sohbet odaları

Google site ekleme nasıl yapılır?

marasli-baskan

İyinet Üyesi
Bilgiler
Katılım
4 Ocak 2019
Mesajlar
98
Reaksiyon
32
Puanları
0
Şube
Erzincan
58 Aydır Üye
Sitenizi ilk açtığınızda Google kaydı yoktur. Ancak buna rağmen Google botları sitenizi tarayarak Google arama sonuçları sayfasında (SERP) gösterir. Google botlarının sitenizi daha ayrıntılı inceleyebilmesi ve analiz etmesi için sitenizi Google site ekleme bölümünden göndererek onaylamanız gerekiyor. Google gibi arama motorlarına site ekleme çok önemlidir. Google webmaster tools gibi Bing ve Yandex arama motorları için de sayfanızı eklemenizi tavsiye ederim.

Arama motorlarına site ekleme programı yoktur. Direkt Gogole'a "Google site ekle" ya da "Yandex site ekle" diye aradığınızda ilk sırada çıkan linke tıklayarak site bilgilerinizi girip onay için de bir yöntem seçerek sitenizi onaylayabilirsiniz. Google add url ekle sayfası olarak arayanlar da yine Google webmaster tool'u farklı şekilde arıyor. Böylece sitenizi arama motorlarına ücretsiz kayıt edebilirsiniz. Siteniz için tanıtım yazısı almadan önce Google webmaster tools'a kayıt ederek site tanıtma hizmetinden ücretsiz faydalanabilirsiniz. Tanıtım yazısı ile backlink almadan önce Yandex site ekleme aracı ile Yandex'e de sitenizi ekleyin. Wordpress siteyi Google'a ekleme de yine aynı şekilde yapılır.

google-search-console-2019.jpg


Google webmaster tool yerine google ping araçları ile index almayı düşünenlerin buraları kullanmamasını tavsiye ederim. Aşağıda verdiğim sayfalar 2011 yılından bu yana güncellenmedi. Güncel indexleme araçları webmaster tools içine alınmış ve şart olarak da site onay şartı getirilmiştir.

Bu sayfaları kullanmayınız

Kod:
https://www.google.com.tr/intl/tr/add_url.html
https://www.google.com/intl/tr/submit_content.html
Google site ekleme için Google Search Console kaydı için aşağıdaki linke tıklayarak özellik ekle butonundan site adresinizi ekleyerek işe başlayın.

https://www.google.com/webmasters/tools/home?hl=tr
 
  • Yararlı
Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır.
Üst