İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Hoca , İmana Gel!

sepulchral

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Bir heker Zekeriya Beyaz hocanın sitesini hekledi. Siteye şu ilginç mesajı bıraktı.

Türkiye'nin en popüler ilahiyatçısı Prof. Dr. Zekeriya Beyaz'ın kendi adını taşıyan internet sitesi saldırıya uğradı.

Erne ve Ekinox takma adlı heker, Beyaz'ın sitesine "Hocalığına inanmıyorum. Ne demek kurban kesmek yerine parasını dağıtmak yeterlidir. Bunun yanlış olduğunu ben bile biliyorum. İmana gel" ibaresi koydu.

Beyaz daha önce heker'lara, "İslam'a ve Türk milletine zararlı olan sitelere saldırı yapmak sevaptır. Gazanız mübarek olsun!" diye fetva vermişti.

Beyaz'ın sitesine şimdi girenler beyaz bir zemin üzerine "sitemiz yenilenmektedir" yazısıyla karşılaşıyor.

Kaynak ; http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=100024

trextra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bende sevmiyorum kendisini. Zengin kesime şirin gelebilir ama bana tiksindirici geliyo hatta..

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Akıtılan kanın neden akıtıldığı, ve hatta neden alnın ortasına sürüldüğü, bu geleneğin neden geldiğini bir araştırsaymış keşke.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
şaşırmış bir adamın şaşkın sözleri:D gayet normal yani

Akıtılan kanın neden akıtıldığı, ve hatta neden alnın ortasına sürüldüğü, bu geleneğin neden geldiğini bir araştırsaymış keşke.

sahi ben bunu bilmiyorum neden ? Yani neden kan akılıtıyor, allah böyle istedi yeterli cevap değil ona göre açıklayın :D

Mywedding

1
İyinet Üyesi
Reaction score
96
ALAY ETMEMEK, KÜÇÜK DÜŞÜRÜCÜ LAKAPLAR TAKMAMAK

ALAY ETMEMEK, KÜÇÜK DÜŞÜRÜCÜ LAKAPLAR TAKMAMAK

İnkarcılar, kendi nefislerini yüceltmek ve diğer insanlardan daha üstün bir konuma geçmek arzusuyla her fırsatta alaycılık, aşağılama, lakap takma gibi çirkin yöntemlere başvururlar.

Allah müminlerin birbirlerine karşı cahiliye ahlakına ait olan bu davranışlarda bulunmalarını yasaklamıştır. Kuran'da Allah'ın bu hükmü şöyle bildirilmektedir:

Ey iman edenler, bir kavim (bir başka) kavimle alay etmesin, belki kendilerinden daha hayırlıdırlar; kadınlar da kadınlarla (alay etmesin), belki kendilerinden daha hayırlıdırlar. Kendi nefislerinizi (kendi kendinizi) yadırgayıp-küçük düşürmeyin ve birbirinizi 'olmadık-kötü lakablarla' çağırmayın. İmandan sonra fasıklık ne kötü bir isimdir. Kim tevbe etmezse, işte onlar, zalim olanların ta kendileridir. (Hucurat Suresi, 11)

Müminler Kuran'ın bu hükmü gereğince, birbirlerine karşı son derece içli bir saygı ile yaklaşırlar. Çünkü mümin, Allah'ın ruhunu taşıyan, Allah'ın pek çok sıfatının üzerinde tecelli ettiği, Kuran'ın birçok yerinde övülmüş, sonsuz mükafaatla müjdelenmiş bir varlıktır.

Müminler birbirlerine Kuran'da dikkat çekilen bu gözle bakmalı ve birbirlerine karşı üstün bir ahlak ile yaklaşmalıdırlar. Zira aksi takdirde, Allah'ın bu hükmünü gözardı eden bir kimse aynı ayetin devamında bildirilen, "imandan sonra fasıklık" tehlikesiyle karşılaşır.

Tevbe edip bu davranışını düzeltmezse, yine ayetin ifadesiyle, zalimlerden olur. Zalimlik ise Kuran'da, iman etmeyenler için kullanılan terimlerden biridir.

