Google Webmaster Tools – Wordpress İçin

abuz89

0
İyinet Üyesi
Katılım
30 Mart 2010
Mesajlar
3,400
Reaction score
34
Sitesi olan herkes bu konuyu okumalı çünkü bu konuda sitenizi google daha çabuk indekslettirebilecek ve böylece google da daha üst sıralara çıkabileceksiniz.

Google web masters tools sitenizde yaratılmış olan sitemap inizi alıyor ve burdaki site planına bakarak bütün sitenizin linklerini indeksliyor.Gerçekten çok harika birşey çünkü google normalde sitenizi belirli periyotlarda ziyaret ederken az linke bakar ve uzun aralıklarla uğrar sitenize bu da sitenizin google üzerinde indexlenmiş sayfalarının güncelliğini yitirmiş olmasına yol açıyor.İşte bu devrede google web masters tools devreye giriyor ve sitenizin güncel bir şekilde indexlenmesini sağlıyor.Burda google ın bizim sitemizi daha çabuk indexlemesinin sebebi bizim onun işini kolaylaştırmamızdan kaynaklanıyor.Google ın örümceği sitemizi taramadan önce sitemizde hangi linkler var diye bir ön tarama yapar ve bu düşünüldüğünden daha fazla yük getitirir.İşte burada biz devreye giriyoruz ve google ın aracına diyoruzki “eğer ben sitemizin linklerin listesini çıkarıp sana verirsem sende bizim siteyi daha çok ziyaret edip indexlermisin” diyoruz.Google ın aracı zaten böyle bir yükten kurtulmuş olmanın sevinciyle bu önerimizi kabul ediyor tabiki.Böylece hem google hem biz bu işten yararlı çıkıyoruz.Burdaki hikaye bu.
Şimdide hepinizin merak ettiği kısma gelelim ve bu işi biz nasıl kıvırırız kısmına geliriz.Burada üzüleceğiniz bir haber vermek istiyorum:Burada anlatacağım yöntem sadece joomla ve wordpress gibi hazır sistemler üzerine yüklenen modüllerle yapılması üzerine dayalı(forumlarda dahil). Ben şimdilik sadece wordpress üzerinde nasıl yapıldığı konusunu ele alacağım.Joomla ve forumlar için olanıda siz bu yöntemden zaten biraz biraz tahmin edebilmiş olacaksınız.
Evet arkadaşlar ilk önce google dan hesap almış olmanız gerekiyor.E-mail yada daha önce başka bir sebebten zaten almışsanız zaman kazanmış oldunuz.Yok eğer almadıysanız linki burada:
https://www.google.com/accounts/NewAccount?continue=http://www.google.com.tr/&hl=tr
Hesabınızı aldıktan sonra şu adrese gidin:
https://www.google.com/webmasters/tools
Bu adresi sık kullanılanlara alın ve bir köşeye atın çünkü bu siteden başka yerlerde yapmamız gereken işler var:Wordpress için uygun sitemap eklentisini çekmek.Linkler burada:
http://www.arnebrachhold.de/redir/sitemap-dl-en/
http://www.arnebrachhold.de/redir/sitemap-dl-lang/
Bu iki dosyayı çektiyseniz eğer artık kuruluma geçebilirsiniz.Diğer worspress pluginlerinden hiç bir kurulum farkı yok.Ftp nizi açtığınızda wp-contents/plugin klasörünüze atın ve site yönetim panelinden aktifleştirin.Sonra yine yönetim panelinizden tercihler kısmına gelin.Yine yukarda çıkan alt menülerden sitemap i seçin.Resimde görülen yeri tıklayın.

Sonra karşınıza çıkan ekranda hemen böyle bir kutu oluştuğunu göreceksiniz.

Bu penceremiz şimdilik açık kalsın biz google webmaster toolsa geri dönelim.
Önce add site kısmına http sini de yazarak sitemizin ismini girelim ve ok leyelim.
Öncelikle sitemizi verify ettirmemiz gerekiyor o yüzden hemen karşımıza gelmiş olan ekrandan verify your site linkine tıklayalım. Çıkan ekranda chose verification method dan upload a html file ı seçin ve orda sizin için çıkan ismi bekletin. Şimdi gidip bir notepad açın. İçi boş kalsın, direk dosya>kaydet diyelim. Dosya adı kısmına google ın size verdiği ismi kopyalayıp yapıştırın(.html kısmını eklemeyi unutmayın örnek:kujhldshfsd.html gibi) ve hemen altta kayıt türünüde tüm dosyalar seçin ve masaüstünüze kaydedin. Bu oluşturduğunuz html dosyasını FTP aracılığıyla sitenizin ana dizinine hemen atıverin.
Bu işlemi birdiyseniz artık verify butonuna tıklayıp işi bitirebilirsiniz.Yukardaki seçeneklerden sitemaps kısmına gelin.Burada kısımda boş olduğunda sitemap larin olması gereken kısımda şöyle bir ifade olacaktır ” Add a Sitemap to tell us about your site” linke tıklayın.Choose type dan general ı seçin. İşte şimdi sitemize yüklediğimiz modülün işe yaradığı ana geldik.

Kırmızı ile işaretlenmiş linki kopyalayıp google penceremizde istenen yapıştırın ve add site map diyin.
İşte sonunda bitti.Bayağı uğraştık ama bir kaç gün sonunda sitenizin google da nasıl yer edindiğini görünce gözleriniz fal taşı gibi açılacak.O zaman vay be o kadar uğraştığıma deydi diyecekseniz.Gerçekten çok fazla adım var burada kabul ediyorum ama gerçekten yaptığınıza müthiş deyiyor.

ehayattan alıntıdır.
 

Misafir

0
İyinet Üyesi
Katılım
21 Ekim 2007
Mesajlar
688
Reaction score
18
Konum
Misafir
Bu bildiğimiz wp sitemap eklentisi değil mi ? Sitenizi webmastertoolsa ekleyip bu eklentiyide kurarsanız dakikalar içinde siteniz index alıyor ve bunu her wp kullanan biliyordur diye düşünüyorum. Yada yazı çok uzun diye tam olarak okuyamadım.
 

KIVANCEFE

0
Yasakli Uye
Katılım
18 Temmuz 2010
Mesajlar
1,505
Reaction score
39
Konum
Gaziantep
aynen kullanıyorum ve süper bir şey ben sitemin sitemap ını siteme kurmuş olduğum eklenti ile hazırlıyorum zaten konu eklendiği zaman eklenti otomotik olarak sitemap.xml yi güncelliyor tavsiye ederim
 

s7e7v7e7n

0
İyinet Üyesi
Katılım
8 Ağustos 2010
Mesajlar
12
Reaction score
0
teşekkürler paylaşımın için.

arkadaşın anlattıkları ile diğer google sitemap generator eklentisi aynı eklenti değil mi sonradan yanlış eklenti kullanmıyalım ?
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Üst