HTTP/2 ve SEO

gokhanht1

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Katılım
24 Kasım 2010
Mesajlar
51
Reaction score
0
Google sözcülerinden birisi Google botlarının yakında HTTP/2’yi destekleyeceğini belirtti. Peki ama HTTP/2 nedir ve SEO hizmeti verenler için bu ne anlama gelmelidir? Bu yazının içeriği, bu iki sorunun cevabı ile şekillenecektir.
http21.jpg


Eğer web sitenizin daha hızlı yükleneceğini, sunucunuzun daha az kaynak kullanacağını, site yapımcılarınızın site hızını yükseltecek ayarlamalar için zaman harcamak zorunda olmayacağını ve ufak bir değişiklik ile tüm arama sıralamalarınızda yükselme sağlayabileceğini söylesek sanırım bu yazı baya bir ilginizi çekecektir. Bu cümle ise gerçek olmak için fazla iyi diye de düşünebilirsiniz.

Ancak o cümle gayet doğrudur. Web teknolojinin 20 yıllık geçmişinde en büyük gelişmelerden birisi bu konudur ve Web’in geleceği burada yatmaktadır. Fakat görülüyor ki SEO hizmeti verenlerin oluşturdukları topluluklar bunun hakkında pek konuşmuyorlar.

Google Webmaster Central Hangout’da Google çalışanı John Mueller aşağıdaki videoda 3. dakikadan itibaren Google botlarının henüz http/2’yi okuyamadığını ancak bunun üzerinde çalıştıklarını ve bu çalışmanın bu yıl sonu veya 2016 yılının başlarında kullanılır hale geleceğini belirtmiştir.

https://www.youtube.com/watch?v=tcU1elqTkJQ

Videoda Mueller ayrıca, HTTP/2’nin en büyük avantajlarından birisinin sunucuya yapılan talepleri toplu olarak gönderebilmesi olduğunu belirtti. Yani bir sayfayı yüklemeye çalıştığınızda o sayfadan CSS, resim ve video gibi gömülü dosyalar için ayrı ayrı talep gider sunucuya HTTP/1.1’de. Ancak HTTP/2’de bu talepler tek partide gidebilecek.

HTTP/2 daha iyi kullanıcı deneyimi sağlayacak müthiş bir hız artışı sağlamanın da içinde olduğu bir çok avantajı için HTTP’ye geçmelisiniz. Hız artışının yanında bir çok daha potansiyel avantaj hakkında aşağıda bilgi bulabilirsiniz.

HTTP/2 Nedir?

HTTP/2 İnternet Mühendisliği Çalışma Kolu (Internet Engineering Task Force) tarafından sağlanan ve 1999’da tasarlanan http/1.1’in yerine gelen bir yeni sürümdür. Web dünyası geliştikçe HTTP/2’ye duyulan ihtiyaç da artmıştı. Bu güncel sürüm verimlilik, hız ve güvenlik gibi bir çok avantaj getirmiştir.

HTTP/2 Nereden Geliyor?

HTTP/2 büyük oranda Google’ın kendi prokotolü olan ve 2016 yılı içinde onaylanacak olan SPDY’yi temel almaktadır. SPDY hali hazırda http/2’de bulunan bir çok özelliği barındırmaktadır ve geçmişe uyumlu tutularak geliştirmeyi zor olsa da başarmıştır. SPDY, http/2’de bulunan birçok kavramı denemiştir.

