İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Google Site Bağlantıları

shevko

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Google Site Bağlantıları Nedir?
Google site bağlantıları, arama sonuçlarında kapasite açısından yeterlilik gösteren kelimelerde ziyaretçinin aradığına kolayca ulaşmasını sağlamak ve onlara zaman kazandırmak amaçlı çalışan bir olgudur. (Neye Göre Siteler Belirlenir?) Alt bağlantılar tamamen otomatiktir. Google iç robotladı çıkan görüntünün mimarıdır.. Google algoritmalarına göre sistemsel olarak eklenir. Yukarıda dediğim gibi bu site sahibinden çok ziyaretçi kolay ulaşsın, ve Google üzerinden ulaşsın amacıyla uygulanan bir çalışmadır..

Neden Benim Site Bağlantım Yok?
Google site bağlantısının olmasını her arama için kesinleştirmemiş aksine algoritmalar sayesinde bunu çokça zorlaştırmıştır.. Aramalarda en iyi veriyi çıkarmak için çalışmalarını yürütürken bu uygulamayla çeşitliliği toptan ortadan kaldırmamak için olsa gerek seçici davranıyor..
Sitenizde bu bağlantıların olmamasının bir çok sebebi olabilir fakat ilk üç şu şekilde sıralanabilir;

• Site içi bağlantının yapı ve düzen olarak yetersizliği
  • Eğer size göre yeterli bir konumdaysa içerik olarak kalite yeterliliği sağlanmamış olması
  • Eğer içerik içinde benim içeriğim en iyilerinden diyorsanız, kelime bazlı stabil ve yıllanmış değilsiniz demektir bu durumda Google biraz zaman vermelisiniz..

Google Site Bağlantıları Neye Göre Belirleniyor?
Bunda en önemli kıstas zamandır bazen çok önemli kelimelerde çok büyük çalışmalarla dahi alt bağlantılar alamayabilirsiniz. Ve bunu şuan bile gözlemleyebilirsiniz ki buna en güzel örnek SEO arama kelimesidir.. Eğer bunun sadece iyi SEO ile alakası olmuş olsaydı listedeki sitelerinin tamamının kutu alt bağlantıları olması gerekirdi ki hiçbirinde satır alt bağlantıları haricinde bu tip bir uygulama yok.. Burada ziyaret edilebilirlik ve konumunda kalıcılık önemlidir.. Yoksa aramadaki siteler çok üstün ve kaliteli çalışmalar sonucu böyle önemli bir kelimede ilk sıradalar.. Örneğin; vbulletin destek aramasındaki 8 alt bağlantıyı inceleyelim.. Bu alt bağlantılar tamamen Google algoritması kapsamında yıllanmış ve bolca tıklanmış olunma oranına göre seçilmişler.

1. Güncellik , Rağbet Ve Zaman
Forumda onlarca kategori olmasına rağmen bu alt bağlantıların seçilmesinde arama kelimesi ve arama kelimesiyle gelen ziyaretçinin sitenin ilgili bölümlerinde ne kadar süre geçirdiği önemli.. Bu alt bağlantılar bu gün buysa yarın vBulletinin 5 serisi çıktığında, vBulletin 5 bölümlerinin aranma ve gezinme ihtimalinin yüksek olması nedeniyle değişecek ve yerini vBulletin 5 ile ilgili bölümler alacaktır.. Kısacası gerekli olan ilk şey güncellik, sonra rağbet ve sonrasında zamandır. Zaman olmazsa tespiti mümkün olmaz ve uygulanamaz bir durumdur.

2. Site İçi Link Ağı
Bu uygulamada kaynak sitenizdir. Yani Google alt bağlantıları herhangi ikinci bir kaynağa dayanarak elde etmez.. Bu durumda site içi dahili linklendirmelerinizde title ve alt taglarınızın karşılığının kısa ve benzersiz olması çok çok çok önemlidir..

3. İçeriksel Yeterlilik
Diğer çok önemli şeyse sitenizin stabil olması yani ziyaretçi gelip bakıp sitenizden Allah belanızı versin vaktimi çalıyorsunuz lanet herifler diyerek çıkmamalı.. Aa ne ilginç, zehra bak gel ne buldum, dur sana da linkini atıyorum, şu alttakilere bak, işte bulduuumm.. gibi sözleri söylüyorsa siteniz o kelimede karakter kazanmaya başlıyor demektir.. Ve bir süre bu benzer tablo devam ederse sizinde nur topu gibi alt bağlantılarınız olmuş olur..

