İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

GSM hizmet sağlayıcıları hakkında yorumsuz

acidmax

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba,

Bugün (18.02.2008) başımdan geçen bir olayı sizlere aktaracağım, yorum sizindir.

Telefonuma herhangi bir nedenle ulaşılamayan bir süreç yaşadığımda, cep sekreterimde kısa ve boş kayıtlar olduğunu görmekteydim. Beni arayanları arayıp sorduğumda aslında cep sekretere mesaj bırakmak istemediklerini, karşılarına çıkan mesajı dinleyip, kapattıklarını söylediler. Fakat görülen o ki mesajı anlayıp kapatacakları süre içerisinde bir kaç saniye de olsa sekretere kayıt olmaktaydı.

Sonra cep telefonumu kapatıp, sabit telefondan cep telefonumu aradım. Gelen mesaj aynen şu şekildeydi; "Sinyal sesinden sonra mesajınızı bırakabilirsiniz". Ben ilk 3 kelimeyi duyduğumda telefonu kapattım, fakat ahizeyi indirme süresi esnasında telefon cep sekretere yönlenmiş ve saniyelik bir kayıt bırakılmıştı.

Bugün sabit telefon faturam geldi, ve o aramanın bedeli bana "0,112782 YTL" olarak faturalandı.

Ben de cep telefonumun sekreter yönlendirmesini telefonumun menüsünden iptal etmeye çalıştım. "Aktarma iptal edildi" mesajı almama rağmen cep sekreter yönlendirmesi devam ediyordu. Bunun üzerine GSM firmasının sitesine girip, bu yönlendirmenin nasıl kaldıralacağını aradım ve buldum. ##002# tuşlayarak yönlendirmeleri iptal edebileceğimi yazmışlar, denedim. Yine "Aktarma iptal edildi" mesajı aldım, ancak yine iptal edilmedi.

Bunun üzerine GSM firmasının 444 lü müşteri hizmetleri numarasını aradım. Müşteri hizmetlerindeki bayana durumu anlatıp gerekli bilgileri verdim, ardından "işlemin sürdüğünü beni biraz hatta bekleteceklerini" söylediler. 10 veya 15 dakikalık görüşmenin ardından müşteri hizmetlerindeki bayan bana "bu yönlendirmenin iptal edilemeyeceğini" söyledi. Teşekkür edip telefonu kapattım. (Bu görüşme bana 58 kontöre maloldu.)

Sonuç olarak söyleyecek birşey bulamıyorum. Diğer operatörlerde de durumun farklı olmadığını düşünüyorum.

İnternet üzerinde de şöyle bir haberle karşılaştım : Cep Telefonu Operatörlerinin ....

GSM sağlayıcıların verdikleri cevaba gülüyorum.

:(

isimciNet

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
1
Esasında rakam ufak ama abone sayısı düşünüldüğünde ufak hesaplarla trilyonluk vurgun bile yapabilirler..Bu haksız kazancın önüne geçmek için toplu halde şikayet etmek gerekir..

MéDicLiFé

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
En ince noktaya kadar araştırman gerçekten güzel.
Savcılığa yada Tüketici Hakları'na yapacağın bir başvuru sonuç getirecektir.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
bu olay bir kaç ay önce bana mail ile gelmişti. aslında herkese gaz verip bu durumu resmi olarak halletmek bana kalırsa. gsm firması adam kandırıyor. çünkü cep sekterin artık bedava oldugunu söylüyor fakat bedava değil karşı taraftan tahsil ediyor. ama bunu belirtmiyor. bence bu bir suç teşkil ediyor olması gerekir.
ancak şuda var ki bu kadar büyük bir firmanın konuyu avukatlarına danışmadan yürürlüğe koyacağını sanmıyorum ama bende yarın bir şansımı deneyip bir araştırma yapıcam.
dilerseni bu konuyu bu topik altında güncel tutalım ve yaptıklarımızı ya da yapacaklarımızı buraya yazalım belki katılanlarla birlikte çoğunluk yaratabiliriz.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Bütün sektörlerde görülen köstebek tırtıklaması anlayışı bu. Herhangi bir bankanın, yeni kart filan yollamamasına rağmen yılın bazı dönemleri kart aidat/kart yenileme ücretlerini hatırlattı bana. Çağrı merkezini kızgın bir şekilde arayınca aidatı almadıkları gibi limitinizi 2 kat yapalım filan derler. Digiturk'un faturada yaptığı benzer bir hata üzerine arayıp hesabımı derhal kapatın dediğimde, yanlışlığı kaldıralım üstüne bir de 2 ay futbol pakedini bedava verelim demişlerdi. Yurtdışına çıkmadan önce Vodafone hattımı kapatabilmek için çağrı merkezini 15 dk laf anlatmıştım, en sonunda yapamayacağını merkeze gitmem gerektiğini söylemişlerdi. Merkezde de 1 saat konuşup ancak kapatabilmiştim. Acaba "hattımı kapatmak istiyorum" Türkçe olarak ne anlama geliyor diye düşünüyorum. Bir başkası 10 dk'sı 2 kontör Avea tarifesinin nedense 3-4 dakikada bir görüşme ortasında kesilmesiydi. Mevcut teknoloji ile cep telefonu görüşmelerinin durup dururken sürekli bir şekilde kesilmemesi gerektiğini sanırım farkedebilecek durumdayız. Bu çağrıları yanıtlayanlara da kibar konuşma dışında pek bir bilgi verildiğini sanmıyorum. Bu kibar ses tonlaması ve 20 dk da bir haltı çözememe kabiliyetsizliği bir araya gelince hiç samimi durmuyor.

Yani bu ne ilk, ne de son. Tüketici hakları konusunda yasal yaptırımların çok büyük boyutlara ulaştırılması gerekiyor ki, bu insanlar hiçbir yaptırım olmadan sahip olmaları gereken müşteriye güven verme anlayışını sopayla kötekle öğrenebilsinler.

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Bugun vodafone u aradim PDA'ime ait GPRS bilgilerini almak istediğimi söyledim. Karşımdaki bayan bana başka bir telefonla arayıp, ayarlarını yapmak istediğim telefonu kullanıma hazır konumda bekletmemi söyledi. Bende hanımefendiye nazik nazik sadece gerekli bilgileri istediğimi yani access point, username password, domain ayrıca auth modunun ne olmasi gerektigini soylemelerinin yeterli olacagini soyledim. Kizcagiz israrla bana telefonumu hazir etmem baska bir telefondan aramam gerektigini soyluyor, tekrar izah ettim, yine ayni sozcukleri soyledi. En sonunda kizdirdi tabi bende anlamakta zorluk cekip cekmedigini sorup sadece istedigim bilgileri vermesini bagira bagira soyledim. Kisa bir sure bekletebilirmiyim sizi dedi tabi dedim. Neyse 30 saniye sonra döndü ve istediğim bilgileri verdi. Baska bir isteginiz varmi diye soruyor telefonda.. Fessubhanallah..

Hem bu firmayı kullanıyoruz hemde kullandığımız hizmetin detaylarını öğrenebilmek için para ödüyoruz hemde ukalalik ediyorlar. Belkide tırtıklama politikasi.. Sonucta hepsi ayni kapiya cikiyor, bosalan bizim cebimiz oluyor.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5