üst üste gelir?

- A noktasından B noktasına ulaşman gerek ama başaracağın kesin değil. Ne yaparsın?

- Dolabında o kadar çok tişört var ki seçmekte zorlanıyorsun. Daha kolay seçim yapmak için ne yaparsın?

- Bir otoyolda 30 dakika içinde bir araca rastlama oranı yüzde 0,95 ise 10 dakikada rastlama oranı nedir?

- Kolundaki saat 03:15. Akrep ve yelkovanın açısı kaçtır? (Sıfır değil!)

- Dört kişi gece karanlığında bir ip köprüden geçmek zorunda. Ancak sadece bir el fenerleri var ve içindeki pil 17 dakika yetecek. Köprü aynı anda iki kişiden fazla taşıyacak kadar sağlam değil ve el feneri olmadan geçmek için çok tehlikeli. Her kampçının geçiş hızı da farklı. Bir 1 dakikada, diğeri 2 dakikada, diğeri 5 ve en yavaşı 10 dakikada geçebiliyor. Nasıl olur?

- Bir partidesin. Sen ve arkadaşınla birlikte 10 kişi var. Arkadaşın seninle aynı gün doğmuş her kişi için 1 dolar vermek üzere bahse giriyor. Ama bulamadıkların için de 2 dolar alacağını söylüyor. Bu bahse girer miydin?

- Dünyada kaç piyano akortçusu var?

- Aynı boyda sekiz topun var. Hepsi aynı ağırlıkta ancak bir tanesi biraz daha ağır. Bir terazide sadece iki defa tartarak hangi topun daha ağır olduğunu nasıl bulabilirsin?

- 5'ten 1'e doğru azalan rütbelerle beş korsanın var. En rütbeli korsan toplam 100 altının nasıl bölüşüleceğine karar verme hakkına sahip. Ancak diğerleri de onun kararına oy veriyor ve yarısından azından oy alırsa öldürülüyor. Kendi payını en fazla tutup hayatta kalması için nasıl bir paylaşım yapmalı?

Breeze

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
- Dört kişi gece karanlığında bir ip köprüden geçmek zorunda. Ancak sadece bir el fenerleri var ve içindeki pil 17 dakika yetecek. Köprü aynı anda iki kişiden fazla taşıyacak kadar sağlam değil ve el feneri olmadan geçmek için çok tehlikeli. Her kampçının geçiş hızı da farklı. Bir 1 dakikada, diğeri 2 dakikada, diğeri 5 ve en yavaşı 10 dakikada geçebiliyor. Nasıl olur?

bu soruyu DGS deneme sınavının MANTIK kısmında çözmüştüm

T3chn0

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
tavuk mu yumurtadan çıkar yumurta mı tavuktan hade bakam :D

visitistanbul

0
İyinet Üyesi
Reaction score
9
- Dünyada kaç piyano akortçusu var?

Fener rum patrikanesine gelmeden balatta adam işinde usta :D

Bunlar bende google reklamları (Dünyanın en iyi iş veren firma statüsüne koymak kendilerini) Sanki saçma ve yalan gibi geldi..

senolcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
eğer sorular bunlar gibi ise biraz fazla abartmışlar...

C

code_machine

Misafir
- Veritabanının ne anlama geldiğini sekiz yaşındaki kuzeninizin anlayacağı bir şekilde açıklayın.

Şu karşıdaki kütüphane varya işte o bir veri tabanı derdim

- A noktasından B noktasına ulaşman gerek ama başaracağın kesin değil. Ne yaparsın?

Denerdim

Saat dijital olmasın :D

10 dk geçen Fener olmadan geçmeyi denemekten başka şans yok :D bekledikçe zaten pil bitecek

- Bir partidesin. Sen ve arkadaşınla birlikte 10 kişi var. Arkadaşın seninle aynı gün doğmuş her kişi için 1 dolar vermek üzere bahse giriyor. Ama bulamadıkların için de 2 dolar alacağını söylüyor. Bu bahse girer miydin?

Ben bahse girmem qumarı oynatan kazanır. :D

Sorular gerçekten abartı gibi ama olabilirde yanlız google mülakat sorularını böle ortalıkta gezdirmez kanımca.

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44

Saat dijital olmasın

saatin 03:15 oldugunu yazarak aciklamak zorunda.. Dijitalle ne alakasi var.. 0 degilse cevap, 360 dir.

10 dk geçen Fener olmadan geçmeyi denemekten başka şans yok bekledikçe zaten pil bitecek
kraloyun da bunu flash oyun yapmışlar, ben çözdüm sizde girip çözebilirsiniz.

C

code_machine

Misafir
arkadaşım sen verdiğim cvpları fazla Ciddiye almışsın galiba :D:D:D

A

ABCD

Misafir
Cevaplarım

1-Otobüse parçalamadan yaklaşık 250000 golf topu sığar. Parçalarsak milyonlarca (hatta parçalamanın çeşidine bağlı milyarlarca) golf topu sığar.
2-Kıyıcıların ulaşamayacağı bir yere (dış cephe) gider ve sıkıca bir yere tutunmaya çalışırdım.
3-Buraya yazmak için uzun.
4-Akrep ve yelkovan 22 kez buluşur.
5-Ulaşmayı denerim.
6-Bir düzene göre sıralarım.
7-0,95/3=0,316666666...
8-7.5 derece
9-İlk önce 1 ve 2 dakikalıklar karşıya 2 dakikada geçerler. Sonra 1 dakikalık bir dakikada geri döner. Sonra 5 ve 10 dakikalıklar feneri alıp toplam 10 dakikada karşıya geçerler. Sonra 2 dakikalık geri döner ve 1 dakikalığı alıp ikisi 2 dakikada karşıya geçer. Toplam 2+1+10+2+2=17 dakika.
10-Bahse girersem kendimi gösterip kendimle aynı günde doğduğum için bir dolar alırım ve benimle aynı günde doğan hiçkimse bulamasam bile hiçkimse bulamadığım için hiçbirşey vermek zorunda kalmam. Sonuçta en azından bir dolar alırım :)
11-Bu soruyu nasıl atıyorlar diye sormuş olabilirler. Birkaç bin olabilir.
12-3 tanesi ile 3 tanesini tartılır. Ağırlıklar eşitse kalan iki tane ölçülerek ağır olan bulunur. Bir taraf daha ağırsa bu 3 toptan ikisi alınır ve tartılır. Bunlar eşitse kalan top ağırdır. Değilse ağır oaln ağırdır. Sonuçta iki tartımla bulunur.
13- İki tanesini seçer ve size birer altın veriyorum, benim ölmem için oy kullanırsanız altınları denize atarım derim. Bende 98 altını alırım :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5