HTML Formları

SebastiHan

0
İyinet Üyesi
Katılım
26 Ekim 2002
Mesajlar
395
Reaction score
85
Konum
Almanya - Flensburg
HTML sayfalarında kullanıcının veri girişi yapabilmesi için HTML formları kullanılmaktadır. Bu formlara girilen değerler kullanıcı formu gönderdiği anda PHP tarafından işlenebilmektedir. Formlarda PHP için en önemli bölüm Form etiketi altındaki action ve method özellikleridir. Action özelliği ile forma girilen bilgilerin hangi dosyaya gönderileceği belirlenmektedir. Burada bir PHP dosyasının tam yolu verilmelidir. Form etiketinin method özelliği ise iki değer almaktadır: post ve get. Post seçeneği seçilir ise, veriler arka planda gönderilir, get seçeneği seçilir ise forma girilen tüm veriler adres çubuğuna eklenerek gönderilir. Formlarda genellikle post değeri tercih edilmektedir.

Kontrol Yapıları
PHP dili, tüm programlama dillerinde bulunan if, for, while gibi kontrol yapılarını desteklemektedir. Bu yapıların kullanımları, PHP dili ile benzerlik gösteren diğer programlama dilleri ile oldukça benzerdir.

If: Programlama dillerinin en önemli ifadelerinden biri olan if ile bir kod bloğunun belirlenen koşullara bağlı olarak çalıştırılıp çalıştırılmayacağı belirlenir. if (karşılaştırma ifadesi) {çalıştırılacak komutlar;} şeklinde bir kullanıma sahiptir. Parantez içinde bulunan karşılaştırma ifadesinin sonucunun doğru (true) olması durumunda küme parantezi içinde bulunan komutlar çalıştırılır. Yanlış olması durumunda ise bu küme parantezi içinde bulunan komutlar çalıştırılmaz ve programın çalışması if bloğundan sonraki komut ile devam eder. Parantez içinde sonucu doğru (true) ya da yanlış (false) olan bir karşılaştırma ifadesi yer almalıdır.

For: for döngüsü, döngü bloğu içine yazılan kodların belirlenen koşullara bağlı olarak istenilen sayıda tekrar tekrar çalıştırılmasını sağlar.

While: for döngüsü ile aynı şekilde çalışır. Karşılaştırma ifadesinin sonucu doğru olduğu sürece döngü içindeki komutlar çalıştırılır ve her döngü adımında karşılaştırma ifadesi kontrol edilir. Karşılaştırma ifadesi yanlış sonucunu ürettiği anda döngüden çıkılır.

PHP’de var olan diğer kontrol yapıları ise Do while, Foreach, Break, Continue, Switch, Goto, include/include_once, require/require_once olarak sıralanabilir.
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Üst