sohbet odaları

Google Webmaster Tools URL Denetleme Aracı

furkansayers

Profesyonel
Bilgiler
Katılım
2 Ocak 2019
Mesajlar
165
Reaksiyon
44
Puanları
0
58 Aydır Üye
URL Denetleme aracı, belirli bir sayfanın Google tarafından dizine eklenmiş sürümü hakkında bilgi sağlar. Bu bilgiler AMP hatalarını, yapılandırılmış veri hatalarını ve dizine ekleme sorunlarını içerir.

Özellikler:

 • Dizine eklenmiş bir URL'yi denetleme: Sayfanızın Google'ın dizinine eklenmiş sürümü hakkında bilgi alın.
 • Yayındaki bir URL'yi denetleme: Sitenizdeki bir sayfanın dizine eklenebilir olup olmadığını test edin.
 • Dizine ekleme isteğinde bulunma: İncelenen bir URL'nin Google tarafından taranması için istekte bulunabilirsiniz.
 • Sayfanın oluşturulmuş bir sürümünü görüntüleme: Sayfayı Googlebot'un gördüğü şekilde sunan ekran görüntüsüne bakın.
 • Yüklenen kaynaklar listesini, JavaScript çıkışını ve diğer bilgileri görüntüleme: Sayfayla ilgili karar kartındaki daha fazla bilgi bağlantısını tıklayarak kaynakların, sayfa kodunun ve diğer bilgilerin listesine bakın.
Dizine eklenmiş bir URL'yi denetleme
URL geçerli mülkte olmalıdır.

Mülkünüzdeki dizine eklenmiş bir URL'yi denetlemek için:

 1. Search Console'da herhangi bir sayfanın üst kısmındaki arama çubuğuna tam URL’yi girin. Birkaç not:
  • URL geçerli mülkte olmalıdır. Geçerli mülkün dışındaki URL'ler test edilemez. Söz konusu diğer mülkün sahibi sizseniz URL'yi test etmek için mülkler arasında geçiş yapmanız gerekir.
  • AMP ve AMP olmayan URL'ler: Hem AMP hem de AMP olmayan URL'leri denetleyebilirsiniz. Araç, sayfanın karşılık gelen AMP ve AMP olmayan sürümleri hakkında bilgi sağlar.
  • Alternatif sayfa sürümleri: Sayfanın alternatif sürümleri varsa; örneğin, alternatif dil sürümlerine işaret etmek için hreflang etiketini kullanıyorsa veya (siz ya da Google) sayfanın alternatif/yinelenen sürümleri olduğuna karar verirseniz ve sizin sahip olduğunuz bir mülkün içinde yer alıyorsa, araç standart sürüm hakkında da bilgi sağlar.
 2. Sonuçları nasıl anlayacağınızı okuyun.
Sahip olduğunuz her mülk için bir günlük inceleme isteği sınırı vardır.

İnceleme sonuçları aşağıdaki genişletilebilir bölümleri içerir:


Bu kart, URL’nin Google Arama sonuçlarında görünüp görünemeyeceğini açıklar. Aşağıdaki değerler gösterilebilir:

