İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Google'a Fransa'dan 300 bin avro para cezası

sepulchral

0
İyinet Üyesi
Katılım
6 Ekim 2005
Mesajlar
3,975
Reaction score
2
Konum
İyinet
Dünyanın önde gelen internet arama motorlarından Google, Fransa'da yayınevlerinden izin almadan, basılan kitaplardan alıntıları internet ortamına koyduğu gerekçesiyle mahkum oldu.
Paris Mahkemesi, izin almadan, basılan kitapların alıntılarını internet ortamında yayımlayarak telif haklarını ihlal ettiği görüşüne vararak Amerikalı Google şirketine 300 bin avro para cezası verdi.
Mahkeme ayrıca, kitapların yayımlanan bölümlerinin internet ortamından kaldırılmasına hükmetti.
Google, daha önceki duruşmalarda, "Paris Mahkemesi'nin bu tür bir şikayet başvurusuna bakmaya ehil olmadığını" ileri sürmüş ve "Bu tür bir ihlal kararının internet kullanıcılarının haklarının ihlali anlamına gelebileceğini" iddia etmişti.
Fransız yayınevleri, Seuil, Delachaux-Niestle ve Harry N. Abrams ile Ulusal Yayınevleri Sendikası ve Edebiyat Kurumu, Google hakkında, telif haklarına aykırı hareket ettiği gerekçesiyle Fransız mahkemesine başvurmuştu.
Fransız yayınevlerinin sahibi La Martiniere, mahkemeye yaptığı başvuruda 15 milyon avro talep etmişti.

PARİS -AA-
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Üst