İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Google'a 30 milyon tl'lik vergi cezası

GNeRaL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
Kaynak: http://www.internethaber.com/turkiyeden-googlea-tarihi-vergi-cezasi-259056h.htm

İçerik;

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Youtube paylaşım sitesine ilişkin, "Nitekim Maliye Bakanlığı bu konuda bir takibata girişmiş, mükellef olmamasına rağmen firmaya 30 milyon TL’lik vergi tahakkuku yapmıştır" dedi.

Bakan Yıldırım geçen hafta 'Bu ülkeyi Google mı yönetecek?" çıkışını yaparak sert bir tavır takınmıştı. Yıldırım, Youtube yasağı konusunda Google'ın üst mahkemeye gitmeyerek, Türkiye'yi muhatap almama yoluna gittiğini ifade etmişti.

İşte Yıldırım'ın açıklamasından satırbaşları:
Hukukun verdiği bir kararı yine hukuk yoluyla kaldırmamız gerekiyor. Bu evrensel bir kuraldır. Firma bu kuralı izlemek istemiyor.

Türkiye bir hukuk devletidir. Bu firma ne kadar büyük olursa olsun, bizi ilgilendirmez. Türk vatandaşı nasıl yargıya hukuka saygılıysa, bunların da aynı şekilde yargıya saygılı olmaları lazım.

Bunu yaparken aynı zamanda dedik ki, gelin Türkiye’de bir irtibat büronuz olsun, bir şubeniz olsun.

Türkiye’de faaliyet gösterip, reklam geliri elde edip de Türkiye’ye bir katkısı olmayan sitenin bu tutumunu devam ettirmesi, bu ülkenin geleceği için yemeyip içmeyip biriktirip vergi veren vatandaşlarımızı da fevkalade rahatsız etmektedir. Bunu da bu sitenin bilmesi lazım.

Maliye Bakanlığı firmaya 30 milyon TL’lik vergi tahakkuku yapmıştır.

Son günlerde Google’daki yavaşlama ise hiçbir şekilde Türkiye ile ilgili bir konu değildir. Burada da bir saptırma yapılıyor. Youtube'un belirli IP’lerden girişlerinin yasaklanmasının ardından, Youtube'u da devrelan Google bazı IP numaralarıyla kendi IP numaralarını birleştirdi.

Yasağı gündeme getirmek için özel bir gayret göstermektedir. Bu konunun mahkeme kararıyla bir ilişkisi yoktur.

YASALARA UYUN

Bizim çağrımız şudur. Gelin yetkililerle masaya oturun. Yasalara uyun, Türkiye bir hukuk devletidir. Yasalarımızın istediği şartları yerine getirin. Ondan sonra istediğiniz kadar yayınınıza devam edin.

'Ama ben bunları kabul etmem, ben küresel bir firmayım, bana kimse bir şey yapamaz' anlayışını devam ettirirseniz, kusura bakmayın Türkiye Cumhuriyeti yasalardan aldığı güçle gerekeni yapar.
20’den fazla ülkede bu paylaşım sitesinin şubesi var, yerli içeriği var. Oralarda vergi mükellefi, o ülkenin kanunlarına riayet ediyor. Bizim de istediğimiz diğer ülkelerde yaptığı işi bizim ülkemiz de yapsın.

VATANDAŞI MANİPÜLE ETMEYİN

Türk kullanıcıları manipüle ederek ve onlara acitasyon yaparak kimse bir yere varamaz. "İnterneti karartıyorlar, Google'ı kapatıyorlar" gibi bir iddiayı öne sürmek çok yanlış bir tutum ve bunu yapanları kınıyorum.

Hugo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
10
İçinde birçok tezat durumun varlığını okuyunca hiç zorluk çekmeden anlıyoruz.
Birincisi işimize gelince oldukça saygılıyız, işimize gelmeyince en ala saygısızlığı yapıyoruz !!!
Diğeri ise google'a bir yasak gelmedi diyorlar, google'ın gelecekte neler ile karşılaşacağı vurgusu yapılmak için demeç verildiği ortada.