URL Google'da mevcut
 • Anlamı: URL dizine eklenmiştir, Google Arama sonuçlarında görünebilir ve sayfada bulunan tüm geliştirmelerle ilgili herhangi bir sorun bulunmamıştır (yapılandırılmış veri, bağlı AMP sayfaları vb.).
 • Sonraki adım: Dizin kapsamı veya geliştirme bölümlerinin ayrıntılarına bakarak Google'ın sayfanız hakkında ne bildiğini keşfedebilirsiniz ancak genellikle herhangi bir şey yapmanız gerekmez.
Bir URL, URL Kaldırma aracı ile geçici olarak engellenmişse URL Denetleme aracı, URL'yi "URL Google'da mevcut" olarak bildirir ve Dizin kapsamı durumunu "Tarandı" olarak gösterir. Bu değer, URL’nizin Arama sonuçlarında görüneceği anlamına gelmez. URL'nizin engellenmesine devam edilip edilmediğini görmek için URL Kaldırma aracını ziyaret edin veya Google'da URL'nizi arayın.
URL Google'da mevcut, ancak sorunları var
 • Anlamı: URL dizine eklenmiştir ve Google Arama sonuçlarında görünebilir, ancak sayfaya uyguladığınız geliştirmelerle görünmesini engelleyebilecek bazı sorunlar vardır. Bu durum, ilişkili bir AMP sayfası veya sayfadaki bir zengin sonucun (yemek tarifi veya iş ilanı gibi) bozuk yapılandırılmış verisiyle ilgili bir sorun anlamına gelebilir.
 • Sonraki adım: Rapordaki uyarıları veya hataları okuyun ve açıklanan sorunları düzeltmeye çalışın.
URL Google'da yok: Dizine ekleme hataları
 • Anlamı: URL’nin dizine eklenmesini engelleyen en az bir kritik hata vardı ve sayfa, bu sorunlar düzeltilene kadar Google Arama’da görünemez.
 • Sonraki adım: Dizine ekleme denemesiyle ilgili ayrıntıları görmek için Dizin kapsamı bölümünü genişletin. Dizin kapsamı hataları listesine ve olası düzeltme adımlarına bakın.
URL Google'da yok
 • Anlamı: Bu URL Google Arama sonuçlarında görünmez ancak bunu bilinçli olarak yaptığınızı düşünürüz. Sayfanın şifre korumalı olması, noindex yönergesinin bulunması veya alternatif sürümü olması (alternatif sürüm sayfaları dizine eklenmez) bu durumun en yaygın nedenlerindendir.
 • Sonraki adım: Nedeni hakkında daha fazla bilgi edinmek için Dizin kapsamı bölümündeki ayrıntıları okuyun. Birkaç olası neden:
  • "Kullanıcı tarafından beyan edilen standart URL" ve "Google tarafından seçilen standart URL" değerlerinin farklı olması, URL'nin bir dizi benzer sayfadan biri olduğu ve Google'ın aynı sayfanın başka bir sürümünü dizine eklemeyi seçtiği anlamına gelir. Açık standart URL etiketinizi kaldırmayı veya standart sayfa olarak neden başka bir sayfaya ihtiyacınız olduğunu düşünebilirsiniz, ancak muhtemelen burada herhangi bir şey yapmanıza gerek olmaz.
  • Beklemediğiniz bir noindex veya robots.txt engellemesi varsa (aşağıdaki Dizin kapsamı ayrıntıları bölümüne bakın), Google'ın sitenize erişmesine izin vermek için bu engellemeyi kaldırmanız gerekir.
URL alternatif bir sürüm
 • Anlamı: Bu URL, aynı sayfanın bir dizi alternatif sürümünden biridir. Bu gruptaki sayfalar AMP/standart çiftleri veya masaüstü sürümü/mobil sürüm sayfa çiftlerini içerir. Dizin kapsamıaltındaki Google tarafından seçilen standart URL değerinde dizine eklenmiş URL'yi görebilirsiniz.
 • Sonraki adım: Beklenen bir sayfa olduğundan emin olmak için Google tarafından seçilen standart URL'yi kontrol edebilirsiniz ancak genellikle herhangi bir şey yapmanız gerekmez.
Dizin Kapsamı

Bu bölümde, URL’nin dizin durumu ve bu URL için dizine ekleme sürecinin ayrıntıları açıklanmaktadır. Dizin kapsamının durumuna bağlı olarak aşağıdaki bilgiler sağlanabilir:

Dizin kapsamı durumu
URL'nin Google’da bulunup bulunmamasının nedenini belirten, Google’daki Varlık etiketinin daha ayrıntılı bir açıklaması. Bu durum için geçerli, uyarı, hata veya hariç bırakıldı değerleri belirtilebilir. Değerler listesine ve olası düzeltme talimatlarına bakın. URL Google tarafından bilinmiyor konusuna bakın.

Site Haritaları
Bu URL'ye işaret eden bilinen site haritaları. Not: Bu yalnızca Site Haritaları raporu kullanılarak gönderilen veya bu site için robots.txt dosyasında listelenen site haritalarını içerir. Başka yöntemlerle keşfedilen site haritaları listelenmez. Daha büyük veya yeni siteler için Google'ın hangi sayfaların taranacağını bilmesine yardımcı olacak bir site haritasının sağlanması iyi bir uygulamadır. Bilinen sorunlara bakın.