Alaycılık sözle, lakap takmayla olabileceği gibi çeşitli mimik ve hareketlerle de yapılabilir. Hümeze Suresi'nde yer alan, Allah'ın kaş göz işaretleriyle alay edenlere yönelik uyarısı düşünüldüğünde, alaycılığın Allah Katında ne kadar büyük bir suç olduğu daha iyi anlaşılır.

windows

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0

Kanın alına sürülmesi tamamen geleneksel bir davranış dinde yeri yoktur.Kan necasettir.Temizlik gerektirir.Necaset olan yerde ve necaset olan giysilerle namaz olmaz.Vücuttan çıkan iğne ucu kadar kan abdesti bozar.

cakirx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
herkez neyin ne olduğunu biliyor. medyanın elinde top gibi oynadığı cahil bir adam hakkında konuşmaya bile gerek yok. :)

Vücuttan çıkan iğne ucu kadar kan abdesti bozar.

bu sadece hanifi mezhebinde var bildiğim kadarıyla. şafi mezhebinde çok daha farklı bu dediğin.

windows

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
herkez neyin ne olduğunu biliyor. medyanın elinde top gibi oynadığı cahil bir adam hakkında konuşmaya bile gerek yok. :)

bu sadece hanifi mezhebinde var bildiğim kadarıyla. şafi mezhebinde çok daha farklı bu dediğin.

Tabi şafi mezhebinde de bayan teması abdesti bozuyor.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Kan alnın ortasına 3.göz noktası orada diye sürülüyor, kurban kesmek bir ritüel herşeyden önce. Kan akıtmak, bunu izlemek ve adak sunmak insanın ruhani dünyasını güçlendiren hadiseler. Adak sunmak bir çok sapkınlıkta değişik boyutlarda gerçekleştiği için (totemlere, putlara ya da sırf kandan kehanet okumak için insan kesmek gibi) hayvan kurban etmenin emredildiğini düşünüyorum. Biz geçmişte insanların ne türlü sapkınlıklar tecrübe ettiğini bilmiyoruz ama Allah'ın akıtılan kana da, ete de ihtiyacı olmadığına göre bir mantığı olmalı. Türlü büyü ve nane için insan kanı akıtmak yerine, hayvan kesilmesi etlerinin de fakirlere dağıtılması emri İslam'ın misyonunun da kanıtlarından biri olmuştur.

Yoksa ekşi sözlükte yazı yazıyorum, bu tam bir vahşettir, aa dine bak kendisine hayvan öldürülmesini isteyen din mi olur diyenler akşam yemekte izmir köftesini götürürken etin topraktan çıktığını sanıyor heralde.

Sonuç olarak bu bir gelenek dediğin gibi, artık kimse sapıklık yapıp insan kesmiyor ama dini ve yüce emirleri anlayarak yapmak adına, bugün bizim de bu geleneği sürdürmemiz gerekiyor. Ayrıca ben çok küçük yaşlardan beri kurban kesilirken gayet net bir şekilde izlerim, hiç de psikolojim bozulmadı, katliama filan eğilimim olmadı (sadece hitler bıyığı bıraktım sonraki senelerde :p bunun onla alakası var mı bilmiyorum)

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
ben kurbanın kan akıtmakla olan ilgisini hiç bilmiyorum. Yani bir kan akıtmak şartı diye birşey varmı? Dinler kan akıtılmasını ister ve bunun içinde koyun kuzu kesilir gibi bir durummu vardır dinimizde? Yoksa koyun kuzu kesilirde karnı zar zor doyan insanlara izmir köftemi verilir :D.
Dinin kanla manla alakası olduguna mantıken inanmıyorum. Eğer böyle bir durum varsa mayalara hatta azteklere hiç mana bulmamak gerekirki bu durumda adamlar bolca kan döktükleri için en üst mertebe insanlar olsa gerek. Veya şu açıdan bakılırsa ;
Kan dökmek dini bir vecibe ise koyun-kuzu kesildikten sonra insanlara et falan değilde şaşalla kan dağıtlması daha mantıklı olmuyormu?
Kısacası konunun kan dökmek değilde aç olan insanlara bir şekilde yardım edebilmek amaçlı bir dini vecibe olduguna inanıyorum. Kaldı ki eğer bu durum böyleyse kuru fasulye veya buğday vermekte bir nevi aç insanları doyurmak oluyor. Dolayısıylada içinizde yardım amacı varsa şayet illa mandayı yatırıp kapı önünde şakır şakır kesmemek gerekiyor :D
32 yaşındayım hiç kurban kesmedim ve ölene kadarda keseceğimi sanmıyorum. Çünkü bunun insalara yardım amaçlı olduguna adım gibi eminim aksi halde bizimde tanrımız kan istiyor derdik ;) buda hiç hoş olmazdı sanırım.