Bende bir "kınama" yapardımda sonra azar işitirim diye "kınama" yapmıyorum. O yüzden "üzüntülerimi ifade edeyim" yeterli olsun.

sivrisinek

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
bende devlete vergi vermeyen google vergi vermemesi icin destekleyenleri kiniyorum,

Bu ülkeden para aliyorsan vergisini vereceksin arkadas bugün google ile baslar bu yarin bütün sitelere gecer. Online reklam isine ortalama 20 senedir bu siteler is yapiyor.Bunlara bugüne kadar karisan olmadi. Karisanlar olunca bazilarinin isine gelmesede google Türkiyeden %100 para alarak %1 sadece adsense olarak geri veriyor. %99 kendi cebine para Türkiyede dahi kalmadan gidiyor.

Ama vergi verirse %30 lara varan para Türkiyede kalacak.Buda bizim paramiz oldugu icin devlet tarafindan okula,askere,sehirlere heryere destek olarak kullanilacak. Bunu engelleyenleri kiniyorum.Devlet ekstra birsey istemiyor. T.C kanunlarina göre olan vergileri istiyor.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Bunun google ın engellenmesiyle alakası veya diğer hizmetlerinin engellenlenmesiyle alakası ne sivrisinek ?

Madem vergisini istiyor ona göre yaptırımlar yapıcak , niye insanların hizmet aldığı birşeyi kapatmaya çalışıyorlar ?

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Valla aynen işimize gelene göre hareket ediyoruz.

Tuvalete gidiyorum, kapımın önüne arabamı park ediyorum, iş yerimin önüne araba park ediyorum, çöp atıyorum, telefonla görüşüyorum...Yani bir insanın yapacağı neyi yaparsam yapiyim vergi ödüyorsam Google değil kralı gelse vergisini ödeyecek kardeşim. 3 kuruş para dağıtıyo diye yamulmaya gerek yok :)

Hugo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
10
Eğer vergi versin, vermelidir gibi düşünce içinde olanlar, birşeyler yapmak isteyenler ( Yetkililer ) bu bağlamda ( Vergi ) yapılan kayırmaları, usülsüzlükleri, verginin ülkemizde adaletsizce alındığı konularında da birşeyler yapıyorlarsa, fikirlerini üretiyorlarsa tamam. İnsanları mağdur etmeden bir çözüm bulmaları gerekli.

Ama yok işlerine geldiği gibi davranıyorlarsa...

sivrisinek

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
burada vergi vermiyorsun diye hic bir site kapatilmadi?

Google kapatmadilar bugune kadar youtube kapatildi videolar icin bunu herkes gördü videolari görmemezlikten gelmeyin sonrasinda ne oldu adamlar dediki buraya büro acin muhattap bulalim sizi kaldirin diye siteden email atiyor dusun yani devlet benimle muhattap olmak icin email atacak bende bakarsam 1 hafta sonra tamam bir bakalim diyecez sonra kaldirrisak video kaldiracagiz.

Sonra ne oldu youtube kapali bir yetkili videolari silip siteyi actirmadi. Isteseler acamazlarmiydi sistem basitti videolar kalktintan sonra dava acacaksin bakin hepsi kalkti diyeceksin adamlar bununla dahi ugrasmadi.

Youtube videolarini google kendi havuzunda kullandi sonra youtube ipler banli oldugu icin googlede banli gibi oldu yani google kendi acemiligi ile kendini yakti özellikle google ipsi banlanmamisti. Youtube ipleri google icinde kullaninca sistemlere ulasamama oldu.

Ne olursa olsun gerekirse benim sahsi fikrim vergi vermiyor diye dahi kapatmali,

@mathiaxbars insanlarin hizmet aldigi sistem vergi vermezse acik kalabilir mi o zaman ben lunapark acayim devlet bana karismasin bende diyeyim ki insanlara hizmet veriyorum kapatmayin karismayin bana diyeyim senin söylediklerin bunlar oluyor. Sence normal mi?

