İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Googlebot crawl erisim hiziniz ne durumda?

serkantkar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Benim site WMT uzerinde bot erisimi hizi olarak ortalama 120ms gosteriyor. Baska siteler icin ne tur rakamlar var merak ettim. Paylasmak isteyen arkadaslar yazabilir mi buraya?

bomonti

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Tarama istatistikleri içinde yer alan > Bir sayfayı indirmek için harcanan zaman (milisaniye cinsinden)
kasdettiğin bu mudur?
634-1.535ms olarak değişmiş son değer 1.140

emekli

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
serkan hocam, bu çok değişken bir değer.
mesela bir sitemde 110ms,
bir diğerinde 461ms ortalama.

sayfanın boyutu,
hosting özellikleri
anlık ziyaretçi,
sayfada mysql kullanıp kullanmadığımız.

burarada site hızının seo açısından çok önemli olduğunu kanaati ben de iyiden iyiye arttı.
çünkü, bir sitemi dedicated'e aktardıktan, veritabanında eksik indeksleri tamamladıktan ve speed test puanını 95 çıktıntan sonra, tekil ziyaretçi sayım %35 arttı.

serkantkar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Aslinda sunu bilmekte fayda var. WMT uzerinde gordugunuz rakamlar sayfanin HTML kodunun bot tarafindan sunucudan indirilme suresidir. Ancak Google'un kaale aldigi sayfa hizinin icinde sayfa elemanlarinin render edilme sureleri de hesaba katilmaktadir yani sadece HTML kodun indirilmes suresi degil.

Benim merakim bot sayfa indirme surelerinin baskalarinda ne durumda oldugu ve bu sureyi ne onemde kontrol ettiginiz.

bomonti

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
sayfa boyu:887 KByte
page load: 3,97s
Page Speed Grade :A %92
YSlow Grade: C %78

http://gtmetrix.com den
Test Server Region: Vancouver, Canada
Using: Firefox (Desktop) 14.0.1, Page Speed 1.12.16, YSlow 3.1.6

Normalde Google Pagespeed 90 da ama sayfa bot 1140ms ! sonuçta
ben yorumlayamadım.

bu değerlerin kabul edilebilir bir minumum değeri var mıdır?

paylaşım yapabilir misiniz?

pagespeed 98 olan bir arkadaşın istesi site GTmetrix de 98 A & 92 A aldı page load: 2,27sn (127Kbyte sayfa boyutu) bot hızı bilinmiyor

emekli

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
pagespeed'den aldığınız puan süreyle orantılı değil.
sayfa büyüklüğünün açılma süresiyle oranıtılı.

mesela 10kb bir sayfa 1 saniye acılırsa, atıyorum 50 puan,
950KB bir site 1,2 saniye açılırsa 87 puan alır gibi düşünün.

bir de serkan hocamın dediği gibi render süresidir.
yani ziyaretçinin gördüğü halinin hazır olma süresi

ya da jquerydeki Ready eventine benzetebiliriz :D

serkantkar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Ben olayi israrla WMT bot download suresine cekmek istiyorum. PageSpeed puanlamalari bu konuyla ilgili degil. Misal WMT'de HTML kodunuz 200 milisaniyede indirilir ancak sayfa resimler ve medya yuzunden 5 saniyede render edilir. Ben 200 milisaniye kismiyla ilgileniyorum daha cok. Bu alanda genel deneyiminiz nedir, acaba bunun gunluk crawl sayisina bir etkisi var mi gibi.

Bir deneyimimi aktarmak istiyorum. Sitede yaklasik 1 hafta suren bir veritabani indeksleme degisikligi yapmistim. Bu sure zarfinda veritabani sunucusu mesgul oldugu icin Google WMT bot indirme suresi 3-4 katina cikti. Ayni zamanda ilginc sekilde gunluk indirilen sayfa sayisi da dustu. Sanki Google daha hizli indirebildigi siteleri daha sIk geziyor gibi.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5