HTTP/2 İle Gelen Ana Geliştirmeler

Tekil Bağlantı: Sunucuya siteyi yüklemek için sadece tek bağlantı kullanılmıştır ve üstelik bu bağlantı site açık kaldığı sürece açık kalacaktır. Bu da çoklu TCP(İletim Kontrol Protokolü) bağlantısı kurmak için ihtiyaç duyulan gidiş-dönüş sayısını azaltacaktır.
Çoklayıcı: Aynı anda ve aynı bağlantılar çoklu taleplere izin vermektedir. Daha önce HTTP/1.1’de her transfer talebi öncekinin tamamlanmasını beklemek zorundaydı.
Sunucu İleriye Alma: Ek kaynaklar ziyaretçiye gelecek kullanım için gönderilebilir.
Öncelik Verme: Talepler, sunucun yüksek önceliğe sahip kaynakları daha hızlı teslim etmesine yarayan bağımlılık seviyelerine atanırlar.
İkili Sistem: HTTP/2 bir sunucu için çözümlemeyi daha kolay, daha yoğun ve daha az hataya yaktın hale getiriyor. Yazıları bilgisayarın ana dili olan ikili sisteme çevirmek için ek zaman kaybına gerek kalmıyor.
Header Sıkıştırma: (Bakınız: Header Nedir?)HTTP/2 işletim yükünün düşüren HPACK sıkıştırmasını kullanıyor.
HTTP/2 ile öncekinin farkını gömülü resimlerle kolayca görebileceğiniz bir çok demo sitesi vardır. Bu demo siteleri ile HTTP/1.1’in resimleri yüklerken ki gecikme süresini gözle görülür seviyede gözlemleyebilirsiniz. Bu süre özellikle mobil kullanıcılar için oldukça avantajlıdır. Demo sitelerinden iki tanesi şunlardır:
HTTP/2 ile öncekinin farkını gömülü resimlerle kolayca görebileceğiniz bir çok demo sitesi vardır. Bu demo siteleri ile HTTP/1.1’in resimleri yüklerken ki gecikme süresini gözle görülür seviyede gözlemleyebilirsiniz. Bu süre özellikle mobil kullanıcılar için oldukça avantajlıdır. Demo sitelerinden iki tanesi şunlardır:

  • Akamai- HTTP/2 Demo
  • HTTP/2 Technology Demo
  • HTTP/2’yi Neler Destekliyor?

Can I Use sitesinin verilerine göre Türkiye’deki tarayıcıların % 72.3’ü ve tüm dünyadaki tarayıcıların %61.7’si HTTP/2 protokülünü desteklemektedir. Buna ek olarak Windows 10’daki İnternet Explorler 11 sadece HTTP/2’yi desteklemektedir ve Chrome, Mozilla ve Opera HTTPS üzerinde sadece HTTP/2’yi desteklediğini bilmek gerekir.

Google Analytics’de HTTP/2.2 ile web sitenizin nasıl etkileneceğini gözlemlemek için Audience > Technology > Browser & OS yolunu izleyebilir ve diğerleri ile karşılaştırma yapabilirsiniz.

Ayrıca en büyük sunucu yazılımlarından olan Apache, IIS ve NGINX hali hazırda zaten HTTP/2’yi desteklemektedir. MaxCDN ve Akamai gibi bazı CDN platformları da HTTP/2’yi desteklemektedir.

HTTP/2’li HTTPS

HTTPS, Secure HTTP açılımına sahiptir ve güvenli HTTP manasına gelir. HTTP/2 hem güvenli hem de güvenli olmayan bağlantıları desteklerken, Firefox ve Chrome gibi tarayıcılar ise sadece HTTPS üzerinde http/2’yi desteklemektedir. Bu da demek oluyor ki http/2 ile fayda sağlamak isteyen bazı siteler HTTPS üzerinde sunulmak zorundadırlar.

Ancak 3 Aralık 2015’den itibaren açık kaynak kodlu güvenlik sertifikası sunan Let’s Encrypt gibi bir platform vardır. Bu siteyi kullanarak herhangi bir ücret ödemeden güvenlik sertifikası edinebilirsiniz. Bu site daha güvenli bir web ortamı sunmak için karşılık gütmeyen bir yapı oluşturmuştur.

HTTP/2’nin Kullanıcılar İçin Faydaları

Bu sorununun yanıtı hız olacaktır. Hız daha iyi bir kullanıcı deneyimi için oldukça önemlidir. Zaman geçtikçe insanlar yeni protokollerin sınırlarını öğreneceklerdir, bu nedenle kullanıcılar mutlaka http/2 hızı ile tanışmalıdır.

- Detaylar için lütfen sitemizi ziyaret edin; https://www.seoturuncu.com/http2ye-neden-gecmelisiniz.html
 

gokhanht1

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Katılım
24 Kasım 2010
Mesajlar
51
Reaction score
0
bu makale r10da baya tartışıldı burda pek ses yok :(
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Elektronik Sigara
pubg mobile uc
Üst