İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Hoca , İmana Gel!

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
@MOD
dostum ben zekeriya beyaz gibi bi adamın aklıyla haraket edecek ne kültürde biriyim nede zekada :D...allaha şükür o tarz adamları ne dinlerim nede umursarım. Benim konusunu ettiğim o adamın dediği değil kendi düşüncem. Zaten ne ilgisi var kurbanla para yardımının? Kurbanda amaç fakir fukara doyurmak konuya komşuya yardım eli uzatmak. Zekeriya beyaz sanırım bu yardımı likit olarak algılıyor . Aman yanlış anlaşılmasın öle birinin arkasında değilim yani :D
Yaw namazla kurbanın ne alakası var...
Bağdaştırırken namazı ele almışsın. Namaz bir ibadet. Herşey bir tarafa o yükümlülük. Namazda allah ve sen varsın sadece. Beni, komşunu, arkadaşını veya aileni hiç bir şekilde ilgilendirmez. Fakat kurban çok farklı. Bu bir paylaşım oluyor. Büyük bir bölümünün dağıtılması gerekiyor. Namaz kılarken seni ilgilendirmeyen ailen, arkadaşların, komşuların vs. ile kurbanını paylaşıyorsun. Burda bir yardımlaşma, insanların nefsini veya direk karnını doyurmaya yönelik bir eylem başlangıcı oluyor. Yani ne alakası var namazla kurbanın! Kaldı ki verdiğin hadis örneklerindede yedirin ve yiyin diyor. Kaba tabirle insanlığa ve şahsına bi hayrın olması isteniyor :)

MoD

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Verdigim hadis ornegi degil, Kurban kesmeninde bir ibadet olduguna yonelik aciklamayi desteklemek adina adi gecen suredeki ayetlerin(Hac Suresi, 36-37-38) turkce mealleri idi. Senin saydigin amaclari disindaki bir amacida bu ayetlerde gecmektedir. Namaz konusunda verilen ornek Kurbanla alaka kurmak icin degil, Zekeriya Beyazin sacmaliklarina atifta bulunmak icindi. Mesajindaki son cumlenin izinden gidersen tum ibadetlerin ortak paydasi, sahsa yada insanliga hayirdir. Son olarak bu iki mesajimi sana karsi yazilmis mesajlar olarak degilde, Kurban'in neden yukumluluk yada mukellefiyet olduguna dair soru isareti olan bir mesaj uzerinden cevap hakki kullanmak olarak alirsan ben cok sevinirim. Cunku dolayli yoldan degindigin Fakir-Fukaraya yardimda dinin ve o dini gonderenin hosuna giden bir davranistir. Bu payda da birlesmek bile beni mutlu eder ;)

pigeon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
adak için kurban kesme ile kurban bayramında kurban kesmeyi ayırmak gerektiği gibi, kurban bayramı ile kurban kesmek de ayrılmalıdır.
bazı olayları döneminin şartlarını göz önüne getirerek değerlendirmek gerekir. döneminde en büyük ihtiyaç doğrultusunda, kurban keserek dağıtmak ve aç olanları doyurmaktır esas olan. toplumla bağların koparak içe kapanan bir neslin geldiği günümüzde, küçük bölgeler dışında, kurbanı kesmek yerine, insanlara maddi yardım daha makbul olabilir.
ister kurban eti, ister maddi yardım olsun etrafımızda ihtiyacı olan insanlara hiç olmuyorsa senede bir kere, en azından kurban bayramlarında destek olalım.
İslamın vurgulamak istediklerini kısır çekişmelerle gözardı etmeyelim.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
O zaman pompalı tüfekle vurup daha acısız öldürebilirsiniz arkadaşlar, sizin mantığınıza doğru gelen bu ise bu şekilde yapmanızda kimse elinize yapışmaz. Ama siz kendi kendinizin teorisini çürütüyorsunuz. Madem maksat yardım etmek neden bulgur vermiyorsunuz, o da karın doyurur. Ayrıca ben kan dağıtın filan gibi birşey söylemedim. Kan dökülmesinin psikolojik bir ritüel olduğunu söyledim. Metafizik bir olgudur, insanın enerji bölgelerinin açılması ve daha ruhani olması için, hatta çeşitli şekillerde fal, kahinlik için kullanıldığını söyledim. Bu da çeşitli dönemlerde daha etkin olabilmesi için insan kurban etmeye kadar gitmiştir. İnsanların sapkınlıklarını düzeltmek için gelen ilahi dinlerde bu tarz gelenekleri hayvan kurban etmelerini emrederek önlemiştir. Artık bu tarz ritüeller kalmadığı için de önlenecek birşey yoktur, artık iş metropollerde yardımlaşmaya dönmüştür. Ama herşey de olduğu gibi bunda da gelenek sürdürmek güzeldir, o yüzden ben devam edilmesinden yanayım doğru usül. ve de namaz bir ibadet olduğu kadar kurban da bir ibadet. Yardımı her zaman yap, kurbana özel birşey değil yardım. Bu bir ibadet.

Ama her ibadetin hangi mantıkla çıktığını anlatmaz işi böyle abidik gubidik sosyetik magazine dökersek, yeni nesil çıkıp aa vahşet, o zaman kesmeden et dağıtalım, canlı öldüren din olmaz olsun gibi safsatalar ile ortaya çıkar. Herşeyin bir nedeni var.

cakirx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
bu kanla ilgili bilgin acaip ilgi çekici ve ilginç olan şuana kadar duyduğum en mantıklı açıklama. google ilk sayfalarda hep spam sayfalar çıkarmasa arama şevkim kırılmayacak ve daha fazla bilgi edinicez ama nerde :)

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
İnternette pek yok, Sınır Ötesi yayınlarının kitapları var bu konularla ilgili. TV'da sınır ötesi diye böyle cinli perili görsel efektli program yapan ekip ama kitaplar o kadar dandik değildi hehe. Gizli sırlar öğretisi, maya ve atlantis uygarlıkları ve bunların işaretlerinin İslam'daki sembollerle benzeşmesi filan gibi ilginç bazı çalışmalar vardı. Hatta öyle ki, İslam karşıtlarının bir çok tezi var bu konuda, peygamberimizin Maya bilgilerini kullanarak kitabı kendi yazdığına dair tezler sunuyorlar bu konuda. Tabi komik, bilgilerin benzer olması normal, çünkü yaradan ve bilginin kaynağı tek :) Bunu pek akıl edemiyorlar.

cakirx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
aklin yolu birdir bknz : "hepimiz 23 cift kromozomdan olu$uyoruz sonucta nereye kadar farklila$abiliriz ki" demenin ba$ka bir yolu"..

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5