Hugo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
10
burada vergi vermiyorsun diye hic bir site kapatilmadi?

Evet kapatılmadı ama ilk mesajımda da yazdığım gibi "google'ın gelecekte neler ile karşılaşacağı vurgusu yapılmak için demeç verildiği ortada." dedim.

Bu arada her yönden internet, bilişim üzerine yasaların çıkarılma zorunluğuda açıkça gözler önünde olsa gerek. Bu konuda çok eksiğimiz olduğu ortada.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
sivrisinek yazdıklarını birdaha oku bence, google ın kaçtane hizmeti var biliyormusun ? Ve söz konusu olan hizmetlerden sadece google adwords den google para kazanıyor (türkiyede).

Ama düz mantık düşünenler adwords googleın ozaman google a yüklenelim diyince, bedava olan google arama hizmetini kapatmakla tehdit ediyorlar...

Sence bu mantıklıysa birşey diyemiyeceğim...

Ayrıca dünyada birçok site para karşılığı hizmet vermektedir.Hiç birinininde bulundukları ülkeler dışında hizmet verdikleri ülekelere vergi verdiklerini görmedim ki zaten çok saçma olurdu.

Kapatalım bütün siteleri ayrıca para trasferlerini ozaman , neme lazım vergisiz hizmet alırlar:D

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
Provision for income taxes 2009 yılı için: $ 1,860,741

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
Google'ye vergi uygulaması nasıl olur?
Adwords 100 TLlik reklam 118TL olur; 18TL devletin cebine (para reklamverenden çıkar)
Adsense 100 TLlik kazanç 65TL olarak ödenir, 35TL devletin cebine (para yayıncının cebinden çıkar).

Google'nin zararı ne?

sivrisinek

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Google'ye vergi uygulaması nasıl olur?
Adwords 100 TLlik reklam 118TL olur; 18TL devletin cebine (para reklamverenden çıkar)
Adsense 100 TLlik kazanç 65TL olarak ödenir, 35TL devletin cebine (para yayıncının cebinden çıkar).

Google'nin zararı ne?

Google daha az zarari var ama yapmiyorlar.Sonucta tamam reklam verenden alacaklar sonucta disarda marketten aldigimiz ürününde vergisini biz veriyoruz.

Ama ürün alan herkes vergisini vermek zorunda. Yani google bizleride kendi oyununa getiriyor. sadece kullanici yokki yani sadece bizim gibi sadece ay 100 TL reklam veren yok ki kocaman firmalar var. Örnek banka kelimesi

http://www.google.com.tr/search?hl=tr&q=banka&aq=f&aqi=g10&aql=&oq=&gs_rfai=

icerisinde kac tane banka reklam veriyor. Bu bankalar reklam verdigi fiyatlar milyonlari buluyor. Bunlarinda vergileri cok fazla para eger bu bankalar google kullanmazsa bizlerin websitesini kullanacak yada kendi basinimiza bu reklami verecek gene para Türkiyede kalacak.

sadece banka degil , araba , giyim , beyazesya , teknoloji(mobil) gibi firmalar var bunlarda devlete reklam verdikleri icin vergi vermemis oluyorlar.

Bugün google olur yarin bütün sitelere gecer.Sonucta devletleri kalkindiran vergilerdir.

birde kdv eklenince google fiyati geri cekmek zorunda kalabilir.Yada daha pahali sonucta adam reklam vermeyince reklam rekabeti olusmadan bizim reklam yayincilarini alt ediyorlar.Cunku cok ucuza getiriyorlar.Buna reklamda rekabet olmayinca pahali olmasi demektir.

Reklam rekabet olmazsa reklam yayincilari az oldugu icin google hep 1 numara bizlere düsen parada %1 seviyesinde kalir.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Şimdi şöyle bir durum var google ın 163 farklı şirketi hizmet verdiği bilmem kaç ülke var...Eğer bugün türkiyeye boyun eğerlerse yarın diğer ülekerde ister...

