Hafıza Sarayı (Davinci metodu)

IamCanYILMAZ

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Katılım
3 Mart 2019
Mesajlar
8
Reaction score
4
Konum
Izmir kemalpaşa bagyurdu
Ezberleme de en etkili ve en ilginç yöntem olan Da Vinci Metodu yada başka bir deyişle yerleştirme tekniği oldukça etkili bir yöntemdir.Birazdan bahsedeceğim teknik ile aşağıda yazılanları yapabileceksiniz.

– Yaratıcı düşünme gücünüzde olağan üstü bir artış olacaktır.
– Beynin sağ ve sol loblarını dengede tutmayı öğreneceksiniz.
– Gördüğünüz durum, olay veya nesneleri, duyduğunuz sesleri ve okuduğunuz bilgileri kolay kolay unutmayacaksınız.
– Telefon numaralarını ve simaları akılda tutmak artık sizin için çok kolay olacak.
– Hafızanıza güvenmeyi öğreneceksiniz.

Şimdi konumuza geçelim.Fotografik hafıza, kısaca görsel olanı sözel olanla birleştirerek akılda tutmaya dayanan bir hafıza türüdür. İnsan somutla ilişkisinde her zaman çok daha başarılı olmuştur. Çünkü somut nesneleri akılda tutmak soyut kavramlara nazaran daha az bir zihinsel etkinlik gerektirir. Çoğu insanın aklında ülkelerin coğrafik şekilleri kalmaz. Oysa pek çok kişi İtalya’nın haritadaki şeklini bilir. Çünkü onu çizmeye benzetir ve somut olan bir şeyle ilişkilendirilmesi sonucu bunu unutmaz. Mutluluk göz önüne herhangi bir nesne getirmez ancak soba herkesin beyninde bir görsel oluşturur. Görsel hafıza tekniklerinin temelinde de bilgilerin çeşitli şekillerde somutlaştırılması ve bu şekilde hafızada tutulması yatar. Fotografik hafıza, bunun en temel yöntemidir.

Da Vinci Metodu'nu ise şöyle anlatmak istiyorum öncelikle bilmemiz gereken şey hafıza sarayıdır.Herkesin bir hafıza sarayı vardır hemde birden fazla olabilir.Eğer Hafıza sarayım yok diyorsanız dikkatlice okuyun.Öncelikle Avucunuzun içi gibi bildiğiniz bir yer olmalı örneğin eviniz.Herkes evinin odalarını mutfakta dolapları çekmeceleri bilir.Evet sizin hafıza sarayınız eviniz olacak.Şimdi bu yöntemde en basit olarak kelime ezberlemeyi anlatıcam.Kelimelerimiz sırasıyla;

köpek,gül,bisiklet,bebek,turuncu ve kitap olsun bu basit bir anlatım olacak o yüzden fazla kelime kullanmıyorum ama emin olun eğer hafıza sarayınızı büyütürseniz ezberleyebildiğiniz kelimelerde artacaktır.Hazırsanız başlayalım.

Evinizin önündesiniz kapınızın önünde bir köpekve ağzında da gül var kapıyı açtıktan sonra tam karşınızda bir bisiklet ve üstünde de bir bebek var daha sonra dikkatinizi tam olarak duvara veriyorsunuz ve duvarın renginin turuncu olduğunu farkediyorsunuz son olarak da lambayı açmak istiyorsunuz fakat lamba yerine tepede kitap var.(vermiş olduğum örneği sürekli olarak tekrar edin ve fark ettiyseniz 6 kelimeyi tek bir odada anlattık yani diğer odalara geçerek olabildiğince fazla kelime ezberleyebiliriz)

Buradaki dikkat edilecek olan şeyler beyin abartılmış şeylere daha çok dikkat eder yani o yüzden olabildiğince abartın köpeğin ağzında gül , lamba yerine kitap vb. olaylar olsun hafıza sarayınızda bu teknik sayesinde kelime ezberlemekte zorlanmayacaksınız ayrıca hafıza sarayı sayesinde pi sayısının 3141 basamağı ezberlenmiştir.Sizde hafıza sarayınızı genişletip daha fazla kelime ezberleyebilirsiniz tek yapmanız gereken hafıza saraynızı abartılı bir şekilde oluşturup boş vakitlerinizde gözlerinizi kapatıp hayal ederek hafıza sarayınızda gezinin ve olayları ezberlediğinizi fark edeceksiniz daha sonra ise görsel hafızanızında güçlendiğinin farkına kesinlikle varacaksınız.Yani Da Vinci Metodu hafıza sarayınızdaki kelimeleri veya bunlar isim kişilerin yüzleride olabilir bunları yerleştirme tekniğidir.Neyi nereye koydugunuzu unutmamak için abartılı olmayı unutmayın. Böylelikle kelime,yüz,isim vb. şeyler aklınıza gelmekte zorlanırsa abartdığınız şey sayesinde emin olun hatırlayacaksınızdır...
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Üst