İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Google XML Sitemaps Eklentisi Kurulumu ve Kullanımı (Resimli Anlatım)

daniel1336

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
100
Google XML Sitemaps Eklentisi Ne işe yarar ?

Google XML Sitemaps eklentisi ile, wordpress tabanlı siteleriniz için otomatik olarak sitemap oluşturulacak, ve yazmış olduğunuz yazılar site haritanıza eklenecektir.

Bundan sonrada sitenize bir yazı eklenir eklenmez, site haritasını güncelleyecek ve yine otomatik olarak Google, MSN, ASK, Yahoo gibi arama motorlarına bilgilendirme mesajı (ping) göndererek site haritanızı sürekli güncel tutacaktır.

Yani her yeni yazınızda sizin seçtiğiniz arama motorlarına ping gönderilecek. Daha hızlı index alabileceksiniz. Ve sitenizde yaptığınız değişiklikleride sürekli güncelleyecek arama motorları.

En çok tercih edilen eklentilerden bir diğeri olan "Google XML Sitemaps" eklentisinin kurulumunu ve kullanımını resimlerle inceleyelim.

Eklenti Kurulumu:

Manul kurulum --> Burdan indirin
Rardan çıkarttığınız dosyayı wp-content > plugins klasörüne atın ve Eklentiler sayfasından eklentiyi aktif edin.
Boş bir sitemap.xml ve sitemap.xml.gz dosyası oluşturun, worpdress kurulu anadizine atın ve yazma izinlerini 777 yapın

Otomatik kurulum -->

1) Eklentiler kısmındaki, yeni eklenti ekle butonuna tıklıyoruz.

2) Gelen sayfada "Google XML Sitemaps" eklenitisini arama kutusuna yazıp, "Eklentilerde Ara" butonuna tıklıyoruz.

3) Şimdi kur butonuna tıklıyoruz.

4) Eklenti sorunsuz olarak kurulduysa yukarıdaki resimle karşılaşıyoruz, ve eklentiyi etkinleştirerek kullanıma hazır hale getiriyoruz.

Eklenti Kullanımı:

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

1) Ayarlar kısmından eklenitimizi buluyor ve "Xml sitemap"a tıklıyoruz.

2) Site haritamızı oluşturmak için tıklıyoruz.

3) Site haritamız otomatik olarak oluşturuldu ve arama motorları bilgilendirildi.

Eklenti Ayarları:

Google Xml Sitemap Generator Ayarları:

Temel Ayarlar:

Site haritası dosyaları:
Normal bir XML dosyası oluştur (dosya isminiz.xml)
Gzip ile sıkıştırılmış bir dosya oluştur (dosya isminiz.xml.gz)

Bu ikisine tik atılı olsun, bu dosyalar sayesinde arama motorları bütün yazılarınızı kolayca görebilecek ve indexleyecek.

Kurma kipi
Blog'un içeriği değiştiğinde site haritasını güncelle

Bu seçeneğede tik atmanız (seçili olması) önerilir. Sitenizde yapacağınız değişiklikler arama motorlarına hızlı bir şekilde bildirilecektir.

Güncelleme bildirisi:
Bu bölümde ping atılmasını istediğiniz arama motorlarını seçebilirsiniz. Google, Bing, Ask vb.

Site Haritanızın konumu:
Bu seçeneği "Otomotik tespit" olarak ayarlamanızı öneririm. Eğer otomatik olarak seçerseniz:

Bulunan Yol: /home/siteadi/public_html/sitemap.xml
Bulunan URL: http://siteadi.com/sitemap.xml

şeklinde olacaktır. Eğer isterseniz sitemap dosyanızın yerii değiştirme şansınızda vardır

Site Haritası İçeriği
Bu seçenek ile sitenizde hangi sayfaların index almasını istiyorsanız, onları işaretlemelisiniz.

Etiket ve arşiv sayfalarını dahil ederseniz, index sayınız artacaktır. Fakat google'ın duplicate yapanları pek sevmediğini ve sandbox'a attığını savunanlarda var. Tecrübelerime göre, etiket sayfalarında no index kullansanız bile, hitinizde pek düşüş olmuyor. Yine kullandığınız etiketler ile arama yapıldığında yazı sayfası gözüküyor arama motorlarında. Sadece toplam index sayınız azalıyor.

Hariç Tutulacaklar:
Bu bölümde istediğiniz kategori ve/veya sayfaları gizleyebilirsiniz arama motorlarından.

Sıklıkları Değiştir:
Bu bölümünde orjinal (default) ayarlarında kalmasını öneririm. Eğer sürekli değişiklik yapmıyorsanız, sabit sayfaları, kategorileri v.b. haftada bir güncellemeniz yeterlidir.

Siz bu bölümler için her gün ping atmayı seçerseniz, ve sitenizde bir güncelleme yoksa, bu google örümceklerinin hoşuna gitmeyebilir. Yani hergün png var, örümcek siteyi ziyaret ediyor, bakıyor inceliyor ama bir değişiklik olmamış. Bu durum google'da gerilemenize neden olabilir. Gereksiz ping atılmasını tavsiye etmiyorum, güncellenmeyen sayfalar için.

Ekleme:

http://www.siteadi.com/sitemap.xml şeklinde oluşturduğunuz site haritanızı, sitemap şeklinde link vererek sitenizde anasayfanıza koymanız, arama motorlarının örümceklerinin işini kolaylaştıracak ve daha kolay indexlenmenizi sağlayacaktır.

Not: Eksiklerimiz, yanlışlarımız varsa forumdaki üstadlarımız düzeltirse sevinirim.

Daha önce burada olmazsa olmaz dediğimiz wordpress eklentilerinin hangileri olduğunu tartışmıştık ve bu doğrultuda foruma ilk olarak sunduğum "akismet" eklentisine dair resimli anlatıma buradan ulaşabilirsiniz.

İncelenmesini istediğiniz wordpress eklentileri için lütfen bu konudan talepte bulununuz.

Dedy

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Konu baya bir eski ama bununla ilgili problemim olduğu için konuyu canlandıralım istedim.

Windows Server 2008 R2 var ve bende kendim wordpress ile bir internet sitesi hazırladım ve yayına verdim. Google xml sitemap eklentisi kurdum dosyanın yazdırılabilir olduğundan emin olun diye bir hata alıyorum "There was a problem writing your sitemap file. Make sure the file exists and is writable"

Çözümlere baktığımda ısrarla FTP ile girip sitemap.xml ve sitemap.xml.gz şeklinde iki tane dosyayı public_html in içine atmamı söylüyor. Atmak istiyorum ama public_html i bulamıyorum. FTP ile girmemle direk Remote programı ile Servera bağlanıp sitelerin dosyalarını görmem arasında ne fark var? Ben Server'a bağlanıyorum hali hazırda. Sitenin olduğu klasöre bakınca public_html dosyası yok. Nerededir ki bu acaba? Umarım sorunumu anlatabilmişimdir.Teşekkür ederim şimdiden

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5