İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Google Smart Pricing (Akıllı Fiyatlandırma) nedir ne değildir?

yzgulec

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Smart Pricing konusuna yabancı forumlarda (Digitalpoint) rastlamıştım burada pek rastlamadığım için paylaşmak istedim. Google aynı reklamlara farklı iki siteden tıklamaya farklı ücretlendirme yapıyor. Yani birine tıklama başına daha fazla öderken diğerine ise daha az ödüyor. Bu ilk başta çifte standart gibi görünse de Google açıklamayı şöyle yapmış (Türkçe'ye çevirmeye üşendim tümünü) ancak özetle tıklama sonucu dönüşüm (converting) çok önemli.

Here is the basis of how smart pricing works:

Google's smart pricing feature automatically adjusts the cost of a keyword-targeted content click. So if our data shows that a click from a content page is less likely to turn into actionable business results - such as online sales, registrations, phone calls, or newsletter signups - we reduce the price you pay for that click.
And this often used example explains how this works more precisely.

As an example of smart pricing, consider two websites, each related to digital photography. The first page features digital camera reviews, while the second offers photography tips. Clicks from the page of photography tips might be charged less, because they are expected to convert into sales less frequently, resulting in lower value for advertisers. Google data determines that clicks from the digital camera reviews convert better, so clicks from this page are not discounted.

Kaynak:
http://www.jensense.com/archives/2005/10/one_poorly_conv.html

UguG

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
mantıklı... ama sistemin bunu otomatik olarak yapması ilginç... yanlış kiritik yapabilir gibi geliyor bana!

yzgulec

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ZIPPKIN' Alıntı:
Türkçeye ceviren iyi rep alır gibime geliyor ;)

Madem konuyu ben açtım, ben çevireyim:

Google'ın akıllı fiyatlandırma özelliği keyword-hedefli içerikten gelen tıklamaların fiyatını otomatik olarak ayarlar. Eğer verilerimiz, içerik sayfasından gelen tıklamanın online satış, kayıt, telefon görüşmesi ya da newsletter kaydı gibi sonuçlara dönüşmediğini gösteriyorsa o tıklamaya verilen ücreti düşürüyoruz.

Akıllı fiyatlandırmaya örnek vermek gerekirse, dijital fotoğraf ile ilgili iki websitesi düşünün. İlk site dijital kamera incelemeleri yaparken diğeri fotoğrafçılıkla ilgili ipuçları sunuyor. Fotoğrafçılık ile ilgili olan siteden gelen tıklamalara daha az ücret ödenir çünkü bunların satışa dönüşme olasılığı daha azdır ve böylece reklamverenin ödemiş olduğu ücret azalır. Google verisi dijital kamera incelemesinden gelen dönüşümün daha iyi olduğunu belirler ve bu sayfanın tıklama başına ücretinde indirime gidilmez.

culpable

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
yzgulec' Alıntı:
Madem konuyu ben açtım, ben çevireyim:

Google'ın akıllı fiyatlandırma özelliği keyword-hedefli içerikten gelen tıklamaların fiyatını otomatik olarak ayarlar. Eğer verilerimiz, içerik sayfasından gelen tıklamanın online satış, kayıt, telefon görüşmesi ya da newsletter kaydı gibi sonuçlara dönüşmediğini gösteriyorsa o tıklamaya verilen ücreti düşürüyoruz.

Akıllı fiyatlandırmaya örnek vermek gerekirse, dijital fotoğraf ile ilgili iki websitesi düşünün. İlk site dijital kamera incelemeleri yaparken diğeri fotoğrafçılıkla ilgili ipuçları sunuyor. Fotoğrafçılık ile ilgili olan siteden gelen tıklamalara daha az ücret ödenir çünkü bunların satışa dönüşme olasılığı daha azdır ve böylece reklamverenin ödemiş olduğu ücret azalır. Google verisi dijital kamera incelemesinden gelen dönüşümün daha iyi olduğunu belirler ve bu sayfanın tıklama başına ücretinde indirime gidilmez.
Googleun sacmaliklarindan birisi daha son 2 aydir sacmaliyordu gun gectikce dahada sacmalama basliyor kimse siteye girene baski yapmiyor tikla diye kendisi tikliyor sayfayi begenir gezer ilgisini ceker gezer o kendisine kalmis yada sayfa ilgisini cekmez hemen kapatir Bunda adsense kullannanin ne etkisi var
Bunun bende farkindayim iki sitede ayni reklamlar cikmasina ragmen birinde 50cent veriyor digerinde 3 cent
tiklamalarda geri donusum olacagindan %50 emin olsak neden adsense kullanalim satis ortakligi kullaniriz adsense den 10-20 kat daha fazla kazandirir
Yahoo geldi geliyor derken herhalde en gec 1-2 aya kalmaz en azindan EU icin baslar herhalde
Onceden sayfalari sadece ingilizce idi su an diger diller de hazirlanmis vaziyette
ins yahoo eu ve tr ye gelinceye kadar oda adsense halini almaz ( Basvurularda daha once site filtresi kullanmiyorlardi artik onlarda site filtrelemeye basladi)

