İçerik yaratmada ilham kaynakları nasıl bulunur?

Alparslan_Sultan

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Katılım
18 Nisan 2008
Mesajlar
773
Reaction score
39
Bir web siteniz var ve içerik oluşturmak istediğinizde aklınıza hiç bir şey gelmiyor mu? O zaman bu makaleyi sizler için yazdığımı söyleyebilirim. Yeni içerik oluşturmak için ilham veren fikirler vermeye çalışacağım.

İçerik yaratma ve dijital dünyada paylaşma konusunda artan bir ihtiyaç olduğunun farkına varacaksınız . Hem içerik oluşturucular hem de bu süreçlerde yer alan pazarlama yöneticileri, paylaşmaya değer ilginç konular bulma konusundaki mücadelenin farkındalar.

Üç küçük kelimeyle özetlenebilecek binlerce soru var: ilham eksikliği. Günlük olarak konuları araştırıyorsanız ve hiç durmadan yazıyorsanız, büyük olasılıkla er ya da geç artık tamam, olmuyor bu iş diyorsanız, size vereceğim altın fikirleri uygulamaya geçebilirsiniz.

1.- Hedef kitlenizin hangi soruları sorduğunu görün
Hedef kitlenizin sorduğu soruları öğrenebilmek için Google Search çubuğuna anahtar kelimenin birazını yazın ve altta açılan aramalara dikkat edin. Eğer sizin için uygun bir arama sonucunu yakalayabilirseniz, insanları o sorunun cevabı konusunda aydınlatabilirsiniz.

En çok tekrarlanan konular hakkında farkındalığa sahip olmak, içerik ilhamı için yadsınamaz bir ilham kaynağıdır. Özellikle, çeşitli konuları hedefleyebileceğiniz ve bunlardan sık arananları tespit ederek bu konularda içerik üretin.

2.- Popüler içerikler kategorisi
Yazmak istediğinizde başvurduğunuz popüler sitelerin listesine sahip olduğunuzdan emin olun. İçerik oluşturma ilhamının seçeneklerinden biri, her blogdaki en iyi haberlerin küçük bir derlemesini yapmaktır. Örnek olarak Ekşi Sözlük'teki gündem başlığının altındaki konulardan günün en çok konuşulan konularını tahmin edebilirsiniz.

3.- @uora ve Pinterest gibi görsel platformlardan faydalanın
quora ve pinterest popüler içeriğin oluşturulmasına yardımcı olmayı amaçlayan bir platformlardır. Aslında, İnternet üzerindeki en popüler bilgi sayfalarından bazılarını bu web sitelerinde bulabilirsiniz. İdeal olarak, belirli konularla ilgili içeriği bulmak için arama motorlarını kullanırsınız. Muhtemelen önerileri arasında bir miktar ilham bulacaksınız.

4.- Değerli bir ilham kaynağı olan Answerthepublic
En çok sorulan soruları bulabileceğiniz bir platform olsa da henüz Türkçe arama sonuçlarını vermiyor. İngilizce siteleri olanlar şimdilik bunu kullanabilirler.

Kullanımı kolaydır. Anahtar kelimenizi arama motoruna girmeniz yeterlidir; resim şeklinde bir şema gösterecektir. Seçtiğiniz konuyla ilgili en sık sorulan soruları görebilirsiniz. Ancak, bu uygulamanın en iyi avantajı, derlediği tüm bilgilerin bir Excel dosyasına indirilebilmesidir. Böylece kendi diyagramınızı oluşturabilecek ve kendinizi daha iyi organize edebileceksiniz.

5.- Sosyal ağlar

1.- Facebook'taki yayınları kaydedin
Belki de bu Facebook seçeneğini dijital pazarlama ve içerik oluşturma ile ilgili görevleriniz söz konusu olduğunda çok fazla kullanmayacaksınız. Ancak, kullanabileceğiniz en iyi araçlardan biridir, böylece hiçbir şeyi kaçırmazsınız.

Tüm kullanıcıların en popüler sosyal ağı her gün kullanması, yeni içeriğin sürekli yaratıldığı anlamına gelir. Ve paylaşılıyor. Bu, ilginizi çeken yayınları bulma olasılığının giderek daha yüksek olduğu anlamına gelir. İşte bu yüzden onları kurtarmanız gerekiyor, böylece küçük bir yaratıcı baskıya ihtiyaç duyduğunuzda onlara başvurabilirsiniz.

2.- Twitter listeleri
Twitter listeleri, içerik tüketimi için mükemmel alternatiflerden biridir. En çok ilgilendiğiniz sektörlerdeki en son trendleri takip etmek istiyorsanız, onlar da çok faydalı olabilir.

