İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

.htaccess ile Alt Kategori Yönlendirmek

OsmanAtabey

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
domain/kategori/alt-kategori/yazilar

şeklinde olan kısmı aşağıdaki şekle nasıl çevirebilirim ?

domain/kategori/yeni-kategori/yazilar

OsmanAtabey

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
OnuR değer derken ?

Eski alt_kategori 'ye ait sayfalar :

domain/kategori/alt-kategori/yazilar1.html
domain/kategori/alt-kategori/yazilar2.html
......

Yeni kategoriye çevirmek istediğim :

domain/kategori/yeni-kategori/yazilar1.html
domain/kategori/yeni-kategori/yazilar2.html
......

Sadece alt-kategori kısmını değiştirmem gerekiyor. Çünkü google 'a yanlış bir indexlendirme yaptırdım ve alt-kategoriye ait tüm yazıları indexlemiş.

OnuR Yukarıda verdiğin yönlendirme kodunu localhost 'da çalıştıramadım. Sende sorunsuz çalışıyormu ?

OnuR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
52
OnuR değer derken ?

Eski alt_kategori 'ye ait sayfalar :

domain/kategori/alt-kategori/yazilar1.html
domain/kategori/alt-kategori/yazilar2.html
......

Yeni kategoriye çevirmek istediğim :

domain/kategori/yeni-kategori/yazilar1.html
domain/kategori/yeni-kategori/yazilar2.html
......

Sadece alt-kategori kısmını değiştirmem gerekiyor. Çünkü google 'a yanlış bir indexlendirme yaptırdım ve alt-kategoriye ait tüm yazıları indexlemiş.

OnuR Yukarıda verdiğin yönlendirme kodunu localhost 'da çalıştıramadım. Sende sorunsuz çalışıyormu ?

OsmanAtabey denemedim sorunsuz çalıştığına eminim, http://www.evolt.org/ultimate_htaccess_examples buraya göz atarsan "SEO Friendly redirects for bad/old links and moved links" bölümündeki kod'a göre tam istediğin sayfa adresi taşıma kodunu kullanabilirsin..

Üstteki link htaccess ile bir çok sorununa çözüm olacaktır.

OsmanAtabey

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
OnuR orada sadece single yönlendirmeye örnek vermiş. Her yazı için ayrı bir yönlendirme kodu eklersek hayatımız geçer.

OnuR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
52
OnuR orada sadece single yönlendirmeye örnek vermiş. Her yazı için ayrı bir yönlendirme kodu eklersek hayatımız geçer.

Ben bütün siteyi yapabileceğini düşünmedim, yanlış indexlendi diyince bazı sayfalarda oynama yaptın zannettim. Ücretsiz yazılım mı kullanıyorsun kendin yazdığın script mi kullandığın?

OsmanAtabey

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Kendi yazdığım bir script ve sitenin genelinde olan bir problem değil bu. Sadece alt-kategori listeletmede bir yanlış yapmışım ve buda en az 300 sayfanın yanlış indexlenmesine sebep oldu.

OnuR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
52
Kusuruma bakma soru soruyorum çok bende merak ettim şimdi.
Şimdiki htaccess dosyanın yanlış yaptığın yeri paylaşır mısın?

OsmanAtabey

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
OnuR Şu anda başka şeylerle uğraştığım için bu sorun ikinci planda :) Bu sorunu toplu halde yönlendirerek çözmüş, çözebilen veya çözecek biri olursa güzel olur.

OsmanAtabey

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Yine geldik Angelo ustanın sözüne ne gerek var .htaccess yönlendirmelerine :)

Ortada tek sayfa üzerinden yönetilen bir sistem var. Bu yüzden ilgili bölümün if koşuluna elseif koşulları ekleyerek sorunu çözdüm.

PHP:
elseif ($kategori = 'hafta' and $alt_kategori = 'gun') {

$yeni_kategori = 'gunler';
header ("Location: domain/$kategori/$yeni_kategori/$yazilar");

}

GNeRaL sanıyorum senin verdiğin şekil tek sayfalık yönlendirmeler için fakat yine de teşekkürler.

Invictus

0
İyinet Üyesi
Reaction score
8
2 url yapısı arasında fark yoksa, birbirinden ayıran birşey yoksa toplu yönlendirme yapamazsın zaten htaccess ile, ya tek tek htaccess ile yapıcaksın ya da tek tek php ile. bence htaccess daha kolay :)

RewriteRule ^domain/kategori/gun/(.*?)$ domain/kategori/gunler/$1 [R=301,L]

OsmanAtabey

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Invictus söylediğin şekil normalde çalışıyor fakat yaptığım sisteme ekleyemedim. Bu yüzden php + elseif sistemiyle idare edeyim şimdilik :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5