İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Google’ın Zararlı İçerik Fişlemesi ve Güvenli Sörf

MaRkS

0
İyinet Üyesi
Katılım
22 Şubat 2008
Mesajlar
25
Reaction score
0
Merhabalar
Bu yazımda sizlere fişlemeden bahsetmek istiyorum.Bahsedeceğim bu konuyu 2 açıdan değerlendirmek istiyorum.
Birincisi site sahipleri açısından.Diğeri ise kullanıcılar açısından
Google,her geçen gün kendini yenileme çalışmalarıyla birlikte bir takım sıkıntıları da beraberinde getiriyor.
Asıl amacının,güvenli sörf olduğu düşünüldüğünde kullanıcılar açısından zararlı içeriklerin bilgisayara indirilmesi engelleniyor. Google'ın Zararlı İçerik Fişlemesi ve Güvenli Sörf
Google,belirli aralıklarla internet sitelerini dolaşıp zararlı yazılımların sitede mevcut olup olmadığını kontrol ediyor.Zararlı yazılımların sitede barındığını veya bu yazılımlarn,başka sunucuda olsa dahi kodlarla çekilip siteye yerleştirildiğini görünce fişleme çalışmalarına başlayabiliyor.Internet Explorer, Firefox ve Chrome kullanıcıları, zararlı içerik barındıran siteye erişmeye çalıştıklarında uyarı ile karşılaşıyorlar.Google,bu saldırının nasıl gerçekleştiğine dair kendi sunucusunda özel bir sayfa düzenliyor.Uyarıyla birlikte,kullanıcıların internet sitesini terk etmesi uyarısı yapılıyor.
Fakat Google bu fişlemenin, gerçekten site sahibinden mi yoksa zararlı yazılımların gazabına uğradığından mı kaynaklandığı konusunda ayırt edici rol oynayamıyor.Gazaba uğrayan webmasterların, yeniden değerlendirme isteği göndermesi gerekiyor.Bu denetimler genelde çok yavaş yapılıyor.Bu esnada birçok sitenin hiti kayboluyor ve trafiği oldukça düşüyor.Günlük reklam gelirlerinde müthiş kayıplar oluşabiliyor.
İşin enteresan tarafı, google bazı zamanlarda yanlış alarm verebiliyor.Şöyle ki, sitenin ftp'sinde veya sitedeki reklam kodlarının kaynağındaki zararlı içerik sebebiyle oluşabilecek damgalama dışında, google denetimleri esnasında hiçbir sebep olmaksızın da fişleyebiliyor.Bu fişleme hareketi her ne kadar kullanıcılar açısından büyük yarar sağlasa da, webmasterlar açısından büyük kayıp anlamı taşıyor.Çoğu yanlış alarm durumunda,webmasterlar büyük bir öfkeyle zararlı içeriği aramalarına rağmen bulamamaktan muzdarip.
Bu süreç içeriisnde google indexlemesi sona eriyor.Yeniden değerlendirme isteğini google webmasters tools aracılığı ile gönderilmesi gerekiyor.İşin kötü tarafı ise, bu yeniden değerlendirme isteği 16 ile 48 saat arasında gerçekleşiyor ki bu da 2 günlük kayıp anlamı taşıyor.
Google 'ın kullanıcılar için büyük fayda sağlayan ve güvenli sörf imkanı tanıyan uygulamasını daha da geliştirip, zarara uğrayan site ile gerçekten zarar verme niyetinde olan siteleri birbirinden ayırması gerekiyor.
Kaynak : http://www.iyinetfrmtrtrkygnclrwebm...zararli-icerik-fislemesi-ve-guvenli-sorf.html
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Üst