İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Hep Merak Etmiştim...

Mustafa Berk Çörtoğlu

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
Üst Seviye Alan Adları (TLD) Nasıl Açıyorlar??? hiç Anlamış Değilim... Bir Ülke Olunca Amerika Falan mı Veriyor O .tl yi .tk yı .zm .co yu vs vs kim nasıl yapıyor???

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
ICANN tarafından yapılıyor.

Oğuz

2
İyinet Üyesi
Reaction score
96
arkadaşlar o şekilde uzantılar , ihale ile oluyormuş öyle duydum iyinette "yoktur"(radmin) açmış olduğu bir konuda görmüştüm forumda arama yapabilirsiniz.

fRtkmR

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
14
Microsoft'un parmağı vardır kesin :p

Edit Senin Merakın için kısa bir araştırma Sonucu..

Dünya genelinde, Internet alan adları .com, .net, .org ve .edu altında yer almaktadırlar. Mevcut Internet yapısındaki yetersizlik, kısıtlamalar ve tekelleşme eğilimine karşı, bazı bağımsız Internet kök sunucu işletmenleri ve Internet topluluğu üyeleri bir araya gelerek, kâr amacı gütmeyen uluslararası Public-Root (kamu kök) adlı bir federasyon kurdular. Bu sayede sadece ülkelerin alan adları (.tr .de .fr vb.) ve belirli sayıda .com, .net gibi alan adları yerine, her türlü üst seviye alan adının kullanımına olanak sağlandı. Public Root sistemi var olan Internet alan adlarını da olduğu gibi destekliyor. Sistemde yer alan kök sunucular ve üst seviye alan adları (TLD) düzenli olarak INAIC (Internet Names Authorization & Information Center) tarafından kontrol ediliyor. Dünya çapındaki kök sunucular:
British Columbia, Canada
Des Moines, Iowa, USA
Chicago, Illinois, USA
Fort Worth, Texas, USA
London, England
Paris, France
Amsterdam, Netherlands
Casarano, Italy
Bucharest, Romania
Moscow, Russia
Tehran, Iran
Cochin, India
Singapore

Mustafa Berk Çörtoğlu

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
Microsoft'un parmağı vardır kesin :p

Edit Senin Merakın için kısa bir araştırma Sonucu..

Dünya genelinde, Internet alan adları .com, .net, .org ve .edu altında yer almaktadırlar. Mevcut Internet yapısındaki yetersizlik, kısıtlamalar ve tekelleşme eğilimine karşı, bazı bağımsız Internet kök sunucu işletmenleri ve Internet topluluğu üyeleri bir araya gelerek, kâr amacı gütmeyen uluslararası Public-Root (kamu kök) adlı bir federasyon kurdular. Bu sayede sadece ülkelerin alan adları (.tr .de .fr vb.) ve belirli sayıda .com, .net gibi alan adları yerine, her türlü üst seviye alan adının kullanımına olanak sağlandı. Public Root sistemi var olan Internet alan adlarını da olduğu gibi destekliyor. Sistemde yer alan kök sunucular ve üst seviye alan adları (TLD) düzenli olarak INAIC (Internet Names Authorization & Information Center) tarafından kontrol ediliyor. Dünya çapındaki kök sunucular:
British Columbia, Canada
Des Moines, Iowa, USA
Chicago, Illinois, USA
Fort Worth, Texas, USA
London, England
Paris, France
Amsterdam, Netherlands
Casarano, Italy
Bucharest, Romania
Moscow, Russia
Tehran, Iran
Cochin, India
Singapore

Saol :) bidde "nası yani? bizde nebiliyim.. .iyinet diye açabilirmiyiz? " bu sorum hala geçerli :D

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Öyle her önüne gelen açamıyor çoğu ülke uzantısıdır us co.uk tr mr diğeleride birşeyi ifade ediyor tv info gibi .... Ülkeler istedikleri fiyata satıyor diye biliyorum.Bedava verende var.

crotoin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Internet Corporation for Assigned Names and Numbers ;))

melihcennet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
arkadaşlar sorum hala güncel bizde istediğimiz gibi .iyinet gibi birşey açabilirmiyiz nerden veya nasıl :D

açarsın ama kesenin ağzını da çok çok fazla açmalısın. mesala tk. çıktı hangi ülkenindi bilmiyorum ama türkiyede en ucuz satışı 2.5 lira yıllık o ülke için tescilli ama bizde alabiliyoruz senin bahsettiğin de mi böyle birşey :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5