İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

help mandrake 8.2

Shadowman

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
makineye mandrake 8.2 türkçe linüx kurdum. kurulum başarılı tamamlandı. ancak açıldığında login ve password'u giriyorum. komut satırı ile karşılaşıyoruz. iki kere esc tuşuna basıldında (zannedersem) kullanılabilen komutların listesini veriyor. linüx'ün şu windowsa benzeyen arabirimine (kde, gnome vs) nasıl ulaşabiliriz. teşekkürler

E

elektronist

Misafir
Shadowman,

Yazdıklarınızdan anlaşılan kurulumdan sonra konsol modunda açılmaktasınız. Bunun birçok nedeni olabilir.
En kötüsü kurulum sırasında sisteminizin komponentleri, özellikle de ekran kartı veya monitörünüz tam
olarak tanınmamış olması ve Xwindow'un açılamamasıdır. Bu durum bence Mandrake 8.2 için oldukça az bir ihtimal.
Umarım öyledir. Sonraki ihtimal ise kurulum sırasında grafik ekrandan değil de şimdi açıldığı gibi konsol
seçilmiş olabilir. Öncelikle denemeniz açısından bu ikinci problemin var olduğunu düşünelim.

Açılıştan sonra kullanıcı adı ve şifrenin verilişinden sonra sisteme girmiş olursunuz. Bundan sonra
Linux'un grafik arayüzünün temeli olan X ortamına girmeniz ve devam etmeniz gerekir. Bunun için de

startx

komutunu girmelisiniz. Bundan sonra eğer işler yolunda ise Xwindows çalışacak ve sizin kurulum
sırasında varsayılan masaüstü ortamına giriş ve ilk çalıştırmada bazı ayarlarının yapıldığı bölüme gelinecektir.
Mandrake 8.2 için varsayılan KDE'dir.

Bu adımda başarılı olursanız şansınız yaver gitmiş ve işi bitirmiş olursunuz. Ancak bundan sonraki
açılışlarda da bu şekilde giriş yapmamanız için Mandrake'nin Control Center adlı konfigürasyon programından
açılış konfigürasyonunu ayarlamanız gerekmektedir.

Başarılar.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5