İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

IDE/SCSI mi SATA mı ?

SLiM_BoY

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Windows sunucumu değiştireceğim.Yeni sunucuda 2 x 80hdd bulunuyor.IDE/SCSI mi yoksa SATA mı seçeyim ? (Windows işletim sistemi olacak)

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
66
Hizlari nedir? Bazi SATA lar bazi SCSI lerden hizli...

vaio

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
sadece hız degil veri iletimide farklı diye biliyorum ben

SLiM_BoY

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Firmaya hızlarını sordum cevap gelmedi :)
Herneyse, IDE/SCSI mi SATA mı ? (Az sonra sunucu siparişini verecem de)

Mask

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
iyinet' Alıntı:
Hizlari nedir? Bazi SATA lar bazi SCSI lerden hizli...

ama mantıken Scsi nin yerini tutabilirmi SATA ? hem mekaniksel olarak
hemde işlevsel olarak
mesela bende bir scsi var eskilerden 10 yıl garantisi var (bu sene bitiyo eywah) herhangi bir satanın 10 yıl garanti verebildiğini gördünüzmü

nokie

0
İyinet Üyesi
Reaction score
8
hız + performans = SCSI

SATA diskler çok problemlidir, ayrıca son zamanlarda sıklıkla veri kaybı şikayetleri görüyorum. SATA disk seçimi yapacaksanız ana karttaki sata kontrolcüsününde kaliteli olması gerekir, server aldığınız yerlerde bu kontrolcü yok.. ana karttaki onboard sisteme bağlıyorlar buda serverda büyük bir performans kaybına yol açıyor ve zamanla arızalar meydana geliyor.

Dedicated serverlarda SATA yerine IDE öneriyorum.

İmkan varsa tabiki SCSI, en düşüğünün hızı: 10.000RPM.

SLiM_BoY

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
İşe bak ya..Ufak bir yanlış anlaşılma olmuş.Harddiskler normal hdd..Fakat Drive Controller bölümünde IDE/SCSI ve SATA seçimi yapılıyor. :)
Durum böyle olunca da, normal hdd'ye controller olarak IDE/SCSI mi SATA mı seçeyim ?

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
SLiM_BoY' Alıntı:
İşe bak ya..Ufak bir yanlış anlaşılma olmuş.Harddiskler normal hdd..Fakat Drive Controller bölümünde IDE/SCSI ve SATA seçimi yapılıyor. :)
Durum böyle olunca da, normal hdd'ye controller olarak IDE/SCSI mi SATA mı seçeyim ?

Normal hdd görünüyor olabilir, şiparişiniz disk seçimine göre (SATA/IDE/SCSI) ilgili veri kanalına yerleştiriliyor. Fakat SCSI diskler kendini belli eder ve kapasiteleri genelde 36GB, 72GB veya 140 GB gibi.

Yeni nesil sunucular her üç türlü disk erişimini destekliyor.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5