İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Hitle Gelen Google Düşüşü

beceriksiz_acemi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
Forumda sürekli olarak görülen konu hakkında bir kaç bilgimi paylaşmak istiyorum.Bunlar tamamen tahmindir başdanda belirteyim.Az önce bir arkadaşımzın yazsını okudum.

Google zeki

şimdi benim sıtenın indexinde gösterim 45.000 oluyor ECPM 0,03 felan oluyor. birde galerim var benim onda gösterim 1000 2000 felan ECPM 0,30 felan oluyor. işte galeride cok daha guzel reklamlar cıkıyor hatta yabancı bıle cıkıyor bazen ve ayrıca pahalı reklamlar sanırım bunlar. bende galeriyte yuklenım dedim oraya userlerımı biraz itim tıklasınlar . normalde galeride gunde 8 tık felan gelırdı cıkardım simdi 20 tıka adsensenın yaptıgı seye bakın 0,30 olan ECPM 0,05 e dustu e bu resmen benimle oyun oynuyor. galeriye giden linkleri kapadım user sayısı dustu 0,30 a cıktı yıne.

http://forum.iyinet.com/showthread.php?p=231051#post231051

Bunu yeni başlık olarak açmamın sebebide,birçok mesajda bunun vurgulanmasıydı.

Google açık artırma usulüyle çalışan bir reklam şirketi.Örnek kelime olarak sohbeti ele alalım.Sohbet kelimesine 100 kişi reklam vermek istemektedir.Bunun için reklamverenler arasında bir rekabet başlar.A kişiside kelime başına 10 dolar vererek birinci olur.Bütçiesi mesela 40 dolardır.

Sizin sitenizde bir günde 4 tıklama olur ve misal 10 dolar kazanırsınız.İkinci günde 20 tıklama olur ama 5 dolar kazanırsınız.Bunu hit geldi, tıklama arttı, google kazancımı düşürdü diye yorumlamak biraz yanlıştır.Büyük reklamverenlerin bütçesi azaldıkça düşük bütçelere, düşük ücretli kelimelere geçilir.Buda kazancınızı azaltır.Yani reklam olarak çıkan kelimede sürekli rekabet yoksa, fazla gösterimde aldığınız para düşmez ama fazla gösterimde rekabetsizlik yüzünden tıklamaya bağlı olarak azalır.

Çok rekabet olan mesela travel konusunda bir siteniz var.Burada sürekli rekabet olduğu için tıklama arttıkca hem kelime pahalı diye, hemde rekabet var diye sürekli kazanırsınız.Google asla ama asla türk, yabancı reklamveren ayrımı yapmıyor.Sadece mecbur olarak reklam kalite ayrımı yapıyor.Türklerde reklamveren az diye..

Dalgalanmaların sebepleride kuponlar.Kuponu olan tık başı 1 dolara reklam veriyor.60 doları bitince piyasadan çekiliyor.Bi bakıosunuz birgün 100 dolar ertesi gün 3 dolar kazanmışsınız.Aslında siz o 100 doları bir kşinin kuponunu yiyerek yapmışsınız.Kuponun etkiside bu oldu.

Umarım elimden geldiğince anlatabilmişiimdir.

D

duyurbeni.com

Misafir
Ama kuponlar tek kişi üzerine kurulmuyorki, kuponlar hemen bitmez en azından 1 ay gibi bir sürenin geçmesi lazım kuponlardan kaynaklanan dalgalanmayı acıklamak için.Sonuçta binlerce müşterisi var googlın. Google adsense cıkartıgı reklamları nasıl cıkartıgı oldukça karışık. Şöyle örnek veriyim başka siteden size gelen ziyaretcilerin tıkladıgı linkin adı uzantısı bile reklamlarının yapısını değiştiriyor. Eger click ya da enter ile geldilerse reklamların cogunlugu ucuz yöne kayıyor, eger siteniz ile ilgili (title des keyword yogunlugu) bir linkle geliyorlarsa inanın cıkan kelimelerin degeri cok cok yükseliyor tabi bu göreceli kelimeden kelimeye değişir...Bir de siteyle ilgili bir veri tutuluyor sitenizin 1 gün önceki haline yakın degerler yaratıyor yani şimdi yaptıgınız bir değişikliği ancak yarın görebilirsiniz tam olarak. Cok karışık yauuu:)

N

negemezsin2

Misafir
google nın keslıkle cok ıyı bır sıstemıo var bızım ıcın ıyı kotu ılerlıyor dıyebılırız ama gercekten guzel hazırlanmıs.aslında benım fazla tecrubem olmasada tam olarak kımse emın degıl sanırım nasıl calısıtıgının ama tecrube sahıbı olan kısılerın bılgılerı cok cok ılerıde oluyor. reakbete bende ınanıyorum rekabette olan kelımeler daha ıyı kazandırır. ama sorun webmasterler ıcın kaynaklanıyor bızler zor durumlarda kalabılıyoruz ama ılerıde cok daha ıyı olucagını tahmın edıyorum

beceriksiz_acemi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
google adsense ; google arama motorunu desteklemekte sanırım bunda hemfikiriz.Google arama motoruda diyorki ; hangi site güncel ve güzel içerik yapıyor, çalmayıp çırpmıyorsa ona hit veriyorum.Maalesefki bzim para kazanamıyoruz dediğimiz sitelerimize bakdığımızda içerikleri hep aynı..

Oyun , müzik , haber gibi siteler.Zaten bu kelimeler türkiye ' de rağbet gören kelimeler değildir.Bu sebeple reklamveren sayısı çok az.. Buda kazanmayı engellemektedir.Sağlık sitesinden ben bir ara günde 50 dolar kazanıyordum.Ama sonra o sitemin belkide 10 tane kopyuası çıkdı.Bunlar title ve meta kopyasıda olunca gittikçe alt sıralara düşdüm.Önce hit ardındada kazancımın düşdüğünü gördüm ve bu siteden ayda 100 doları şu anda zor kazanıyorum.

Zaten çok rekabet olmayan bir kelimede, site sayısı çok olunca bu sorun ortaya çıkıyor..

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5