İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

HDD sorunu

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Western digital mybook taşınabilir hdd imi söküp internal şekilde depo gibi kullanmaya başladım. Ancak arada bir çeşitli sorunlar yaşıyorum. Bilgisayarımda hali hazırda sata hdd vardı zaten. Bu harici olanıda onun yanına bağladım fakat arada bir xp nin kurulu olduğu hdd görünmüyor ve arada bir çeşitli hatalar veriyor. Örneğin biraz evvel açtığımda hal.dll hatası aldım. Netten biraz araştırdım ancak hemen aklıma yeni taktığım hdd geldi. Sata bağlantısını ve elektrik bağlantısını çıkarıp tekrar açtığımda bigisayar tıkır tıkır çalışmaya başladı. Şimdi yine takıp yine reset attım ve düzelmiş...????

Yani bu taşınabilir hdd buna benzer sorunlar çıkarıyor. Arada ana hdd boot etmiyor, hatta biosta görünmüyor. Kabloyu çıkarıp reset atıncada düzeliyor.

Sorun ne olabilir...

NOT: Her ikisindede jumper falan yok, biostan tanımlamalı olarak boot ediyorum. Jumper denedim ancak evirdim çevirdim ikisini bir göremedim yine :D

Problem ne olabilir? Üşenip cevap yazmasanızda anlarım yinede teşekkürler :p

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
sonradan taktığın disk IDE mi SATA mı? Birde makina uzerinde enerji harcayabilecek baska ek aygıtlar varmı (1den fazla optik okuyucu gibi) ve power supply degerleri neler?

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
İki diskte sata. Ve hatta ikiside aynı marka sadece alanları farklı. Zamanın orta hallilerinden 80-90 $ lık 500 lük bir power var üzerinde ama markasını hatırlamıyorum. 4 Yıl önce falan şu dergilerde övülenlerden almıştım. Optik sürücü hiç yok. Ne dvd ne cd...Hatta floppy bile yok. Sadece HDD ler var. Zaten bir nevi sunucu gibi kullanıyorum evde, ayrıca ağdan render falan yaparken azda olsa destek çıkıyor bana. Birde arada bir taktığım usb bellek var :)

Yani normal durumda enerji sorunu olmaması lazım. Acaba sata girişlerinimi yanlış bağlıyorum dedim, bir kaç varyasyon denedim ama sonuç alamadım. Örneğin sata girişlerim 4 adet. 2 şerli gruplanmış gibi duruyor ve hepside aynı renkteler. Ancak dediğim gibi bunlarıda kurcaldım sonuç yok.

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Normal sartlarda herhangi bir DLL dosyasını bulamadigini yaziyorsa oncelikle disk boot etmis demektir. Başlangıçta bir dosyanın bulunamaması gibi alınan hatalarda genelde RAM kontrol edilir. RAM ile ilgili bir problem varsa bu tür hataların alınması olasıdır. Belki diski takıyorken RAM yerinden biraz oynamis centiklerinden biraz sıyrılmış olabilir. Bunu kontrol etmeni öneririm.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Ama ram problemlerinde bios hata uyarsı vermezmi normalde? Hoş kasa açık artık ram değil herşeyini çıkarır takarım sorun değil ;)
Bu arada virüs şüphemde oluştu, alakası varmı yokmu bilmem ama antivürüs kurunca ortaya çıkacaktır.

İlgin için teşekkür ederim Loi.

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Loi' nin dediği gibi hal.dll bulunamadı gibi bir hata alman hdd' nin boot ettiğini gösterir, hal.dll hatasının birçok sebebi olabiliyor, sonuçta hal.dll donanımla işletim sistemindeki bağı kuran bir dll dosyası ram' den olabilir, bazı virüslerde buna sebep olabiliyor birde c:\boot.ini dosyasını buraya kopyalayabilirmisin?

sepulchral

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Donanım problemleri insanı 3 yıllık makinasından bile soğutur. İllet bir durum yahu. Şöyle bir denemede yapılabilir. Depoyu boşalt formatla tekrar dene..

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Ama ram problemlerinde bios hata uyarsı vermezmi normalde?
vermeyebilir, bunun icin memory test tools var piyasada fazlasiyla. Bu test araçlarından herhangi birini bootable bir CD veya USB keyin icine atip RAMin tum sektorlerini taramalisin, bu toollar tum ram sektorlerine data yazma girisiminde bulunarak test yapar.

RAM icinede datalar random yazildigindan bozulmus olan adreslere zaman zaman data yazaması, bilgisayarin zaman zaman hata vermesine sebebiyet veriyor olabilir.

sepulchral

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
vermeyebilir, bunun icin memory test tools var piyasada fazlasiyla. Bu test araçlarından herhangi birini bootable bir CD veya USB keyin icine atip RAMin tum sektorlerini taramalisin, bu toollar tum ram sektorlerine data yazma girisiminde bulunarak test yapar.

RAM icinede datalar random yazildigindan bozulmus olan adreslere zaman zaman data yazaması, bilgisayarin zaman zaman hata vermesine sebebiyet veriyor olabilir.

Güzel,işlevsel bir memory test tools bulsana bize Loi..

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Güzel,işlevsel bir memory test tools bulsana bize Loi..
hiren's bootable cd icinde birden fazla işlevsel ram testleri ile farklı donanım testleride bulunmakta. disk testleri, partition araçları gibi.. nette bunu bir arayın, bootable cd nin image ini bulamazsaniz ben image'ini alip bir yerlere upload ederim.

neoxi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
bence bios ayarlarında taşınabilir hdd yi taktıktan sonra ilk sıraya gelen diskin hangisi olduğunu bi kontrol et. ayrıca son günlerde baş belası olan boot virüslerinden birinin taşınabilir diskine bulaşıp bulaşmadığınıda kontrol etmen gerekli. :) benim tahminimde senin son günlerin belalısı autron virüslerinden birinin diskine bulaşmış olma ihtimali. o yüzden çalışmaya ilk başladığında normal hdd yi değilde taşınabilire sıçrıyor.

GNeRaL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
Benim dahili diskte de aynı problem var, kasanın üstünde HDD'nin olduğu yere şöyle bi abanınca problem mroblem kalmıyor, düzeliveriyor kerata :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5