Yönlendiren sayfa
Google’ın muhtemelen bu URL’yi keşfetmek için kullandığı bir sayfa. Yönlendiren sayfa doğrudan bu URL’ye bağlantı verebilir veya bu URL’ye bağlantı veren bir sayfanın iki veya üç düzey yukarıdaki üst öğesi olabilir. Bu değer yoksa, yönlendiren sayfanın var olmadığı anlamına gelmez. Sadece, bu bilgi şu anda URL Denetleme aracında kullanılamıyor olabilir. "URL şu anda raporlanmamış olan diğer kaynaklardan bilinebilir" ifadesini görmeniz Google'ın bu URL'yi, bir site haritası veya yönlendiren sayfa dışındaki bir yöntemle bulduğu ancak şu anda yönlendirme bilgilerinin bu araçta mevcut olmadığı anlamına gelir.

Son tarama
Yerel saatinizde bu sayfanın Google tarafından son olarak tarandığı zamandır. Bu araçta gösterilen tüm bilgiler, bu son taranan sürümden türetilmiştir.

Taramaya izin verildi mi?
Google'ın sayfanızı taramasına (ziyaret etmesine) izin verilip verilmediğini veya bir robot.txt kuralıyla engellenip engellenmediğini belirtir. Google'ı engellemek istemediyseniz robots.txt blokunu kaldırmanız gerekir. Bunun, "Dizine eklenmesine izin verildi mi?" değeriyle belirtilen dizine eklemeye izin verme durumuyla ile aynı olmadığını unutmayın.

Sayfa getirme
Google'ın sayfayı sunucunuzdan gerçekten alıp alamadığını belirtir. Taramaya izin verilmiyorsa, bu alanda her zaman bir hata gösterilir. Taramaya izin veriliyorsa, sayfa getirme çeşitli nedenlerden dolayı hala başarısız olabilir. Getirme hatalarının açıklamalarına bakın. Taramaya izin verildi değeri, sayfanın erişilebilir olmasını isteyip istemediğinizi gösterir; sayfa getirme, izin verilmesi durumunda Google'ın gerçekten sayfaya ulaşıp ulaşamadığını belirtir.

Dizine eklenmesine izin verildi mi?
Sayfanızın dizine eklemeye açık bir şekilde izin verip vermediği. Dizine eklemeye izin verilmiyorsa, bunun nedeni açıklanır ve sayfa Google Arama sonuçlarında görünmez. ÖNEMLİ Sayfanız robots.txt tarafından engelleniyorsa (bkz. "Taramaya izin verildi"), Google noindex talimatını hiçbir zaman görüp uygulayamayacağı için "Dizine eklemeye izin verildi" değeri her zaman "Evet" olur. Bu durumda, sayfanız Arama sonuçlarında görünebilir.

Kullanıcı tarafından beyan edilen standart URL
Sizin belirttiğiniz standart URL (sayfada açıkça belirtildiyse). Standart URL'yi birkaç farklı şekilde belirtebilirsiniz: <link rel="canonical"> etiketi, HTTP üst bilgisi, site haritası veya diğer birkaç yöntem. Sayfanız bir dizi benzer veya yinelenen sayfadan biriyse, standart URL’yi açık bir şekilde belirtmenizi öneririz. AMP sayfaları için bu, AMP olmayan sürüm olmalıdır (kendi sayfasının standart AMP'si değilse).

Google tarafından seçilen standart URL
Google'ın, sitenizde benzer veya yinelenen sayfalar bulduğunda standart (yetkili) URL olarak seçtiği sayfa. Standart URL belirttiyseniz, Google aynı URL'yi seçebilir ancak bazen Google, daha iyi bir standart sayfa örneği olarak gördüğü başka bir URL'yi de seçebilir. Bir URL'nin Google tarafından seçilen standart URL olacağını garanti edemezsiniz, ancak öneride bulunabilirsiniz. Sayfanın alternatif bir sürümü yoksa Google tarafından seçilen standart sayfa, denetlenen URL olur. Burada beklenmeyen bir sayfa bulursanız, standart sürümü açıkça belirtme seçeneğini değerlendirin. Bu yalnızca standart URL'nin ait olduğu mülkte izinleriniz varsa gösterilir.

Standart URL, her zaman arama sonuçlarında gösterilen URL olmaz: Örneğin, bir sayfanın bir masaüstü ve bir mobil standart sürümü varsa, mobil aramalarda muhtemelen mobil sayfa URL'si gösterilir.

Bu değerin, dizinimizdeki değerin birkaç saat gerisinde olabileceğini unutmayın.

Sayfa standart URL değilse, Denetle'yi seçerek Google tarafından seçilen standart URL'yi denetleyebilirsiniz. Standart URL, görüntüleyebileceğiniz bir mülkte değilse bu bilgi gösterilmez.
 
 • Yararlı
Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır.
Üst