Google'den Wikipedia'a Dev Bağış

Turkey2011

0
İyinet Üyesi
Katılım
21 Ağustos 2011
Mesajlar
131
Reaction score
0
photo_23112011193113_2622_large.jpgDünyanın en çok takip edilen beşinci web sitesi olmasına karşın reklam almamayı tercih eden ve sadece bağışlarla geçinen Wikipedia, bu yılki darboğazı Google'dan gelen dev bağışla atlatacak.

Wikipedia'nın kar amacı gütmeyen yayıncısı Wikimedia Foundation , Google kurucusu Sergey Brin ve eşi Anne Wojcicki'nin kurmuş olduğu Brin Wojcicki Foundation'dan 500 bin dolarlık bağış aldı.
Konuyla ilgili bir konuşma yapan Wikimedia Foundation yöneticisi Sue Gardner, bu bağışın, Wikipedia'nın her yıl bağış döneminde ihtiyacı olduğu maddi desteği daha çabuk toplaması yolunda bir bağış toplama hareketi başlatacağını umduğunu belirtti.
VİKİPEDİ’NİN KURUCUSUNUN RİCASI
Vikipedia.org’ta geçtiğimiz haftadan itibarin sitenin kurucusu Jimmy Wales’in, sitenin kullanıcılarından kendilerine bağışlarıyla destek olmalarını isteyen bir yazı yayınlanmaya başlamıştı. İşte o yazı:
Vikipedi kurucusu Jimmy Wales'tan bir rica
Google'ın bir milyona yakın sunucusu, Yahoo'nun 13.000 kadar çalışanı olabilir. Bizse, 679 sunucuya ve 95 çalışana sahibiz.
Vikipedi, dünyada en çok ziyaret edilen 5. site ve sunucularımız 450 milyon kişiye her ay milyarlarca sayfa gösterimi ile hizmet vermektedir.
Ticaret iyi bir şey. Reklam da kötü bir şey değil. Fakat bunların ikisi de buraya ait değil. Vikipedi'de olamaz.
Vikipedi özel bir şey. Bir kütüphane ya da halka açık bir park gibi. Zihin için bir tapınak gibi. Vikipedi hepimizin, düşünmek, öğrenmek ve bildiklerimizi paylaşmak için gidebileceği bir yerdir.
Vikipedi'yi kurduğum zaman, ona reklam afişleri ekleyip kâr amaçlı bir firma haline getirebilirdim. Fakat bundan daha farklı bir şey yapmaya karar verdim. Geçen yıllar boyunca onu dayanıklı ve sıkı tutmak için çok çalıştık. Biz görevimizi yerine getiriyoruz, geri kalanını ise size bırakıyoruz.
Eğer bu yazıyı okuyan herkes 5 dolar bağışlasaydı, yılda sadece bir gün bağış toplamamız yeterli olurdu. Fakat herkes bağış yapmıyor, yapamıyor. Bu önemli değil. Her yıl yeterli sayıda insan bağış yapmaya karar veriyor.
Bu yıl, lütfen 5 dolar, 10 avro, 1000 yen veya yapabildiğiniz kadar bağış yapın. Çünkü sizler, Vikipedi'yi koruyup ayakta tutabilirsiniz.
Teşekkürler, herkese iyi günler.
Jimmy Wales
Vikipedi'nin Kurucusu
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Üst