sverdlow

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ben de daha önceden tv ye reklam vermeli felan demiştim. Beni pek dinlemiyolar.
Repim az diye mi acaba :)

cengizzz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Artık incelemeye yönelik siteler yapmaya başlayalım.( ürün inceleme vs)
Google'ye uyum sağlamak açısından.:D

Senol

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
1
valla google hepimizi esir almiş durumda ne yaparsak ne sitesi acarsak hepsini googleye gore uyarlıyoruz optimizesi olsun reklam yerleşimi olsun bu google yakında bağimsizliğini ilan etmesin :D

cengizzz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
internet googlenin tekelinde sayılır... Yavaş yavaş gelişsede , googlesiz bir internet biraz zor bea :) ama zamanla google de geride kalacak

firar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
valla adamların ada alıcak parası var türkiye kadar silah alıcak paralarıda var:D neden olmasın....

D

duyurbeni.com

Misafir
o kadar da cok cok karlı bir iş değil. abim microsoftta calışıyor seattleda googledan teklif geldi gecenlerde. google en iyi mühendisleri toplamaya calışıyormuş iyi bir mühendisin aylık masrafı vergiler dahil 15 bin dolar. 2000 üzerinde mühendis calışıyor sadece bir bölümünde gerisini siz düşünün. abim kariyer için kabul etmedi şirket değiştirmek cok hoş bişey değil.

sverdlow

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
google kendi işletim sistemini yazana kadar krallığını ilan etmiş sayılmaz. Msn bu bakımdan çok avantajlı, bakalım ilerde ne olur bilemeyiz ama msn elindeki fırsatı değerlendirebilirse google, yahoo nun akıbetine uğrar.

ZIPPKIN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
devrilmeyecek bir firma varsa o da microsoft
adamlar bilişim sektörünün tüm köklerini kendilerine bağlamış durumdalar, google ın elinde hiç bir güvencesi yok, sonuçta alt tarafı bi web sitesi, yarın öbürgün daha iyisinin yapılması çok zor bi olay değil. şu anda google ı hala tepede tutan şey insanların "alışkanlık değiştirememe" huyu.

D

duyurbeni.com

Misafir
google her türlü güvenceye sahip. Eriştiği matematik düzeyi 40-50 yıl sonrasının matematiği. Dünyadaki tüm arama algoritmalarını satın aldılar. googledan ufak bilgiler veriyim bilginiz olsun. yaklaşık 65 bin bilgisayar 10 bin üzeri server dünyanı 3 kez dönecek uzunlukta matematiksel formüller bu tamamen salt bilim ve teknoloji.

komikhane

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
aslında msn elindeki olanaklardan iyi faydalanabilirse google ı çok rahat geçebilecek kapasitede. (messenger, windows desteği ile ...)

zaten Bill Gates büyük konuşmuştu, google ı geçmemize az kaldı diye.

Yani projeler yolda. Sitelerinizi msn e indexletmeye başlayın :D gerçi msn çok çabuk indexliyor ve güncelliyor.

ZIPPKIN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
duyurbeni.com' Alıntı:
google her türlü güvenceye sahip. Eriştiği matematik düzeyi 40-50 yıl sonrasının matematiği. Dünyadaki tüm arama algoritmalarını satın aldılar. googledan ufak bilgiler veriyim bilginiz olsun. yaklaşık 65 bin bilgisayar 10 bin üzeri server dünyanı 3 kez dönecek uzunlukta matematiksel formüller bu tamamen salt bilim ve teknoloji.

>Eriştiği matematik düzeyi 40-50 yıl sonrasının matematiği.
bence çok çok abartı

>dünyanı 3 kez dönecek uzunlukta matematiksel formüller bu tamamen salt bilim ve teknoloji

bu da iş değil, işin içersine girince ister istemez çok uzayan bir formül, webmasterların bin bir davranışı var ve her davranış için formüle ekleme yapmak zorunda kalmışlardır. ayrıca bu formülün bu kadar uzun olması, bence bir nevi beceriksizlik. hani 5 satır sürecek kod için 2 sayfa kod yazmak gibi. gözde büyütmemek lazım.

ayrıca google ın arama sonuçları hala iyi sayılmaz.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5