Aslında, bir ilham kaynağı olarak çalışırlar, ayrıca rakiplerinizin veya diğer etkileyicilerinizin yayınladıklarını analiz etmenin basit bir yoludur. Doğru listeleri oluşturmak biraz zaman alabilir. Ancak, güncel tutmanın ne kadar basit olduğunu keşfettiğinizde, onu seveceksiniz.

Ek olarak, hem Facebook hem de Twitter, #TrendingTopics ile o anın en sıcak konularını gösteriyor. Güncel olmak istiyorsanız, o zaman gözlerinizi bu bölümden çekmeyin.

6.- Trendleri takip edin
Bu önceki noktayla ilgili olarak, trendleri takip etmek için hangi araçları kullanacağınızı da bilmeniz gerekir.

1.- Google Trendleri
Google Trends
, Internet arama devinin size Google’da ne aradıklarına dair güncel bir bakış açısı sağlaması için bir araçtır.

Arama istatistiklerini kullanarak, belirli alanlarda, kategorilerde veya belirli zaman dilimlerindeki çeşitli anahtar kelimeler için arama modellerini karşılaştırabilirsiniz.

2.- Trendsmap
Google’a ek olarak, Trendler, en yeni trendleri analiz etmek için alternatif kaynaklar vardır. Trendsmap, içerik oluşturmak için ilham almanıza yardımcı olabilir. Bulunduğunuz yere bağlı olarak insanların söylediklerini izlemenize yardımcı olacaktır. Bu, günün viral konularını anlamanın ve uzmanlık alanınızla alakalı olanlar hakkında yazmanın başka bir yoludur.

7.- Yeni bir format oluşturma
Kullanabileceğiniz tonlarca içerik var. Neden tipik yazıdan uzaklaşıp, bir resim veya bir infograph gibi daha yenilikçi bir şey aramıyorsunuz?

Bazı röportajlar ve ortak yazılar atın değerinde olabiliyor. Veya blogculardan ve webmasterlerden yardım isteyin. Buradaki fikir, orijinal bir şeyi nasıl yapacağınızı araştırmanız, ele alınması gereken diğer ilginç konular hakkında farklı fikirler edinmenizdir .

8.- En çok ziyaret edilmiş sayfalarınızı yeniden güncelleyin
Bir gönderiyi paylaşmış olmanız ve üzerinden uzun zaman geçmesinin önemi yoktur. Yeni içerik için ilham almanız gerektiğinde, yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri de sizin için en iyi şekilde hit almış gönderileri incelemek ve bunları güncelleme ya da bunlara daha fazla bilgi ekleme şansı olup olmadığını analiz etmektir .

9.- Eski verileri kullanarak yeni içerik oluşturun
Geçen yıl boyunca sizin için en iyi şekilde işleyen içeriğin bir listesini yapın ve güncellemek yerine (önceki bölümde anlatıldığı gibi), sadece yeni biçimler oluşturun.

10.- Markanız hakkında söyleneni araştırın
İnsanların markanız hakkında neler söylediğini öğrenmenize yardımcı olabilecek çeşitli sosyal medya izleme araçları vardır. Ve ayrıca rakipleriniz hakkında söylediklerini . Bir fikriniz olduğunda, şu adımları izleyin:
  • Karşılaştığınız herhangi bir şikayet veya eleştiri, yeni içerik için ilham kaynağı olarak kullanılabilir. Bu noktadan sonra, bu sorunları çözmek için çalışabilirsiniz.
  • Kullanıcılarınızın bıraktığı en yapıcı yorumları seçin ve yeni içerik oluşturmak için bunları kullanın.
11.- Sürekli yeni fikirler düşünme
Öte yandan, yapmayı bırakamayacağınız sürekli bir araştırmamız var:
  • Markanızla ilgili haberleri günlük olarak okuyun.
  • Etrafınıza bakın ve rakiplerinizin ne yaptığını analiz edin.
  • Kendinize bir dakikanızı ayırın, biraz müzik açın ve beyin fırtınasını deneyin.
  • Arkadaşlarınızı yaratıcı fikirler için bir araya getirin.
  • Pratik ve motivasyon kitaplarını okuyun.
  • Markanız için kullanıcılar tarafından oluşturulan içerikten ilham alın.
  • Filmlerde ve TV dizilerinde ilham bulabilirsin. Şarkılarda bile!
  • İyinet'in beyin fırtınası bölümünü kullanarak üyelerden de fikir isteyebilirsiniz.
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Elektronik Sigara
Üst