İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Hard disk tanımama

hekimce

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
merhaba,
benim maksimum 8.4 GB HDD tanıyan bir award-bios'um var.
biosumun bu özelliğini bilmeden 10.1 GB'lık bir QUANTUM hard disk takmışım (ama bilgisaayrımda bu HDD 8.2 GB oalrak görünüyordu). geçenlerde bilgisayar diske yazma hatası verdi ve bir süre uğraştıktan sonra ve powermax.exe programın kullandıktan sonra bu hard diskin çalışmadığını fark ettim.
Şu an için benim merak ettiklerim:
- bu tür hard disklerin tekrar çalıştırılma şansı olur mu ?
- 7-8 GB'lık HDD bulabileceğim bir yer var mı (Ankara)
- biosumu nasıl upgrade edebilirim ?
teşekkürler

hukuki

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Bence; Harddiskinizi tanıtmak için Award biosunuzu upgrade etmenize gerek yok. Bios setupa girdiğinizde USER seçeneğinden Harddiskinizin ÜZERİNDE yazan HEAD, CYL ... parametrelerini denk gelen yerlere yazdığınızda sürücünüzü tanıdığını göreceksiniz. Tabi harddiskinizin FAT sistemi bozuldu ise FDISK ile veya yardımcı bir progamla onu da düzeltmeniz ve formatlamanız gerekebilir. Ben bunun için Partition Magic Programını öneririm. Ama award bios upgrade etmek istiyorsanız şu siteden yardım alabilirsiniz... http://www.unicore.com/biosupgrades/index.cfm ama dikkat bazı upgrade sonuçları özellikle IRQ larda değişiklik yaratıp sorun çıkarabilir.
Saygılarımla.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5