İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

iFrame Virüsü Nedir ve Nasıl Temizlenir?

Oğuz

2
İyinet Üyesi
Reaction score
96
Son zamanlarda web sitelerinin çoğunun muzdarip olduğu iframe virüsü birçok yolla sitelere bulaşabilen bir virüstür. Web sitelerine bulaşarak, kendi sitesine hit kazandıran ve bulaştığı siteyi sandbox’a kadar götüren iframe virüsü, dikkatli bir şekilde temizlendikten sonra tehlike unsuru olmamaktadır.

İframe virüsünün en sık bulaşma yöntemi FTP programları ile olmaktadır. Şifreli kırılmış FTP programı kullananlar, bu programlara gömülmüş olan virüsler sayesinde sitelerine iframe virüsü bulaştırabilmektedir. Bilgisayarda bulunan virüslerde FTP programı vasıtasıyla sitenize virüs bulaştırabilir. Bunun için mutlaka kırılmış programlar yerine açık kaynak kodlu ücretsiz FTP programlarını tercih etmelisiniz.

İframe virüsünü temizlemek için şu adımları izlemelisiniz:

FTP adresinize bağlanıp ana dizininizdeki tüm dosyaları bilgisayarınıza indirin.
FTP şifrenizi değiştirin. Şifre oluştururken muhakkak harflerle birlikte sayı ve karakterlerin olmasına dikkat edin.
Bilgisayarınıza indirdiğiniz dosyalarda iframe’e ait kodları aratın ve temizleyin (genelde “<iframe scr” şeklinde başlar).
Bu adımları uyguladığınız halde iframe virüsü halen varsa adımları tekrarlamadan önce bilgisayarınıza format atarak antivirüs yazılımınızı güncelleyin.
Sitenizden iframe virüsünü temizledikten sonra mutlaka yedeğinizi alın. Hali hazırda bir yedeğinizin var olması, karşılaşabilinecek kötü durumlarda imdadınıza yetişecektir.
Eğer siteniz Google’da “Zararlı İçerik” uyarısı veriyorsa virüsleri temizledikten sonra Google Webmaster Araçları sayfasına girerek yeniden değerlendirme isteğinde bulunun. Bu istek Google tarafından değerlendirildikten sonra, siteniz hakkındaki zararlı içerik uyarısı kalkacaktır.

mesibra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
eyvallah ustad cok kapsamli anlatmissin konuyu . cok tsk

bacak99

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
oo iyiymiş sag ol bilgiler için...

sag ol kardeşim güzel paylaşım...

TheLeqend

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ustasından Anlatılmış Bir Konu :alkış: :D :ıslık: :p :kızdım: ;)

Teşekkürler:harika:

webmasterciler

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Merhaba Bu Anlatıma Benzeyeni İlk Ben Bir Konuda Belirtmiştim Ama Nerde Unuttum Konu Açmamıştım Yanıltlamıştım Kısca

Ftp Yedek V.s Ftp Sil Yenisini At Sadece Grafikle İlgileri Geri Yükle

tolgakara66

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Gerçekten Sağpl Kardeşim.
Çok Teşekkür Ediyorum Paylaşim İçin.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5