İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Google'a Alternatif Uluslararası Faaliyet Gösteren Arama Motorları

jungnet

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Katılım
13 Ocak 2020
Mesajlar
2
Reaction score
0
Konum
İstanbul
Günümüzde Google, Bing, Yahoo ve Yandex arama motorlarını bilmeyen kalmadı. Ben, aşağıda derlediğim bazı dünya çapında hizmet sağlayan arama motorları hakkında bilgi ve fikirlerinizi rica ediyorum. Google ile kıyaslamadan ki, birçoğundan üstün özellik ve yetilere sahip olduğunu biliyoruz. Diğer arama motorlarını bir bütün olarak ele almanız önem arz ediyor.

Yandex
Özellikle Rusya ve Rusça konuşulan bölgeler ve de Türkiye için en çok tercih edilen arama motorlarından birisidir. Google gibi benzer teknolojiye sahip olup, Yandex de tıpkı Google gibi özel arama imkanı sunmakta. En güzel özelliği ise hiti değil, içeriği güçlü olan sitelere öncelik veriyor olması ve bağlantıları yeni sekmede – pencerede açıyor olmasıdır. (Gerçi Google ayarlarda Google'ın da yeni sekmede siteyi açması ayarlanabiliyor.)

Bing
Arkaplanlı arama motoru olarak zihinlerde hatırlanan Microsoft’un geliştirdiği arama motorudur. Google ve Yandex gibi tamamen farklı varyasyonlarda sonuçlar sunar.

Yahoo
Eskiden beri varlığını kuruyan arama motorlarından birisidir. Sonuçlarında Bing, Yandex ve Google esintileri görmek mümkün olsa da İngilizce sayfaların sonuçlandırılmasında başarılı arama motorudur. Türkiye’de çok fazla bilinse de bilindiği kadar kullanılmamaktadır.

Baidu
Çin'de kullanılan ve Asya ülkelerinde geniş kitleye sahip arama motorudur. Bizim için dili sadece Çince olduğu için pek önemi ve kullanımı söz konusu değil gibi görünüyor.

DuckDuckGo
Gizlilik ile ünlenen arama motorudur. Aradıklarımızı ve kişisel verilerle alışkanlıklarımızı kaydedip, izlemediğini belirten arama motoru.

WolframAlpha
Daha çok bilimsel bir çözümleme içinde sonuçlar sunuyor gibi. Pek WWW kapsamında site bazlı arama motoru diyemeyiz.

Ixquick
Özelleştirilebilen arama motoru.

Ask
Bir zamanlar her program ve eklentide yan ürün gibi geldiği ve özellikle İnternet Explorer tarayıcısındaki toolbar (araç çubuğu) olarak kullanıcıları yıldırdığı için spam olarak algılanmıştır. Pek bir kullanımı günümüzde yok gibi dursa da hala varlığını korumaktadır.

Boardreader
Daha çok forum ve iletilerden içerikleri çekerek sonuçlar sunmakta.

Yippy
Bütün web-İnternet, görsel, haber ve video arama özelliği bulunan, sitelerin yeni pencerede açılmasına ve de önizleme yapılmasına fırsat sunan arama motoru.

OSCOBO
İngiltere merkezli, kendi özgü tarayıcısı da mevcut olan arama motorudur.

Diğer Arama Motorları
Aslında binlerce arama motoru mevcut. Bunların yüzlercesi sadece tüm dünya çapında hizmet veriyor. Yerelde ve ulusal bazda hizmet veren daha yüzlerce arama motoru var. Dünya çapında hizmet veren diğer bazı arama motorları; Qwant, Visymo, Dogpile, Startpage, AOL, Info, Peekier ve benzeri...

Burada sadece dünya çapında hizmet sunan arama motorlarından bazılarını listelemeye çalıştım. Daha yerelde neredeyse her ülkenin onlarca arama motoru mevcut. Ülkemizde ise en popüler bilinen arama motorları arasında Turkcell tarafından geliştirilen Yaani yer alıyor. Ancak onun haricinde Vuhuv, Tarmot, Logiw, Rastgelelik, TurTc, Fatingo gibi daha birçok arama motoru mevcut. Birkaçı sonuçlarını Google, Bing ve Yandex ile güçlendirse de bazıları kendi özgün alt yapı ve sonuçlarına sahip. (Kısmetse onları da bir başka konuda ele alacağım.)

Yukarıda listelediğim arama motorları hakkında sizlerin görüş ve eleştirileri ben ve diğer kullanıcılar için önemli. Her bir yorumu heyecanla bekliyor olacağım. (Bilgilerde eksiklik veya hata olduğunu düşündüklerinizi iletirseniz güncelleme yaparız.)
 

whoeveryouare

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Katılım
5 Mart 2008
Mesajlar
407
Reaction score
2
bunlara birer birer eklemek lazım mı? Yoksa onlar bizi google aracılığı ile buluyorlar mı?
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi
Üst