İdrarla çalışan araba yaptılar

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Katılım
25 Ocak 2005
Mesajlar
7,131
Reaction score
89
ABD’de Ohio Üniversitesi uzmanları tarafınfan geliştirilen teknoloji sayesinde elektronik aletlerden otomobile varana kadar bir çok alanda benzin ve üreteç kullanmak tarihe karışacak.

Bilimadamları, nikel tabanlı bir elktrot sayesinde, idrardan elde edilecek ucuz hidrojenin artık yakıt olarak kullanılabileceğini söylediler.

Ohio Üniversitesi'nden Profesör Gerardine Botte, "bir ineğin, günlük idrarından 19 evin bir günlük ısıtma enerjisi elde edilebiliyor, bu teknoloji sayesinde askerler bile yakıtlarını yanlarında taşıyabilecek" dedi.

Discovery.com'da üredeki hidrojenin, doğada en çok bulunan element olduğunu, ancak, hidrojeni üretmenin, saklamanın, taşımanın ve kullanmanın zor olduğu yazılıyor.

Saf hidrojenin gaz halinde depolanması için yüksek basınç ve düşük sıcaklık gerektiğini, ancak yeni geliştirilen teknoloji sayesinde bunun da mümkün olacağını belirtiyor Ohio Üniversitesi uzmanları. Nanometeryal ile geniş alanlarda hidrojen emilimin sağlanabileceğini, bunun da hidrojeni bir yakıt türü olarak kullanamayı mümkün kıldığını ekliyorlar.

Su oluşturmak için oksijenle bağlanan hidrojeni depolama ve taşıma maliyeti düşüktür, ancak sonrasından bu iki elementi ayrıştırmak için 1,23 volt elektrik kullanmak gerekir ki, bu da ciddi bir maliyet gerektirir. Oysa hidrojeni başka bir element olarak nitrojenle birleştirmek ve sonrasında ayrıştırmak sadece 0.037 volt elektrik kullanımı gerektiriyor.

Profesör Gerardine Botte ve meslektaşları, bu teknolojinin büyük ticari sürümleri için çalıştıklarını belirttiler. Bir galon idrarla, 145 km yol gidilebileceğini söyleyen uzmanlar; ortalama bir buzdolabı büyüklüğündeki birimin, bir kilovat enerjiyi yaklaşık 5000 dolara mal edeceklerini ve 6 ay içinde bu yakıtı piyasaya sürmeyi hedeflediklerini söylediler.

İNTERNETHABER/Dış Haberler

:D
 

wesc

1
İyinet Üyesi
Katılım
1 Haziran 2008
Mesajlar
2,223
Reaction score
12
Benim düşündüğümü başkası da düşünüyor mu? :D

Artık "sudan ucuz" diye bir deyim kalmaz, fırsat bu fırsat her yerde su pahalanır.

Dünyadaki içecek üretimi tavan yapar kesin.

İyi iyi :)
 

DincerAydogdu

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Katılım
15 Nisan 2005
Mesajlar
1,741
Reaction score
29
Konum
Live in .NET
Bu teknoloji yayılırsa şu anki benzin istasyonlarının yanına kokudan yaklaşılamayacağını düşünüyorum :)

Ayrıca korkarım Çin ya da Hindistan gibi kalabalık ülkelerden yakıt ithal etmemiz gerekebilir. Bizdeki potansiyel düşük :)

Şaka bir yana bu konuda yazılmış çizilmiş bir çok komplo teorisi var. Umarım bu teoriler yanlıştır ve umarım bu haber doğrudur.
 

Ozcan

0
İyinet Üyesi
Katılım
12 Mayıs 2007
Mesajlar
3,749
Reaction score
59
Konum
Antalya
resimims.jpg


:) ilk photoshop denemem
 

Darkart

0
İyinet Üyesi
Katılım
1 Temmuz 2005
Mesajlar
7,037
Reaction score
54
Arabada bira içerken çocuklara söylerim depoya işerler bari :D
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Üst