cakirx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
para vs. yardımını zaten istediğin zaman yapabilirsin. Ama neden kurban kesmek durumu uygun olan her müslümana farzdır açıklamasını bende bilmiyorum. daha bilmediğimiz çok şey var öğrenebilirmiyiz onuda bilmiyorum :)

MoD

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Zekeriya Beyaz basliklarinda genelde Lerzan Mutlu yada P*rno Video tecrubelerini gormeye aliskin biri olarak bu tarz bir fikir alisverisini gormek cok mutlu etti. Malumunuz Ustad(!) din disindaki alanlarda da ihtisas sahibi olup, herkesi kucaklama fikriyatini, fiile donusturme surecini hizlandirmayi amacliyor sanirim:)

Gelelim bu guzel fikir alisverisine dair nacizane yazacaklarima;
Dinin kanla manla alakası olduguna mantıken inanmıyorum. Eğer böyle bir durum varsa mayalara hatta azteklere hiç mana bulmamak gerekirki bu durumda adamlar bolca kan döktükleri için en üst mertebe insanlar olsa gerek.

Bizim mantigimizda ne anlama geldigi sadece mantik sahibini baglar. Ki Zekeriya Beyaz sahsinin bircok fetvası(!) dahi kendi mantiginin urunudur. Ve sadece sahsina ve onunla ayni mantikta dusunenlere dogru gelir. Islamiyetin genelini baglamaz. Din hakkinda kesin fikir beyan etmek icin fikih konularina hakim olunmasi gerekir. Yada hakim olanlarin ilminden faydalanilir. Ben genel olarak bu konularda Zekeriya Beyaz disindaki kaynaklari secme hakkimi kullaniyorum. Size sacma gelen kurban olabilir, Baskasinada neden namaz kiliyoruz ki ? Maksat bence saglikli yasam icin spordur. Bes kere yapincada iyi gelir. Bence Aerobik-Fitness daha mantikli diyebilir. Bu kisiyi suclayamayiz. Mantigi onu emrediyor. Namazi spor olarak goren olursa o konuyla ilgili ayet/hadis yada sunnet konularini elimden geldigi icin arastirir yazarim.

Fakat Kurban konusunu cok arastirmaya gerek yok. Dini konularda ilk kaynak sahislar degil, Kur`an'dir. Sonraki asamalar, hadis,sunnet ve kiyastir. Kurban konusunda Hac suresi 36-37-38. ayetlerinde soyle bir bilgi vardir;

-O gövdeli hayvanlar var ya, Biz onları da Allah için kesilen kurbanlıklar arasında kıldık. Sizin için onlarda hayır vardır; bu yüzden ön ayaklarının biri bağlı olarak bir dizi halinde dururlarken üzerlerine Allah'ın adını anın (öyle boğazlayın). Yanları yere yaslandığı vakit de onlardan yiyin, kanaat edip istemeyene de, isteyene de yedirin. O böylece onları sizin emrinize verdi ki, şükredesiniz.
-Elbette onların ne etleri, ne de kanları Allah'a ulaşmaz. Ancak O'na sizin takvanız ulaşacaktır. Böylece onları sizin emrinize verdik ki, size yolunu gösterdiğinden dolayı, Allah'ı tekbir ile yüceltesiniz. Görevlerini
-Biliniz ki, Allah, iman edenleri koruyacaktır; çünkü Allah, hain ve nankör olanları sevmez.

Burdan da anliyoruz ki Allah'in ne kanlara nede o etlere ihtiyaci var. Mezhep imamlari Kurban'in Farz olmadigini beyan etmistir. Vacip ve Sunnet olduguna dair yaygin iki gorus vardir. Ve Kur'anda da gecmis olmasi dini acidan varligini ortaya koyar.

cakirx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
sonuçta hayat bir sınavdır. arada şaşırtmalı sorular çıkar insanın karşısına. önemli olan doğruyu bulmak. MoD teşekkürler uğraşın için :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi