İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

HEM'den Mobil Uyumlu Site Kursları

webmasteryolcu

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Katılım
2 Ağustos 2010
Mesajlar
393
Reaction score
0
Mobil Uyumlu Site Yapma Kursu Nedir?
Dünyanın en çok tercih edilen arama motoru Google yaklaşık 2 yıldır mobil uyumlu tasarımlar için web site sahiplerine bilgilendirme ve hatırlatmalar yapıyordu, geçtiğimiz aylarda sıralamayı etkileyeceğini belirtmesi ve arama sonuçlarında mobil uyumlu sitelerin yanında mobil uyumlu yazması avantaj sağlamaktadır. Fakat insanlar mobil uygulama konusunda tam olarak donanımlı olmaması nedeniyle ne yapacaklarını bilmiyorlar. Bunun farkında olan Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri Halk Eğitim Merkezleri Bilişim Teknolojileri alanında verdiği İnternet eğitimlerine yeni bir branş daha ekledi. Mobile Tabanlı Web Tasarım Geliştirme ve Uyum Eğitimi adı verilen kurs ile mobil uyumlu web site yapmayı öğreneceksiniz. Konuyu isterseniz asıl kaynağından incelemek için yandaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Mobile Tabanlı Web Tasarım Geliştirme ve Uyum Eğitimi
Halk Eğitimi Merkezleri tarafından eğitimleri verilmeye başlanan Mobile Tabanlı Web Tasarım Geliştirme ve Uyum Eğitimi 64 saat sürecek kurslardan oluşmaktadır. Türkiye’nin tüm ilçelerinde bulunan Halk Eğitim Merkezi Müdürlükleri yılın 12 ayı kayıt yapılmaktadır. Sizde bu eğitime başvuru yaparak bilginize, bilgi katabilirsiniz.
http://www.ismekkurs.com/mobil-uyumlu-web-tasarim-kursu

Bu Eğitime Kimler Katılabilir?
Öncelikle eğitim çok kısa arkadaşlar 64 saat bu süreçte kimseye sıfırdan Web Tasarım öğretme imkanı yoktur. O nedenle eğitim alacak bireylerin Web Tasarım, CSS, HTML gibi alanlarda temel düzeyde bile olsa bilgisi olması gerekir. Çünkü eğitimler bu konular üzerine işlenecek olup, var olan bilginize yenileri eklenecektir.

Mobil Ekran Boyutları ve Özellikleri
Eğitimin ilk aşaması mobil cihazların boyutlarına göre tasarımın şekillenmesi, gerekli boyutlandırma ile başlayacaktır. Örnek tablet bilgisayar ile akıllı telefonun ekran boyutları aynı olmayacağı için bazı küçük detaylar uygulanması gerekir.

HTML 5 İle Mobil Uyumlu Site Yapmak
Tüm sitelerin temeli haline gelen HTML yeni versiyonu HTML 5 etiketleri kullanarak Mobil Uyumlu Site Yapmayı öğreneceksiniz. Mutlaka bilmeniz gereken bu yeni uygulama ile Web Tasarım alanında daha profesyonel hale geleceksiniz.

CSS 3 İle Mükemmel Deneyim
Geçmişte HTML işaretleme dili ile yapılan sitelerin yerine daha mükemmeliyetçi anlayışı ile hakim olan CSS yeni versiyonu CSS 3 ile sitenizi tam anlamıyla mobilize etmeyi öğreneceksiniz. Mobil uyumlu site yapmanın en önemli kaynağı CSS dosyaları olup, bu çalışmayı ise CSS 3 üzerinden yapmayı bol uygulamalar ile öğreneceksiniz.

Jquery Kütüphanelerini Kullanacaksınız
Daha önce sitelerde en sık kullanılan Flash ve Javascript uygulamalarını daha kullanışlı ve hazır uygulamalardan oluşan Jquery brakmış olup, mobil uyumlu yapıları oldukça gereklidir. Örnek bir slider kullanmak istediğinizde bunu Jquery Slider kütüphanesinden 1 dakika gibi kısa bir sürede kurabilirsiniz. Hemde mobil uyumlu olması nedeniyle küçük ekranlarda slaytlarınız sorun teşkil etmeyecek ve ziyaretçi memnuniyeti sağlayacaktır.

Ücretsiz Web Tasarım Kursları
Yukarıda yer alan terimlerden çok fazla birşey anlamadım diyorsanız bu eğitimden önce sizin web tasarım eğitimi almanız gerekir. Bunun içinde Türkiye’nin her yerinde ücretsiz kurslar olup, onlardan biride İsmek Web Tasarım Kursu 192 saat sürecek eğitimler ile HTML işaret dili ve CSS stil dili ile site yapmayı öğreneceksiniz. İsmek Web Tasarım kursu hakkında geniş kapsamlı bilgiye yandaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. http://www.ismekkurs.com/web-tasarim-kursu

Mobil Uyumlu Site Nasıl Yapılır?
Mantık yürütelim arkadaşlar CSS dosyamızı hazırlarken sitenin ana gövdesi 990px yada biraz daha büyük yaparız. Sitemizi giriş yapan insanlar bu boyut üzerinden görüntülemektedir. Ekran büyükse site ortalanıp, kenarları boş kalır, küçük ise site daraltılıp, bazen karakterler okunmayacak düzeye gelmektedir. Bu ölçümlendirmeyi 900px yerine %100 yaptığımızda ise sitemize giriş yapanların ekran boyutuna göre genişler yada daralır. Yani esneklik oluşturmuş oluruz. Burada ilk yapılması gereken CSS ölçülerinin mümkün mertebe sabit ölçü yerine % ile çalışması olacaktır.

Kurslar Ücretli mi?
Kısa adı HEM (Halk Eğitim Merkezi) maalesef ücret konusunda biraz kafa karışıklığı yaşayan kurumlardan biridir. Devletimiz ücretsiz olduğunu belirtmesine karşın bazı kurumlarda bağış adı altında ücret talep edilmektedir. İşin kötüsü talep edilen bu ücret konusunda da herhangi bir standart yoktur. Bir kurum 5 isterken bir diğeri aynı eğitim için 3 talep edebilir. Bana sorarsanız ben vermeme taraftarıyım. Madem ücretli ne diye bağış adı altında alıyorsun?

http://www.webmasteryolcu.com/mobil-uyumlu-site-yapma-kursu.html
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Üst