Moderatör tarafında düzenlendi:

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
“Aa ne ilginç, zehra bak gel ne buldum, dur sana da linkini atıyorum, şu alttakilere bak, işte bulduuumm..” gibi sözleri söylüyorsa siteniz o kelimede karakter kazanmaya başlıyor demektir..

İşte budur. Bu aşamaya gelmiş olan site nirvana'ya ulaşmıştır. :harika:

Emeğine sağlık shevko. Kaliteli, ilgi çekici ve yararlı bir paylaşım olmuş. İtibar puanı borçlandım.

shevko

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
İşte budur. Bu aşamaya gelmiş olan site nirvana'ya ulaşmıştır. :harika:

Emeğine sağlık shevko. Kaliteli, ilgi çekici ve yararlı bir paylaşım olmuş. İtibar puanı borçlandım.
Teşekkür ederim..:hmmm:

Orlando Jack

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
İlgi cekici bir konu sitemin nirvanaya ulaşmasy için daha cok pişmesi lazım.

retrospektif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
48
Ben sekiz bağlantıdan ikisini engelledim. Sonra farklı bağlantılar geldi yine ilgisiz 2 tanesini engelledim. Engellenen bağlantıların sayısı 7 ya da 8 olmuştur. Bu konuda bir şey okumuştum;
Sekiz bağlantıdan ikisini engellemekte sorun yok, ancak fazlasını engellerseniz Google sitenize giden tüm bağlantıları kaldırabilir!

Doğru mudur?

shevko

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Ben sekiz bağlantıdan ikisini engelledim. Sonra farklı bağlantılar geldi yine ilgisiz 2 tanesini engelledim. Engellenen bağlantıların sayısı 7 ya da 8 olmuştur. Bu konuda bir şey okumuştum;

Doğru mudur?
Öyle birşey yok isterseniz hepsini engelleyebilirsiniz. Yalnız engellediğiniz sonuç 90 gün süreyle Google aramalarından silinir. Her sayfa bağlantılarına girdiğinizdeyse bu süre tekrar eder..

2 Bağlantı yada daha azı site bağlantısı olarak gözükmeyi hakediyorsa bunlar gösterilmez.. Bu yetkinlikte en az 3 bağlantınız olmalı ki alt bağlantılarınız gözüksün.. Belki 3 bağlantı bırakın demeyi kastetmişlerdir..

retrospektif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
48
Anladım, teşekkür ederim. Zaten gereksiz bütün sayfaları engelledim. Bundan sonra gerçekten ilgili sayfalar gelecektir.

retrospektif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
48
gerçekten gereksiz miydi?

Sitede yazan 5 öğretmen için kişisel sayfalar hazırlamıştım, bunları da subdomain altında yapmıştım. Google ısrarla bu sayfaları öneriyordu. Ama burada kişisel sayfalar kullanıcıya amaçlanan bilgiyi sağlamıyor, yalnızca yazar hakkında bir kaç satır bilgi sunuyordu. Zaten yazarların ilgili sayfalarına header'da ki nav. bardan ulaşmak mümkün. Bu nedenle engelledim.

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
254
benim bi sitemin alt bağlantıları wm toolsta 5 gözüküyor, google aramasında 3 tane çıkıyor

shevko

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
benim bi sitemin alt bağlantıları wm toolsta 5 gözüküyor, google aramasında 3 tane çıkıyor

Bunun sebebi görseldir.. Google site bağlantılarını belirli bir formata dökmüş, kimi site bağlantıları 4 tane yanyana, kimi site bağlantıları 3 tane yanyana, bazen ilk sırada değilse 4-5 tane alt alta, yada en stabili 8 tane kutu şeklinde gösterir.. Bunu Google algoritması belirler ama tamamı yetkin, arama kelimesiyle ilintili 8 bağlantınız varsa tamamı gösterilecektir..

• Like
Reactions: Eif

Horoz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Ben forumumun yaklaşık 1 aylık. Site ismini yazarak arama yaptığımda sonuçların bir tanesinde 2 adet alt bağlantı var. Dikkatimi çeken şeyse birbirinden çok alakasız şeyler olması..

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5