İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Hosting Firmalarında ISO Belgelerinin Önemi

venov

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Merhaba,

Bu konuya değinmenin yararlı olacağını düşünüyorum. Özellikle yer ve erişim sağlayıcılık hizmeti veren hosting, telekom, yazılım, tasarım, bilişim vb firmaların vergi levhası ve TİB'den onaylanmış ve alınmış yer ve erişim sağlayıcı belgesi dışında ayrıca ISO belgelerine de sahip olmaları gerekmektedir.

Neden sahip olmalılar? sorusunu sormadan önce biraz teorik bilgi vereyim.

ISO'nun Tanımı

ISO International Organization for Standartizasyon yazılışının kısaltmasıdır. Yani uluslararası standardizasyon örgütünün oluşturduğu bir kalite yönetim standartıdır. ISO 9001 ise ilgili firmaların ürün ve hizmetlerinin uluslararası kabul görmüş bir yönetim sistemine uygun olarak sevk ve idare edilen bir yönetim anlayışının sonucunda ortaya konduğu ve dolayısı ile firmanın ürün ve hizmet kalitesinin sürekliliğinin sağlanabileceğinin bir güvencesini belirler.

Bu standartlar bazı önemli şartlar gerektirdiği gibi denetime tabidir. Bu da müşteri açısından aslında çok önem arz edecek bir konu olmalıdır. Yani nasıl yer sağlayıcı belgeniz, vergi levhanız var mı? diye soruyorsanız aslında bunun da sorulması alacağınız ürün ve hizmet için müşteri ve firma arasında bir güven alışverişini de başlatacaktır.

Bu Belgelendirmenin Önemi Nedir?
Kuruluşta kalite anlayışının önemini
Karın, verimliliğin ve pazar payının artmasını,
Etkin bir yönetimi
Maliyetin azalmasını
Çalışanların tatminini
Kuruluş içi iletişimde iyileşmeyi
Tüm faaliyetlerde geniş izleme ve kontrolü
İadelerin azalmasını
Müşteri şikayetinin azalması, memnuniyetin artmasını sağlayan
Ulusal ve uluslararası düzeyde uygulanabilen bir yönetim sistemi modeli olduğu için...

Peki Neden Sahip Olmalı?
Kuruluşun imajının güçlenmesi
Müşteri memnuniyeti
Müşteri artışı
Rekabet gücünün artması
Daha iyi tedarikçi ilişkisi açısından...

Firma İçi Ne Gibi Yararları Vardır?
Yönetim etkinliği
Olumlu kültürel değişim
Kalite bilincinin oluşması
Daha iyi bir dökümantasyon
Sistematikleşmek
Tutarlılık ve standardizasyon
Etkinlik ve üretkenlik artışı
Maliyetin azalması

ISO 9000:2008'in Yararları Nedir?
Çalışanların kalite bilincinde artış sağlanması
İşletmenin piyasa itibarında artış sağlanması (prestij)
Pazarlama faaliyetlerinde rakiplerden farklılık sağlanması
İşletmenin uluslararası geçerliliğe sahip bir kalite belgesi edinmesinin getirdiği ticari avantajlardan yararlanabilme
Müşteri memnuniyetinde ve müşteri sadakatinde artış sağlanması
Hata oranlarında, firelerde, yeniden işlemelerde azalma sağlanması
Girdi ve son kontrollerin etkin olarak yapılmasının sağlanması
Tedarikçilerin seçiminde, değerlendirilmesinde ve takibinde kolaylık sağlanması
Kurumsallaşma yolunda önemli bir adım atılmış olması

Bu liste uzadıkça uzar.

Saadete gelirsek, ISO belgelerinin hem firma hem müşteri açısından önemi fazla olduğunu söyleyebilirim.

Daha basit ve alaylı olarak anlatacak olursam en basiti firmadan aldığınız bir hosting hizmeti ile acaba firma kuracağım siteyi alır mı? Bu sebeple *****e düşürür mü? Bundan prim yapar mı? Maillerimi benden habersiz okur mu? Hizmetinin kalitesi için firma hakkında öneri alma, etrafa sorma derdi gibi bir çok sıkıntıdan müşteriyi kurtardığı gibi firmayı da müşteriyi ikna konusunda yalana sevk etmemiş olacaktır.

Bu bağlamda özellikle yer sağlayıcılığı (hosting, sunucu vb.) hizmetleri veren bir firmanın sahip olması gereken belgeler önem sırasına göre şunlardır;
ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi için
ISO 20000 Bilgi Teknolojileri Hizmet Yönetim Sistemi için
ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi için
ISO 22301 İş Sürekliliği için

Bu belgelendirmeyi TSE (Türk Standartları Enstitüsü), akredite edilmiş ve onaylanmış belli başlı kuruluşlar sağlamaktadır.

Bu belgeye sahip olmak isteyen firmalar ve merak edenler için onaylanmış kuruluşlara bu bağlantıdan ulaşabilirler.

http://ec.europa.eu/enterprise/newap...ody&cou_id=792

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5