Burda olay zaten vergi alıp alamamaları değil vergi alamadıkları için türk internetinin yaralandığı bir oluşumu kapamak, yani kaş yapıcam derken göz çıkarmak (hani kapatmadılar diyorsunuzda adamlar bariz tehdit ediyor). Ayrıca kredi kartı ile yurt dışına gidiyor para ve yurt dışında gösterilmiş oluyor bunun vergisini istersen site kalmaz ortalıkta...

Z.YÜKSEL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
18
Böyle giderse durum sakat, şuan Dünya da sadece 1 ülkede google engelli umarım bizdede engellenmez, resmen bakanlık sidik yarıştırıyor, elin gavuru seni bu saatten sonra dinlermi dinlemez tabi, sonra tv ye çıkıp google telefonlarımızı açmaya tenezzül bile etmiyor dersin :8

Ozcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
59
karınları doymadı soyacak yeni kazlar arıyorlar. Bizi donumuza kadar vergilendirdiler :D o artık yetmiyor aç lara.

Birde :) hanginiz yaptığınız bütün işlerin faturasını kestide gelip burda vergi vergi diye anlatıyorsunuz. İlk önce kendiniz verin vergilerin hepsini sonra elalemden istersin. Vergi vermeye başlayınca benim gibi böyle ayda yılda bir uğrarsınız çalışmaktan vakit kalırsa.

koç 1 milyon dolarlık vergi vermemek için 100 bin dolarlık okul yapıyor kimse gidip bunu tartışmıyor. 900 bin doları neden vermiyor diyen yok. Adam zaten okul yapıyor okuluda kendi vakfına bağışlıyor. vakfıda paralı öğrenci alıyor gene kendi kazanıyor.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Yıllar önce İstanbul metrosunda bankalar stand açıp kredi kartı formu dolduranlara şemsiye verirdi. Millette bedava diye formu doldurup şemsiye alırdı. Şimdi o şemsiyelerle japon atasözünün doğruluk payını araştırıyorlardır mutlaka.

Google da bedava hizmet veriyor diye okşanacak hali yok. Dünya üzerinde hizmet veren bir arama motorunu 3-5 yerinden editleyip 20-30 sunucu üzerinde çalıştırıp zaten hali hazırdaki sistemine entegre ediyor diye kalkıpta milyarlarca vergiyi ödemiyor olması kabullenilecek bir durum değildir. Kaldı ki google arama motorunda gösterilen reklamlardan zaten gelir beklemiyorlar. Türkiye içindeki firmaların reklam ödemelerinin kazançlarını vergilendirmek istiyorlar.

İnternet reklam mecrası artık bir çok kişinin hayal edemediği derecede gelişti, devamda ediyor gelişmeye. Mynet vs. gibi siteler yayınladıkları banner lar için vergi öderken kerizmi? Orada banner yayınlamak isteyen müşteriler kdv öderken kerizmi?

Millette aman google vergi ödemesin, korkup tr den kaçmasın sitemden kazanacağım günlük 1 dolar için yanmayayım diyorsunuz :)

Bu kadar ucuzmu yahu :)

koç 1 milyon dolarlık vergi vermemek için 100 bin dolarlık okul yapıyor kimse gidip bunu tartışmıyor. 900 bin doları neden vermiyor diyen yok. Adam zaten okul yapıyor okuluda kendi vakfına bağışlıyor. vakfıda paralı öğrenci alıyor gene kendi kazanıyor.
Tartışmaz, çünkü bu örnekleri verenler Türkiye için bir ağaç bile dikmemiş oluyor genelde. 1 milyon dolarlık vergi ödemesi gereken bir şirketin kazancı oluşurken orada binlerce insan çalışıyor. Senin sitene girmek için internete, bilgisayara parayı o şirketlerde çalışıp buluyor insanlar. Tombaladan çıkmıyor o kadar vergi. Binlerce insan çalıştırıyor yanında. Sen bini bırak 50 kişi çalıştır yanında okulda yaptırma ramazanda iftar çadırı aç yeter. Oda vergiden muaf.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5